kaktusler.gen.tr https://www.kaktusler.gen.tr Kaktüs, Kaktüs Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kaktusler.gen.tr Fri, 21 Apr 2017 00:00:00 +0000 Mon, 26 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Kaktüs Radyasyon https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-radyasyon.html Tue, 06 Nov 2018 13:46:21 +0000 Kaktüs Radyasyon; Teknolojinin gelişmesi elbette hayatı kolaylaştıran, daha eğlenceli ve pratik hale getiren bir durumdur. Fakat teknolojik eşyaların kullanımı çevreye radyasyon yayar. Radyasyon nedir; Radyasyon, Herhangi bir madden Kaktüs Radyasyon; Teknolojinin gelişmesi elbette hayatı kolaylaştıran, daha eğlenceli ve pratik hale getiren bir durumdur. Fakat teknolojik eşyaların kullanımı çevreye radyasyon yayar. Radyasyon nedir; Radyasyon, Herhangi bir maddenin atom çekirdeğinde bulunan nötronların sayısı protonların sayısından daha fazla ise çekirdekte kararsızlık meydana gelir ve fazla olan nötronlar parçalanır. Nötron parçalanması sonucu çevreye alfa, beta, gama gibi gözle görülemeyen ışınlar çıkar, bu ışınlara radyasyon denir.

Radyasyonun Zararları; 
 • Radyasyon DNA molekülünü parçalama kapasitesine sahip enerji barındırır. DNA molekülünün parçalanması hücre ölümüne neden olur ve dokular hasara uğrar, kanser hastalığı oluşabilir. 
 • em hayvan hem de bitkilerin sağlığına zarar verir, ekolojik dengenin bozulmasına neden olur. 
 • Canlılarda kalıcı değişiklikler, genetik bozulmalara neden olabilir.
 • Görme bozukluğu ve katarakt tarzı hastalıkların oluşumuna neden olur.
Radyasyon etkisi fazla yayılabilen bir yöntemdir. Radyasyondan kendimi ve çevremizi mümkün olduğunca korumalıyız.

Kaktüs Radyasyon 

Uzmanlar radyasyondan korunma yollarını araştırırken kaktüs bitkisine rastlamıştır. Kaktüs; dikenli yapısı ile bilinen ve çöl ve tropik bölgelerde yaygın görülen bir bitkidir. Birçok farklı çeşidi bulunur. Fazla su yada yağış istemez, karanlıktan tüm bitkiler gibi hoşlanmaz. Yapısı gereği kaktüsü fazla sulamaya gerek yoktur. Damlatma yöntemi kullanılabilir. Kaktüs saksısının 5 yılda bir değiştirmek yeterli olacaktır. Ama toprağı zaman zaman havalandırılmalıdır.
Radyoloji uzmanları elektronik cihazların yanına konulan bitkilerin radyasyonu absorbe etmesi ile alakalı bilimsel bir bilgiye sahip olmadıklarını söylerler. Kaktüsün iyi bir radyasyonu çok fazla emdiğini iddia edenlerin kaktüs bitkisinde bulunan fazla suyu ispat olarak ortaya koyarlar. Suyun iyi bir radyasyon absorbe edici kimyasal olduğu doğrulanmıştır fakat kaktüs bitkisinde bulunan su oranı ortalama olarak %88 civarındadır. Bu tarz bir mantık ile bakıldığı zaman kavun meyvesinde %90 su bulunduğu için daha iyi radyasyon emmesi gerekir. Ki bu mantık doğru değildir. 

Kaktüs bitkisinin ortamdaki radyasyonu absorbe ettiği bilgisi kesin değil, çelişkili bir bilgidir. Bu bilgi hem fizik bilimi ile hem de biyoloji bilimi ile çelişir. Hiç bir bitki yüksek enerjili olan radyasyonu özellikle üzerine çekmez. Çünkü her canlının temel amacı hayatta kalmaktır. 
Kaktüs bitkisi yalnızca kendi üstüne gelen çok çok az miktarlardaki radyasyonu absorbe etme yeteneğine sahiptir. Bir oda içerisindeki tüm radyasyonu absorbe edemez. 
]]>
Kaktüs Çiçeği Bakımı https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-cicegi-bakimi.html Tue, 06 Nov 2018 21:36:05 +0000 Kaktüs Çiçeği Bakımı; Kaktüs; genel olarak çöllerde ve tropikal orman bölgelerinde yetişir. Sıcak iklim seven bir bitkidir. Fazla suyu sevmez. Genel olarak damlatma yöntemi ile sulama işlemi yapılır. Fakat kaktüsün toprağı Kaktüs Çiçeği Bakımı; Kaktüs; genel olarak çöllerde ve tropikal orman bölgelerinde yetişir. Sıcak iklim seven bir bitkidir. Fazla suyu sevmez. Genel olarak damlatma yöntemi ile sulama işlemi yapılır. Fakat kaktüsün toprağı havalandırılmalıdır. Bitki bakımları arasında bakımı en kolay olanlarından birisi de kaktüstür. Kaktüsün çiçek açması ve daha iyi gelişebilmesi için fiziksel ve kimyasal bakım şartlarını kaktüsün kendi doğal ortamına uydurmak gerekir. 

Kaktüs Çiçeği Bakımı İçin Gerekli Şartlar

Işık; Kaktüs diğer bitkiler gibi bol gün ışığı ister. Evin kuzey cephesinde kaktüs yetişmesi uygun olmaz. Evin güneşi en çok alan yerleri kaktüs için en ideal alanlardır. Mümkün olduğu kadar kaktüsler pencereye daha yakın yerlerde dursun. Fakat direk öğlen güneşinden kaktüs korunmalıdır. 

Isı; Kaktüs sıcağı seven bir bitkidir. Yazları sıcaklık 40 dereceyi bulana kadar büyümesi devam eder. Kış aylarında sulamamak şartı ile soğuğa karşı da dayanıklı olan bir bitkidir. Çok nadir su verilmeli ve sıcaklık -15 derece altına düşmemelidir kaktüsün bulunduğu ortamda.

Toprak; Kaktüs bitkisi; çiçek toprağı ve kalın kum karışımında yetiştirildiği zaman daha verimli olur. Bunun dışından torf ve pomza karışımı da alternatif olabilir. Torf ve pomza karışımı kullanıldığı zaman bazen suni gübre verilmelidir. Kaktüs için seçilen toprak kireçli olmamalı ve suyu geçirgen olmalıdır. 

Su; Tüm bitkiler için en faydalı olan su, yağmur suyudur. Fakat her zaman yağmur suyu bulmak sıkıntılıdır. Pet şişe suları ile sulanabilir, ayrıca su sertlik derecesi önemlidir. Kaktüs sulanmasında tercih edilen suyun sertliği 5,6 civarında olmalıdır. Ayrıca kaktüs sulama işlemi; toprağın hem görünen yüzeyi hem de içi kuruduğu zaman yapılmalıdır. Sulama damlatma yöntemi ile yapılabilir.

Hava; Kaktüs hem nemli havaya hem de havasız ortama alışkın değildir. Yazın ve ilkbahar, sonbahar zamanları balkonda kaktüs yetiştirmek idealdir. Eğer kaktüsü kapalı ortamda büyütüyorsanız odanın sık sık havalandırılması gerekir.

Gübre; Kaktüs için hayvan gübresi değil suni gübre kullanılmalıdır. Özellikle ''çiçek coşturan veya ''çiçek açtıran'' gübreleri tercih edebilirsiniz. 

Saksı; Kaktüs saksısı çok büyük olmamalıdır. Bitki dinlenme aşamasında iken saksılamak en uygunudur. Kaktüslerin çoğu türü çiçek açabilir. Sağlıklı bir kaktüs yılda bir defa çiçek açar. Kaktüs çiçeği hemen hemen 4-5 hafta kadar zaman diliminde tomurcuklanır ve ölür. Bu zaman diliminde kaktüsün ışık, su, toprak, hava gibi ihtiyaçları özenli karşılanmalıdır
]]>
Kaktüs Nasıl Bakılır https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-nasil-bakilir.html Wed, 07 Nov 2018 14:42:25 +0000 Kaktüs Nasıl Bakılır, Kaktüs dikenli olarak bilinen ve genellikle çöllerde, tropik bölgelerde yaygın görülen bir bitki olmaktadır. Kaktüs yaprakları ve çiçekleri dikenli şeklini almış olan bitkilerin ismidir. Bu bitkinin old Kaktüs Nasıl Bakılır, Kaktüs dikenli olarak bilinen ve genellikle çöllerde, tropik bölgelerde yaygın görülen bir bitki olmaktadır. Kaktüs yaprakları ve çiçekleri dikenli şeklini almış olan bitkilerin ismidir. Bu bitkinin oldukça farklı çeşitleri bulunmaktadır ve boyları 12 metreye kadar uzayabilmektedir. Kesinlikle fazla su ve yağışı sevmeyen bir yapıya sahip olan kaktüs evlerde de yetiştirilebilir. Ancak kaktüs bitkisinin bazı cinsleri zehirli olabilmektedir. Zehirli olmayan kaktüsün bile dikeni ele battığı zaman oldukça can yakıcı olup elden çıkartılması zordur. Sıcağı oldukça seven şekliyle evde beslenen kaktüsler kışın kesinlikle dışarıda, balkonda bırakılmamalıdır. Karanlık, soğuk ortamları sevmeyen kaktüs bu şartlara mağdur kaldığı zaman büyümez ve ölebilir. Evde beslenen kaktüsler de gövdesinde su biriktirdiği için fazla sulanmaya ihtiyaç duymaz ama sürekli güneş istemektedir. Bu bitkinin bilimciler tarafından araştırması yapılmış ve 20-100 çeşidi bulunmaktadır. Kaktüs nasıl bakılır denildiğinde çok basit düşüncesi akla gelir.

Kaktüs bakımı nasıl yapılır

Kaktüs nasıl bakılır diye sorduğumuzda çiçek bakımı yapan çoğu bahçıvanlar açıklamalar yapmış ve bizleri bilgilendirmiştir. İlk olarak kaktüs bakımında gerekli olan ve ihtiyaç duyulan şey ışık olmaktadır. Kaktüs bol bol gün ışığına ihtiyaç duymaktadır. Genellikle evlerin kuzey tarafında kaktüs yetiştirmeyi ve bakımını yapmak oldukça yanlıştır. Evlerin en çok güneş alan yerlerinde yani pencere kenarlarında, balkonlarda yetiştirilmesi ideal olur. Fakat kaktüsleri direkt olarak vuran öğle güneşlerinde korumanız gerekmektedir. Kaktüsler sıcağı sever yani yazın 40 dereceye kadar büyümeye devam eder fakat daha sıcakta büyümesi durur. Bu bitki birde çiçek toprağı, kalın kum karışımında yetiştirildiğinde daha çok verim alınır. Kaktüs bakımında seçilen toprağın su geçirmesi ve kireçli olmamasına özen göstermeliyiz. Ayrıca suni gübre verilebilir.

Kaktüs nasıl bakılır sorusunun bir cevabı da saksılanması olmaktadır. Bu bitkinin en uygun saksılama zamanı dinlendiği zaman yapılır. Yani ocak-şubat yada temmuz-ağustos aylarında saksı değiştirilmesi ve saksılama yapılması için en uygun zamandır. Kaktüsün konulacağı saksının ilk olarak dibine çakıl taşı koyulur ve kaktüs sulandığı zaman suyun saksıda kalmaması sağlanır. Saksı çok büyük olmamalı ve toprağı çok olmamalıdır. Kaktüs bakımı yapılan odada hava oldukça önemli olup odanın sık sık havalandırılması gerekir. Kesinlikle kaktüsler havasız ortamları sevmemektedir. Kaktüs bakımında saksı değişimi oldukça önemlidir. Saksı değişimi 5 yada 6 yılda bir yapılması oldukça yeterli olmaktadır. Ayrıca 2 yılda bir kaktüsün toz tuttuğu görülünce bir saç kurutma makinesi ile soğuk derece ayarlanarak uzak bir şekilde tozundan arındırılır.
]]>
Kaktüs Çiçeği https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-cicegi.html Thu, 08 Nov 2018 00:36:48 +0000 Kaktüs çiçeği, bitki severlerin sıkça tercih ettiği hatta müdavimlerinin her ortamda beslemekten kaçmadığı bir bitkidir. Evde, iş yerlerinde, parklarda, bahçelerde ve başka bir çok yerde karşımıza çıkması muhtemel olan Kaktüs çiçeği, bitki severlerin sıkça tercih ettiği hatta müdavimlerinin her ortamda beslemekten kaçmadığı bir bitkidir. Evde, iş yerlerinde, parklarda, bahçelerde ve başka bir çok yerde karşımıza çıkması muhtemel olan kaktüs çiçeği, otantik görüntüsüyle dikkatleri üzerine kolayca çekebilen bir çiçek türüdür. Dikenli olan türlerinin yanı sıra tamamen dikensiz kaktüsler de bulunmaktadır. Kaktüs çiçeğinin süs bitkisi oluşunun yani görselliğinin yanı sıra faydaları da dikkat çekici yoğunluktadır. 

Kaktüs çiçeğinin faydaları nelerdir
 • Ortamda bulunan radyasyonu emer.
 • Yapraklarının kolesterolü düşürücü etkisi yapılan çalışmalarda ispatlanmıştır.
 • Kalori değeri az olduğu için zayıflamaya destektir.
 • Şeker hastalığında, kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.
Kaktüs çiçeği yenir mi

Öncelikle dikenlerinden iyice arındırılması gereken kaktüs çiçeği yaprakları, ince ince salatalara doğranarak tüketilebilir. Küçük küpler halinde doğranıp kavrularak omlet yapımına eşlik edebilir. Temizlenen kaktüs çiçeği yaprakları ızgarada pişirilip diyet yemeği olarak da sofraları şenlendirebilir.

Cilt güzelliğine önem veren hanımların sıkça kullandığı aloe vera, bir kaktüs çiçeği çeşidi olup kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Aloe vera kaktüsünün uzun, kalın ve olgunlaşmış yapraklarının kesildiğinde içinden jelimsi bir sıvı aktığı görülmektedir. Bu sıvı ciltteki lekelere veya sivilcelere uygulandığı takdirde bu deformasyonları azaltmakta ve oluşumunun büyük ölçüde önüne geçmektedir. Yanık sebebiyle oluşan acıyı da azalttığı kullanan bireylerce söylenmektedir.

Kaktüs çiçeği nasıl yetiştirilir 

Öncelikle kaktüs çiçeğine uygun boyutta saksı seçilmelidir. Ekimi için hazır bitki toprakları kullanılabilir. Ekim işlemi sırada eldiven kullanılarak diken batması gibi durumlar önlenebilir. Toprakla buluşturulan kaktüs çiçeği, güneş ışığı açısından zengin bir ortama konulmalıdır. Saksının bulunduğu ortam rüzgar akımından uzak olmalıdır.  Kaktüs çiçeklerinin yaz aylarında suya daha çok ihtiyacı olur. Bu yüzden yazın haftada iki gün sulanmalıdır. Kış ayında ise haftada bir gün sulanması yeterlidir. Açan çiçekleri soldukça budanmalı böylece yerine yenilerinin açması sağlanmalıdır. Toprak değişiminin beş altı yılda bir yapılması yeterlidir. 
]]>
Fanusta Kaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/fanusta-kaktus.html Thu, 08 Nov 2018 10:27:19 +0000 Fanusta kaktüs; oldukça güzel görünen evinize veya ofisinize güzellik katmaktadır. Fanusta kaktüsü, bol güneş ışıklı bölgelerde muhafaza etmelisiniz. Sulamayı 15 günde 1 kez yapmalısınız ve sulama yaparken haft Fanusta kaktüs; oldukça güzel görünen evinize veya ofisinize güzellik katmaktadır. Fanusta kaktüsü, bol güneş ışıklı bölgelerde muhafaza etmelisiniz. Sulamayı 15 günde 1 kez yapmalısınız ve sulama yaparken haftada bir kez toprağının nemi kontrol edilerek yapılmalıdır. Sulama işlemini yaparken, bitki diplerine gelecek şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Son zamanlarda hem dekoratif amaçlı hem de yetiştirilen bitkinin daha sağlıklı büyümesi için cam fanuslar çok moda olmuştur. Cam fanuslara özellikle kaktüsleri kolaylıkla dikebilirsiniz. Ayrıca küçük kayalar ve aksesuarlarda eklenmektedir. Bu sayede inanılmaz görüntüler elde edilmektedir. Özellikle evin bazı bölümlerinde ve ofislerde çok hoş bir görüntü yaratmaktadırlar.

Fanusta kaktüs yetiştirmek oldukça uygundur. Yoğun nemli bir hava isteyen ve sıcak alanda yetişen kaktüsler için çok uygun ortamladır. Fanus içinde bitkilerin ve böceklerin yaşadığı ekosistem oluşturulabilir.

Fanusta kaktüs yetiştirilmesi nasıl yapılmalıdır;

Kaktüsler, kalın kum karışımı olan topraklarda yetiştirildiği zaman daha çok verim alınmaktadır. Ayrıca torf, pomza karışımı da kullanılmaktadır. Toprağın suyu geçirmesi ve kireçli olmaması için dikkat edilmelidir. Eğer ki torf ve pomza karışımı bir toprak kullanılmışsa ara sıra suni gübre verilebilir. Sulama yapılırken toprağın kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sulama yapılırken sıcak hava ve güneşli bir hava olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Kaktüsün gün içinde bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gerekir.

Fanusta kaktüs dikimi için en uygun zaman ocak- şubat veya temmuz - ağustos ayları dikim için en uygun zamanlardır. Aynı zamanda fanus içine özellikle kaktüsün dip kısımlarına çakıl taşları dizerek, sulama yapıldıktan sonra suyun saksıda kalmamasını sağlayabilirsiniz. Fanusun çok büyük olmamasına dikkat etmelisiniz ve mutlaka kum karışımlı toprak kullanılmalıdır.

Fanusta kaktüsün çiçek açmasını ve sağlıklı olarak büyümesi için fiziksel ve kimyasal şartlarını özellikle kaktüsün doğal ortamına göre ayarlamanız gerekir. Eğer doğal ortam şartları sağlanırsa sağlıklı ve çiçek açan kaktüsler yetişmiş olacaktır. Özellikle çiçek açtıkları zaman fanusta çok güzel, hoş bir görüntü olmaktadır. Çiçekleri güneş ışınlarını yansıttığı için çok parlaktır, adeta saten görünümündedirler. Buda fanusta kaktüs çiçekleri daha hoş bir görünüme sahip olurlar.
]]>
Mini Kaktüs Bakımı https://www.kaktusler.gen.tr/mini-kaktus-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 01:58:24 +0000 Mini kaktüs bakımı, yaşanılan ortamların renklendirilmesi için kaktüs bitkisinin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Bakımı çok kolay olan bitkiler içerisindedir. Bu süreç içerisinde mini kaktüs bakımı için gerekli bilgil Mini kaktüs bakımı, yaşanılan ortamların renklendirilmesi için kaktüs bitkisinin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Bakımı çok kolay olan bitkiler içerisindedir. Bu süreç içerisinde mini kaktüs bakımı için gerekli bilgilerin edilmesi gerekir. Hangi ortamlarda yaşadığının, hangi sıcaklıkta daha güzel geliştiğinin bilinmesiyle daha güzel şekilde yetiştirilmesi desteklenir. Kaktüslerin kendi doğal ortamlarına uygun koşullar sağlanması halinde daha hızlı büyüme sağlaması desteklenir. Kaktüsler minyatür çeşitleri ile oldukça dikkat çekici görünümdedir. Belirli dönemlerde küçük renkli çiçekler açarlar. Bu sebepten dolayı evin balkon, bahçe, teras, pencere kenarı gibi alanlara dikilmesi halinde ortamı renklendirir. Top şeklinde, çubuk halinde bulunan Mini kaktüs bitkisinin bakımı için şimdi bazı bilgileri paylaşalım.

Mini Kaktüs bakımı için gerekli şartlar

Sıcaklık ve ışık, evde saksı içerisinde beslenen Mini kaktüs bakımı içen sıcaklığın doğru ayarlanması gerekir. Bu süreç içerisinde sıcağı seven bitki olmasının yanı sıra öğle sıcağından büyük zarar görür .Bu sebepten dolayı evde Mini kaktüs bakımı gerçekleştiriliyor ise sabah ve ikindi güneş ışınlarını alması ile daha güzel büyümesi desteklenir. Öyle ışığına maruz kalınması halinde güneşe maruz kalan bölgelerinde sararma yaparak yanmaya neden olur. Kuzey alanlarda yetiştirilmesi tavsiye edilmez. 

Toprak, çiçek dikimi gerçekleştirilirken kullanılan toprağın doğru seçilmesi önemlidir. Mini kaktüs bakımı içerisinde toprak tercih ederken kalın kum karışımı toprağın tercih edilmesi önemlidir. Kumun içerisinde yaprak çürüğünün olmasının yanı sıra torf, pomza özelliğinin de olması Mini kaktüsün daha güçlü büyümesini destekler. Toprağın içinde çok az miktarda hayvan gübresi konulması da tavsiye edilir. Ancak hayvan gübresinin fazla konması bitkinin kökünden ölmeye neden ne olacağı için bir avuç kadar konulması yeterli olur.

Su, doğadaki bütün bitkilerin suya ihtiyacı olduğu gerçektir. Kaktüs bitkisinin bakımı sürecinde diğer bitkilere göre daha az su istediği bulunur. Bu sebepten dolayı haftada 2 kez sulanması yeterlidir. Mini kaktüs bakımında sulama yapmak için öncelikle toprağın nem miktarının kontrol edilmesi gerekir. Fazla sulama yapılması kaktüsün köklerinde çürüme yapacağı için ölmesine neden olur. Bu sebepten dolayı toprak kurmaya başladığı zaman sulanması önemlidir. Ayrıca kullanılan suyun sertlik derecesinin bilinmesi gerekir.

Saksı, dikiminin yapılacağı minyatür kaktüs için gerekli araştırma yapılarak hangi ebatta büyüdüğünün belirlenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde küçük olması sebebiyle kullanılan saksının da küçük olmasının hiçbir zararı olmaz. Mini kaktüs bakımı için kullanılan saksının altı delik olması son derece önemlidir. Altında delik bulunmaz ise saksıya dökülen suyunun fazlasının dışarı gitmediği için bitkinin kökünde çürümeye neden olur. 

Gübre, çiçek bakımı için gübre son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı belirli dönemlerde çiçeklere gübre vermek gerekir. Mini kaktüs bakımı içerisinde kullanılan gübrenin suni olması gerekir. İçerisinde fosfor, potasyum, vitamin, azot ile ilkbahar döneminde Mini kaktüslere verilmesi çiçek açılmasına hızlandırır.
]]>
Kaktüs Ağacı https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-agaci.html Fri, 09 Nov 2018 05:52:52 +0000 Kaktüs Ağacı, Güney Amerika ve Kuzey Amerika kıtalarında ve çevre adalarda doğal olarak yetişen bir bitkidir. Susuzluğa ve sıcağa dayanıklıdır. Yıllık 200 mm ile 500 mm arası yağış ortalamasının olduğu dünyanın Kaktüs Ağacı, Güney Amerika ve Kuzey Amerika kıtalarında ve çevre adalarda doğal olarak yetişen bir bitkidir. Susuzluğa ve sıcağa dayanıklıdır. Yıllık 200 mm ile 500 mm arası yağış ortalamasının olduğu dünyanın en kurak bölgesi durumundaki Şili'deki Atacama Çölünde zorlanmadan yetişebilmektedir. Büyüme ve gelişme dönemleri yağışların olduğu dönemdir. Kaktüs ağacı diğer dönemlerde uykuya yatmaktadır.

Kaktüs Ağacının Özellikleri:

Görüntüsü: Gövdesi ve dalları bir sütun gibidir. Yaprakları bulunmamaktadır. Kaktüsün dış yüzeyini yaprak yerine tüye benzer dikenler kaplamaktadır. Boyları ortalama 12 metre kadardır. Ender olarakta 15 m uzunluğa da ulaşabilmektedir. Kökleri de tıpkı gövde ve dalları gibi kalın ve dikine doğru toprağın derinliklerine iner. Bu yolla da daha derinlerden de suya ulaşır.

Besin Elde Etmesi: Kaktüs ağacının diğer bitkilerde olduğu gibi normal bir fotosentez gerçekleştirmediği yapılan araştırmalarda görülmüştür. Bilim insanlarının tespit ettiği "krassulasean asit metabolizması" adı verilen bir yöntemle fotosentez yapmaktadır. Diğer bitkiler gündüz güneş ışınlarından faydalanarak yaptıkları bilinmektedir. Kaktüs ise gündüz su kaybetmemek için geceleri gövdesindeki gözeneklerin kapaklarını açarak havadaki karbondioksiti alarak besin maddesine çevirirler. Bu tip fotosentez ile tabii ki büyüme ve gelişmesi de oldukça yavaşlamaktadır.

Susuzluğa Çözümü: Kaktüslerde yaprak yerine bulunan dikenleri sayesinde de daha az terleme yaptığı için az su kaybetmektedir. Bu durumda susuzluğa daha dayanaklı olmasını sağlamaktadır. Yağışlı dönemde topraktan emdiği suyu köklerinde, gövdesinde ve dallarında depolar. Depolanan su ile de bir daha ki yağışa kadar yetinir. Bu özelliğinden dolayı da uzun yıllar yaşarlar. Kaktüs ağaçları çölde susuz kalan insanlar için su kaynağı olmuşlardır.
]]>
Kaktüs Üretimi https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-uretimi.html Fri, 09 Nov 2018 09:43:54 +0000 Kaktüs üretimi, kaktüs ismi ve görüntüsü itibariyla sevilmesi bakımından son sıralarda yer alan bir bitkidir. Yer yüzünde 2000 den fazla türü vardır. Çiçekleri ve çiçeklerin büyüklükleri türlerine göre değişiklik gös Kaktüs üretimi, kaktüs ismi ve görüntüsü itibariyla sevilmesi bakımından son sıralarda yer alan bir bitkidir. Yer yüzünde 2000 den fazla türü vardır. Çiçekleri ve çiçeklerin büyüklükleri türlerine göre değişiklik gösterir. Kaktüs üretimi için bakımına, toprağına en çok güneşinde dikkat etmek gerekir. Üretilecek kaktüsün türü hakkında bilgi sahibi olmakta önemlidir. Bazı türlerin dikenleri zehirlidir. Kişi tenine battığı zaman baş dönmesi veya his kaybı gibi durumlara neden olması mümkündür. Kaktüs bitkisinin türleri arasında büyük bir kısmı yenilebilen türdendir. Bazı ülkelerde sıkça tüketilmektedir. Kaktüs üretimi, bir çok alanda kullanıma uygun olduğu içinde büyük önem taşımaktadır. Yani kaktüs bitkisinin bazı türleri dikiş ipliği yapımında bazı türleride ahşap eşya yapımı gibi alanlarda kullanıma uygundur. Kaktüs bitkisi içeriği bakımından tam bir su kaynağıdır. Bunu bir bıçak yardımıyla anlamak mümkündür. Yapıları itibariyle su kaybetmeleride pek mümkün olmaz.

Kaktüs üretimi için bilinmesi gerekenler nelerdir
 • Aşırı sıcak veya soğuk havada kalması köküne zarar vermez.
 • Kaktüs üretimi için güneş ışığı büyük önem taşır. Kaktüs bitkisi güneşi direkt olarak ister.
 • Ortamına uyum sağlasa dahi kaktüs bitkisini ara sıra hava koşullarından korumak gerekir.
 • Sık sık saksı değişimi istemez. 5 veya 6 yıla kadar aynı saksı içinde kaktüs üretimi devam ettirilebilir.
 • Sulama sırasında mutlaka toğrağının her bölgesine su ulaşması sağlanmalı ve kaktüs bitkisinin açık hava ile teması mutlaka sağlanmalıdır.
 • Kaktüs üretimi sırasında çoğaltılması için ayrılan bitki başka saksıya ekilerek çoğalması sürdürülebilir. Aynı zamanda kaktüs üretimi ve çoğalması için sıcak hava uygun olmaktadır.
]]>
Hint İnciri https://www.kaktusler.gen.tr/hint-inciri.html Fri, 09 Nov 2018 16:24:37 +0000 Hint İnciri, kaktüsgiller familyasına ait bir meyvedir. Sıcak ve kurak bölgelerde yetişir. Bu incir türüne frenk inciri ve dikenli incirde denilmektedir. Ancak halk arasında daha doğrusu Akdeniz bölgesinde dikenli incir bilinir ve Hint İnciri, kaktüsgiller familyasına ait bir meyvedir. Sıcak ve kurak bölgelerde yetişir. Bu incir türüne frenk inciri ve dikenli incirde denilmektedir. Ancak halk arasında daha doğrusu Akdeniz bölgesinde dikenli incir bilinir ve satılır. Hint inciri Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde doğada kendiliğinden yetişir. Toplanması ve temizlenmesi üzerindeki kalın ve iri dikenlerinden dolayı oldukça zor bir meyvedir. Hint inciri ancak özel ve kalın eldivenler ile toplanıp soyulabilir. Hint inciri genellikle buz kalıplarının arasında muhafaza edilir ve satılır. Soğuk olarak yenilen bir meyvedir evde kendi imkanlarınızla soyup yemeniz mümkün olmayacağından genellikle satın alınan yerde soyulup alınır. Hint inciri soyulduktan sonra içerisinden bol çekirdekli bir meyve çıkar. Akdeniz ve Ege kıyı şehirlerinde bu meyve hemen hemen her pazar tezgahında ve sokakta satılmaktadır. Hint incirinin de bilinen birçok faydası vardır. Özellikle doğada kendiliğinden yetiştiği için hormon bulunmaz bu nedenle de daha faydalı ve çok tercih edilmektedir.

Hint inciri faydaları; hint inciri vücut direncini arttırır, vücuda zindelik katar, bazı enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir, grip ve nezle hastalıklarına karşı koruyucudur. Hint incirinin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirir,  bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur, cilt bakımı için faydalı bir meyvedir, ciltteki kırışıklıkları giderir, kabızlığı önler.
Ayrıca Hint incirinin içerisinde bol miktarda magnezyum da bulunmaktadır. Doğal olarak yetiştiği için çocuklarda gönül rahatlığıyla yedirilebilen bir meyvedir,  diyet yapan yetişkinler için de oldukça  faydalı olan Hint inciri meyvesi hem tok tutma özelliğine sahiptir hemde bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca Hint inciri kozmetik sanayisinde de kırışık giderici kremler yapımında da kullanılmaktadır. Hint inciri ishal ve dizanteri ye karşıda faydalı bir meyvedir,  şeker hastalığına iyi gelir,  kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır.

Hint inciri zararları; Hint inciri doğada kendiliğinden yetiştiği için hiç bir yan etkisi yoktur. Ancak yenilen miktar abartıldığında içerisinde bulunan çekirdekler karın ağrısı yapabilir. Bu nedenle günde 3-4 adetten fazla yenilmemelidir. Bunun dışında küçük büyük herkes rahatlıkla yiyebilir.
]]>
Dikensiz Kaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/dikensiz-kaktus.html Sat, 10 Nov 2018 02:02:36 +0000 Dikensiz Kaktüs,Bu bitki sıcak bölgelerde ve susuz alanlarda yetişmektedir. Ayrıca bakımı da çok kolaydır. Dikensiz kaktüs bakımı şu şekilde yapılmalıdır. Dikilecek alanı yani toprağının iyi seçilmesi gerekir. Ayn Dikensiz Kaktüs,Bu bitki sıcak bölgelerde ve susuz alanlarda yetişmektedir. Ayrıca bakımı da çok kolaydır. Dikensiz kaktüs bakımı şu şekilde yapılmalıdır. Dikilecek alanı yani toprağının iyi seçilmesi gerekir. Aynı zamanda toprak güneş ışığı alıyor mu yoksa almıyor mu onun da tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü güneşsiz bir ortamda kaktüs yetiştirmek çok zor olacağı için ışık alan ortama dikilmesi daha iyi olacaktır. Hem sizin için hem de bitki için uygun toprak bölgesinin seçilmesi gerekir. Aynı zamanda kaktüsün ihtiyaçlarını karşılamak üzere toprağın olduğu bölgeye gidilerek sulanmalıdır. Diktiğiniz toprağın yan kısmında başka çiçekli bitkilerin de olması kaktüsün gelişimi için çok iyi olacaktır. Eğer saksıya diktiyseniz saksıyı dört yılda bir değiştirmeniz lazım. Gün ışığı alırsa çoğalma ihtimali bile yüksektir. Satışa sunulur ise çok para kazanılır. Ayrıca çok değerli olduğu kadar çok da pahalıdır. 

Dikensiz Kaktüs Bakımı 

Kaktüs bitkisi en çok çöllerde yetişmektedir. Bu bitki güneş işığına oldukça ihtiyaç duyar. Ve ihtiyacı karşılanmaz ise kaktüs kurur. Bu yüzden çok sık olan su ihtiyacını karşılamak için kaktüsün bulunduğu alana gitmeniz gerekecek. Ancak dikensiz kaktüsü direk yağmur altına vaya rüzgar alan bölgeye koymayın. Çünkü kırılgan yapıya sahip olduğu için zarar görme ihtimali olabilir. Normal şartlarda dikensiz kaktüs saksıda da olabilir. Toprakta da ama en verimlisi toprağa dikilen kaktüstür. Bunun nedeni toprağın oksijenini fazla olmasından kaynaklanıyor. Tabi elinizde imkan yoksa saksıda da yetişmektedir. Fakat kaktüsün çiçek açmasını istiyorsanız toprağının çok verimli olması gerekir. Aynı zamanda dikenli kaktüsün yanına başka çiçekli bitkilerin de olması kaktüsün gelişimi için çok iyi olacaktır. Eğer çiçeksiz istiyorsanız bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. 
]]>
San Pedro Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/san-pedro-kaktusu.html Sun, 11 Nov 2018 01:33:33 +0000 San Pedro kaktüsü, esasında Trakocereus cinsinin (T. pachanoi, T. peruvianus) psikoaktif türlerine verilen addır ve çoğunlukla Andes'te bulunan yaklaşık otuz kadar türü içerir. Bilinen peyot kaktüsünün yanı sıra, 6 metrey San Pedro kaktüsü, esasında Trakocereus cinsinin (T. pachanoi, T. peruvianus) psikoaktif türlerine verilen addır ve çoğunlukla Andes'te bulunan yaklaşık otuz kadar türü içerir. Bilinen peyot kaktüsünün yanı sıra, 6 metreye kadar büyüyen geniş sütunlu kaktüs ve meskalinide kapsar. San Pedro kaktüsünün diğer psikoaktif alkaloidleri olduğu da tespit edilmiştir. Meskalin, kabuğu soyulup, kurutularak tüketilmek üzere toz haline getirilir.

San Pedro kaktüsünün yerlier tarafından kullanımı: Yerliler tarafından kaktüsün kökü dilimlenerek birkaç saat kaynatılıp daha sonra soğutulmasıyla elde edilen sıvının sarhoş edici özelliği vardır. Bazen San Pedro, koka, tütün, Brugmansia ve Anadenanthera gibi diğer psikoaktif bitkilerle birlikte kullanılır. Aguacolla, cardo, cuchuma, gigantón, hermoso, huando ve tabii ki San Pedro da dahil olmak üzere geleneksel kullanımının halüsinojenik özellikleri vardır.

San Pedro kaktüsü etiyolojisi: Amerika'nın aborijinal dinlerinde kullanılan entheojenik maddelerin birçoğu gibi halüsinojenik San Pedro kaktüsünün kullanımı Peru'da 3000 yıldan uzun bir süredir bir gelenek haline gelmiştir. Kaktüsün en erken tasvirleri San Pedro'yu muhafaza eden bir mitolojik varlığı gösteren bir oymadır. Chavín kültürüne (M.Ö. 1400-400) ait ve Peru'nun kuzey dağlık bölgelerindeki Chavín de Huantar'daki eski bir tapınakta bulunmuş olup yaklaşık M.Ö. 1300 yıllarına dayanmaktadır. Perulu bir  arkeolog tarafından yapılan şaşırtıcı bir keşif, Casma yakınlarındaki Las Aldas'ın Chavín bölgesinde eski çöp yığınının içinde bulunan Rosa Fung dur. Rosa Fung kaktüsden yapılmış puro kalıntısıdır. Sanat alanında  Chavín eserlerinde (örneğin M.Ö. 700-500 arasında değişen) tekstil ve seramiklerde görülür. San Pedro kaktüsü ayrıca Salinar tarzı (M.Ö. 400-200), Nasca çömlekleri gibi daha sonraki Perulu seramik geleneklerinin dekoratif bir motifidir. Moche sanatında tekrarlayan bir salyangoz motifinin, San Pedro'ya katılan meskalene batırılmış bir salyangozu temsil ettiği de ileri sürülmüştür. 

San Pedro kaktüsü avrupada kullanımı: Avrupalı misyonerler yerel yaşam ve özellikle psikoaktif bitkilerin kullanımı konusundaki önyargılı olduklarından San Pedro kattüsü kullanımını hakkında olumsuz davranmışlardır. Ancak Hıristiyan Rätsch tarafından atıf yapılan bir İspanyol misyoner, kaktüsün tıbbi değeri hakkında şu açıklamaları yapmıştır. Bu, şeytana tapan  Kızılderilileri güçlendiren bir bitkidir. Suyunu içenler, duyularını yitirir ve ölü gibi kalırlar. San Pedro kaktüsü suyu böbrek yanmasına, hepatite ve mesanedeki yanmaya karşı iyi gelmektedir.

San Pedro kaktüsü günümüzdeki kullanımı: San Pedro kaktüsü günümüzde Şamanik translarda ve iyileştirme oturumlarında kullanımları devam etmekle kalmaz, aynı zamanda alkolizm gibi daha yeni sorunlarla mücadele etmek içinde kullanılır. Kuzey Amerika Kızılderilileri tarafından yaygın olarak alkolizme karşı bir ilaç olarak düşünülür.

]]>
Leş Kaktüsü Bakımı https://www.kaktusler.gen.tr/les-kaktusu-bakimi.html Mon, 12 Nov 2018 00:19:30 +0000 Leş Kaktüsü Bakımı, Leş kaktüsü görüntü olarak çok güzel bir görüntüye sahiptir. Fakat kokusu için aynı şeyi söylemek oldukça zor bir durumdur. Çünkü leş kaktüsü adından da belli olacağı gibi kokusu kötüd Leş Kaktüsü Bakımı, Leş kaktüsü görüntü olarak çok güzel bir görüntüye sahiptir. Fakat kokusu için aynı şeyi söylemek oldukça zor bir durumdur. Çünkü leş kaktüsü adından da belli olacağı gibi kokusu kötüdür. Leş kaktüsü leopar desenlidir. Çiçek yapısı düğmeye benzemektedir. Eğer bir kaktüs koleksiyonu yapmak için harekete geçmişseniz leş kaktüsü kesinlikle alınması gereken bir bitkidir. Leş kaktüsü bulunduğu ortamı ölmüş hayvan kokusuna benzer bir koku yayan bitki olarak bilinir. Leş kaktüsü bilinen iki çeşidi vardır birincisi Stapelia ve ikincisi Orbea dır. 

Leş Kaktüsü Bakımı Nasıl Yapılır

Leş kaktüsü yetiştirmede ve bakımında saksı seçimi son derece önemlidir. Kaktüsü yapı itibariyle küçük görünümlü bir bitkidir buradan yola çıkarak asla küçük ve özellikle dar saksılarda yetiştirmek doğru değildir. Daha geniş ve ferah bir saksı seçimi uygun olacaktır. Sıcak ortamları seven bir bitki olduğu bilinmektedir. 

Leş kaktüsü bakımı son derece kolay olan bir bitkidir. Kaktüslerin genellikle suyu seven bir bitki olmadığı bilinir. Bunun yanı sıra kaktüs familyasından olan leş kaktüsü de çok fazla suyu seven bir bitki değildir. Leş kaktüsü bakımında bilinmesi gereken kaktüsün kendi bünyesinde bulundurduğu su oranının kendi gelişimi için yeterli olduğudur. Leş kaktüsü bakımında kaktüsün bu özelliği göz önünde bulundurulmalı ve gün aşırı fazla miktarda su verilmemelidir. Leş kaktüsü bakımında ara, ara saksı dibi suyu kontrol edilerek toprağın artık çok susuz kaldığı görülmesi durumunda bir bardak su verilmesi kaktüsün gelişmesi için yeterli olacağı bilinmelidir. Öyle ki leş kaktüsü bakımın da arada yetiştiricinin eline alacağı suyu kaktüsün üzerine serpmesi leş kaktüsünün rahatlaması bakımından yeterli olacaktır. Leş kaktüsü bakımında bitkinin bulunduğu ortamın havadar ve açık olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca leş kaktüsü bakımında bakıcının bilmesi gereken önemli hususlardan biriside kaktüs özellikle öğle sıcaklarından uzak tutulması gerektiğidir. Çünkü leş kaktüsü öğle sıcaklarından hiç hoşlanmayan bir bitki türüdür. Leş kaktüsü bakımında toprak asla asitli olmamalıdır.
]]>
Dikenli Kaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/dikenli-kaktus.html Mon, 12 Nov 2018 07:32:54 +0000 Dikenli Kaktüs, Bu bitki dikenli olduğu için eliniz ile bir temasta bulunduğunuz zaman canınızı acıtma ihtimali vardır. Dikenli kaktüs genellikle çöllerde yetişmektedir. Bu bitki sıcak bölgelerde ve susuz alanlarda Dikenli Kaktüs, Bu bitki dikenli olduğu için eliniz ile bir temasta bulunduğunuz zaman canınızı acıtma ihtimali vardır. Dikenli kaktüs genellikle çöllerde yetişmektedir. Bu bitki sıcak bölgelerde ve susuz alanlarda da dayanıklıdır. Kaktüs çiçeği bakıma fazla ihtiyaç duymayan bir bitki türüdür. Bu yüzden çok sık tercih edilen çiçekler arasında yer almaktadır. Uzun zaman susuz kalabilir. Ayrıca kaktüs toprakta yetiştirilebileceği gibi saksıda da yetişmektedir. Eğer toprakta yetiştirmek istiyorsanız mineral ve vitamin bakımından fazlasıyla zengin bir toprak seçilmelidir. Daha verimli olması için. Aynı zamanda saksıda da dikilebilir. Ama verim bakımından çok zengin olmaz. Çünkü bu suda vitamin oldukça verim daha da artacaktır. Kaktüs dikenleri sayesinde zor alanlarda kendini olumsuz hava şartlarından koruyabilir. 

Dikenli Kaktüs Bakımı 

Kaktüs bitkisi en çok çöllerde yetişmektedir. Ayrıca bakımı da çok kolaydır. Dikenli kaktüs bakımı şu şekilde yapılmalıdır. Dikilecek alanı yani toprağının iyi seçilmesi gerekir. Aynı zamanda çevresel faktörlerin de bu bitkinin yetişmesine fayda sağlar. Güneş ışınlarından oldukça yararlanılması gerekiyor. Çünkü güneşsiz bir ortamda kaktüs yetiştirmek çok zor olacağı için ışık alan ortama dikilmesi daha iyi olacaktır. Hem sizin için hem de dikilen kaktüs için çok önemlidir. Tabi toprağın ihtiyaçlarını karşılamak için kaktüsün bulunduğu alana gitmeniz gerekecek. Bu yüzden çok sık aralıklarla çiçeğe su verilmelidir. Aynı şekilde hava şartlarının düzenli ve düzgün olduğu bir alan seçilmelidir. Aşırı yağmur ve rüzgarın olduğu bölgelerden uzak durulması gerekiyor. Eğer kaktüsün çiçek açmasını istiyorsanız toprağının çok verimli olması gerekir. Aynı zamanda toprağınızın yan tarafına başka çiçekli bitkilerden de olması kaktüsün gelişimi için çok iyi olacaktır. Dikensiz kaktüsü sulama esnasında su toprağın her yerine eşit oranda toprağa karışmalıdır. 
]]>
Melokaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/melokaktus.html Mon, 12 Nov 2018 16:42:59 +0000 Melokaktüs:  özellikle estetik açıdan oldukça ilginç bir kaktüs çeşididir. Üst bölgesinde bulunan, çıkıntı yapan ve cephalium olarak adlandırılan bölgesi ile diğer kaktüs türlerinden kolayca ayrılırlar. Cephalium b Melokaktüs:  özellikle estetik açıdan oldukça ilginç bir kaktüs çeşididir. Üst bölgesinde bulunan, çıkıntı yapan ve cephalium olarak adlandırılan bölgesi ile diğer kaktüs türlerinden kolayca ayrılırlar. Cephalium bölgesinde  bitkinin çiçek ve meyveleri bulunur ve bazı durumlarda boyu 3 metreye kadar çıkabilir. Bu bölgenin içinde küçük ve pembe çiçekler oluşur ve meyveleri mumsu ve tüp şeklindedir.

Görünüşleri itibariyle molekaktüsler en popüler kaktüs çeşitlerdir. Yüksek sıcaklıkları ve donları tolere eden bir yapısı vardır. Vahşi doğada, Karaipl'erin, Güney Amerika'nın ve Meksika'nın çeşitli bölgelerinde yetişmektedir. Melokaktüs bitkileri, özellikle olgunluğa ulaştıklarında kendilerine özgü bir görünüme kavuşurlar. Melokaktüs bitkisi, gelişimini bütünüyle tamamladıktan sonra, uzamaya başlarlar ve uzama bitkinin ömrü boyunca devam eder. Bakım gereksinimleri nedeniyle yetiştirilmeleri  kolay değildir. Bu nedenle deneyimli kaktüs yetiştiricilerinin tercihidir. Tamamen büyüdükten sonra büyüleyici görünümleri ile birlikte, oldukça güzel ve olağanüstüdür.

Molekaktüsün Bazı Önemli Özellikleri:
 • Molekaktüs bitkisinin iyi yetişmesi için bol miktarda ve güçlü güneş ışığı alması gerekmektedir.
 • Molekaktüs bitkisi nemli ortamlardan hoşlanır. Bu yüzden düzenli olarak, özellikle de büyüme mevsimi boyunca sık sık sulanmalıdır. Ancak çok bol miktarda sulanarak da köklerinin çürütülmemesi gerekmektedir.
 • Molekaktüs bitkisi, tropik iklim şartlarına ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir bitkidir.
 • Diğer kaktüs tiplerinde olduğu gibi toprak, organik materyallerce zengin ve drenajının iyi yapılmış olması gerekmektedir.
 • Büyüme mevsimi boyunca, seyreltilmiş dengeli gübre ile beslenmesi ve gelimesine yardımcı olunması gerekmektedir.
Molekaktüsün Üremesi;

Melokaktüs bitkisinin tohumundan çoğaltılması zor değildir. Tohumlarının iyi havalandırılmış olması, iyi drene edilmesi ve ılık suda bekletilmesi yararlı olacaktır. Bitkinin kök sistemlerinin gelişmesi biraz zaman alacaktır. Molekaktüs bitkisinin azureus ve cennet olmak üzere popüler olarak bilinen türleri de vardır. Molekaktüs bitkisinin dikenleri birkaç santimetreye kadar uzayabilir. Molekaktüs kelime anlamı olarak kavun kaktüsü anlamına gelir. Bazen de bitkinin şekli ve kafasının yapısı nedeniyle de Türk Kep kaktüsü olarak da adlandırılmaktadır. Molekaktüs bitkisi alışılmadık şartlara sahip ve biraz titiz kaktüslerdir. Kışın bile olsa tamamen kurumalarına izin verilmemelidir. Bitkinin toprak kompozisyonu, suyu, güneşi ve drenajı devamlı kontrol edilmelidir. Bol su, iyi drenaj ve havalandırma ile bakılan bitkiler kolay ve hızlı gelişirler. başarılı bir şekilde gelişirse, olağan dışı dış görünüşleri ile çöl kaktüsünden daha güzel bir yapıya sahiptirler.
]]>
Kaktüs Yaprağı https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-yapragi.html Mon, 12 Nov 2018 23:48:54 +0000 Kaktüs Yaprağı: Kaktüs bitkisi çöl gibi sıcak olan ikliminin zorlu koşullarına dayanabilen direnci yüksek bir bitkidir. Aslında kaktüsün yapısı bildiğimiz diğer bitkilere yakından uzaktan benzer, ama diğer bitkilerde yaprakl Kaktüs Yaprağı: Kaktüs bitkisi çöl gibi sıcak olan ikliminin zorlu koşullarına dayanabilen direnci yüksek bir bitkidir. Aslında kaktüsün yapısı bildiğimiz diğer bitkilere yakından uzaktan benzer, ama diğer bitkilerde yapraklarda yapılmış olan bazı işlemler kaktüsün tam olarak gövde kısmında yapılır. Bu yüzden de diğer bitkiler gibi kaktüslerin yaprağı bulunmamaktadır. Hepimizinde bildiği gibi diğer bitkilerin yapraklarının üzerinde, besin ürettikleri sırada  ortaya çıkan maddeler ve havayı çektikleri ve suyu geri bıraktıkları gözlenir bu bitkilerin gözenekleri bulunmaktadır yapraklarında. Kaktüsde ise suyu korumak mecburiyetinde olduğu için bu işi, kalın kabuklu ve çok az gözenekli gövdesinde yavaş bir işlem ile gerçekleştirir. Kaktüsün kökü toprakta saçaklı geniş bir alana doğru dağılır ve böylece her yağmurdan sonra fazlasıyla topraktan aldığı suyu çekip köpük şekline benzeye gövdesinde saklar. Kaktüsün bu kalın kabuğu da emdiği  bu suyun buharlaşmasını engellemesi içindir.]]> Kaktüs Türleri https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-turleri.html Tue, 13 Nov 2018 00:54:38 +0000 Kaktüs Türleri, Dünyada çok çeşitli kaktüs olduğu bilinmektedir. Fakat net bir kaktüs sayısı söylemek mümkün olmamaktadır. Fakat bazı çiçek bilimcilerine göre 20-25 kimi bilimcilere göre ise 100 çeşide yakın kaktüs çe Kaktüs Türleri, Dünyada çok çeşitli kaktüs olduğu bilinmektedir. Fakat net bir kaktüs sayısı söylemek mümkün olmamaktadır. Fakat bazı çiçek bilimcilerine göre 20-25 kimi bilimcilere göre ise 100 çeşide yakın kaktüs çeşidi olduğu bilinenler arasındadır. 

Kaktüs kaktüsgiller ailesinden olan bir bitkidir. Gövde yapıları çoğunlukla dikenli olmaktadır. Katüslerin en büyük özellikleri arasında gövde kısımlarında su biriktirmeleridir. Biline en büyük kaktüs tür Sguaro kaktüsüdür. Bu kaktüs özellikle çöllerde yetişen kaktüs türlerindendir. Kaktüsler güneşi çok seven fazla su ihtiyacı duymayan bitkiler arasında ilk sıradadır. Ayrıca her ne kadar sayıları belli olmasa da ılıman ve soğuk iklim kaktüsleri diye ikiye ayrılırlar. Her bir kaktüs çeşidi gövde ve diken yapıları çok farklı olarak birbirlerinden ayrılır. Dikenli gövde yapısı ile çoğunlukla çöllerde yetişen kaktüs tropik bölgelerde de oldukça fazla yetişen bir bitkidir. Bazı kaktüslerin boy uzunlukları yaklaşık olarak 12 metreye kadar olabileceği de bilinmektedir. Bunun yanı sıra bazı kaktüslerin dikenlerinin zehirli olduğu da bilinir.

Kaktüs Türleri Nelerdir

Her ne kadar kaç türü olduğu tam olarak bilinmese de en önemli kaktüs türleri aşağıda olduğu gibidir;

Arrajadoa, Acanthocalycium, Ariocarpus, Aztekium, Aylostera, Aporocactus, Aporophyllum, Austrocylindropuntia, Cereus, Cintia, Bergerocactus, Astrophytum, Brasilicactus, Austrocephalocereus, Chamaecereus, Browningia, Copiapoa, Frailea, Cheistocactus, Coryphantha, Echinocereus, Cochemiea, Cumariania, Echinocactus, Dolicothele, Echinopsis, Epiphyllum, Eriocactus, Escobaria, Espostoa, Ferocactus, Gymnocalycium, Haageocereus, Gymnocactus, Hamatocactus, Hatiora, Hildewinttera, Isolatocereus, Matucana, Lobivia, Notocactus,Neoporteria, Lepismium, Lemairocereus, Mammillaria, Malacocarpus, Morawetzia, Mediolobivia, Melocactus, Myrtillocactus, Nyctocereus, Opuntia, Pelecyphora, Oreocereus, Ortegocactus, Peniocereus, Pereskia, Yavia, Selenicereus, Pacherocactus, Yungasocereus, Pachycereus, Pilocereus, Schlumbergera, Rhipsalidopsis, Thelocactus, Weberocereus, Seticereus, Uebelmannia, Turbinicarpus ve Weberbauerocereus olarak bilinen kaktüs türleri bulunur.
]]>
Kaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus.html Tue, 13 Nov 2018 07:44:17 +0000 Kaktüs, Dikenli anlamına gelen kaktos kelimesinden türemiştir. Sonrasında adı kaktüs diye değiştirilmiştir.Çok fazla çeşidi bulunan ve dünyanın en büyük çölü olarak bilinen Şili'nin kuzeyinde 2000 ile 5000 arasında yabani Kaktüs, Dikenli anlamına gelen kaktos kelimesinden türemiştir. Sonrasında adı kaktüs diye değiştirilmiştir.Çok fazla çeşidi bulunan ve dünyanın en büyük çölü olarak bilinen Şili'nin kuzeyinde 2000 ile 5000 arasında yabani kaktüs çeşidi bulunduğu söylenmektedir. Çöllerde yetişen bu kaktüs çeşitlerinin boyları 15 metreye kadar olanları bulunmaktadır. Bu kaktüsler arasında en büyüğü ise saguaro çeşididir. Ancak bu bitkilerin bazıları zehirlidir. Kaktüs bitkisi kendine has bir solunum tekniği geliştirmiştir. Yapraklarının gözenekli kısımdan geceleyin suyu ve nemi içeri alır ve gündüz çok sıcak yağış olmadığı zamanlarda gözeneklerinden aldığı kendi öz suyunu kullanır. Ve bu şekilde çok uzun süre susuzluğa dayanan çöl kaktüslerinin bazı değişik çeşitlerinin suyu içilirse mide kramplarına ve zehirlenmelere yol açabilir.

Evde kaktüs yetiştirmenin püf noktaları nelerdir

Kaktüs çeşitlerinin evde seralarda ve yabani ormanlarda yetişen türleri bulunur. Bu bitki adından da anlaşılacağı gibi yaprakları geniş dikenli ve gözeneklidir. Ekinoks ve eforbia halk arasında en çok bilinen kaktüs çeşitlerindendir. Bu bitkilerden Ekinoks çeşidi yuvarlak bir yapıdadır. Eforbia ise ince ve uzun bir görünümdedir. Kaktüslerin bazı cinsleri ise sadece gece çiçek açarlar. Bu kaktüslerin çiçekleri aynı zamanda çok gösterişlidirler. Tüm kaktüs familyası sukulent bitkilerdir. Bu bitki çeşidindeki etli dokular su tutma biriktirme özelliğine sahiptirler. Kaktüs çeşitlerinin hepsi yazın büyümeye devam eder kış dönemini ise uyuyarak geçirirler. Bu canlı varlıkların gelişimleri için on altı sıcaklığı duymaktadırlar. Ancak bazı kaktüs çeşitleri 0 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda bile bir süre dayanabilirler. Bütün kaktüs çeşitleri güneşli ve ılıman ortamları severler. İlkbaharda bu bitkileri içeriden balkonlara çıkarırken bir anda güneşe koymadan alıştıra alıştıra güneş ışığına getirilmesi gerekmektedir. Kaktüs gibi bütün bitkiler insan gibi besine ihtiyaç duyarlar. Bahar mevsiminde kaktüsler için çiçekçilerde satılan besin sıvılarından alarak içine bir miktar su koyduktan sonra bitkiye verilmelidir. Ancak bu bitkiler suyu çok fazla sevmezler çünkü kendi gövdelerinde depoladıkları suları tekrar kullanma yetenekleri vardır. Bu yüzden evde yetiştirilen kaktüsleri çok fazla su verilmemelidir. Yavaş büyüyen bu çiçekler uzun yıllar yaşayabilen hatta 100 yaşına aşabilen bitki çeşitlerindendir. Çok fazla susuz kalmış kaktüsler su kaybı nedeniyle buruşabilirler ve sulandıklarında tekrar eski hallerine dönerler. Unutulmaması gereken tek şey kaktüslere çok su verildiği zaman kökleri çürür ve ölürler. 

Kaktüslerin çoğaltma yöntemleri nelerdir

Kaktüslerde hiçbir şekilde budama yapılmaz. Bu bitkilerin çoğaltılma yöntemleri aşılama ve ayırma ile olur. Bunların ayırma yöntemleri kolaydır.Köklerinden ayrılan kaktüs hemen başka bir saksının içine dikilir.Bu yönteme ayırma yöntemi denir.Bu ayırma işlemi için en uygun zaman sıcak zamanlardır. Kaktüslerin büyüme suresi yavaş olduğundan saksıları 3 yılda bir değiştirilmesi gerekir.Saksı değiştirme zamanı mart ve nisan aylarıdır. Ancak değiştirilen saksı bir öteki saksıdan daha büyük olmalıdır. İçerisinde drenajiyi kolaylaştıran besini koruyan ve aynı zamanda çakıllarla zenginleştirilmiş bir ortamda istenilen kaktüs yetiştirilir. Kaktüsler dikenli olduğundan dolayı kalın eldiven yada gazete ile tutup saksıdan çıkarılır. Ve yeni saksıya konunca iyice bastırılır. Ve on güne kadar hiçbir şekilde su verilmez. Kaktüs denince ilk akla gelen bu sevimli bitkilerin güzel çiçekleridir. Halk arasında kaktüslerin radyasyonu önlediği baş ağrısına iyi geldiği söylenmektedir. Baş ağrısından şikayet eden bir kimsenin bilgisayar monitörlerinin yanına konan bir kaktüsün kendisini iyi hissettirdiğini söylemiştir. Ancak bilimsel olarak radyasyonla ilgili bir çalışma yoktur. Kaktüs çiçeğinin dikenleri dışında hiçbir zararı yoktur. Aynı za]]> Yılbaşı Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/yilbasi-kaktusu.html Wed, 14 Nov 2018 02:54:41 +0000 Yılbaşı Kaktüsü: Yılın her döneminde çiçek açma özelliğine sahip olmayan yılbaşı kaktüsü, çiçek açtığı dönemlerde şahane görüntüsü sayesinde oldukça dikkat çeker. Adından da anlaşılacağı gibi yılbaşı za Yılbaşı Kaktüsü: Yılın her döneminde çiçek açma özelliğine sahip olmayan yılbaşı kaktüsü, çiçek açtığı dönemlerde şahane görüntüsü sayesinde oldukça dikkat çeker. Adından da anlaşılacağı gibi yılbaşı zamanı çiçek açan bu bitki birçok ülkede ticaret bakımından oldukça önemlidir ve bu nedenle yılbaşı öncesi üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde de birçok kişinin evinde bulunan yılbaşı çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Birbiriyle bağlantılı yassı yapraklardan oluşan bu çiçek güzel bakıldığı takdirde oldukça güzel çiçek açarak muhteşem bir görüntü sergiler.

Yılbaşı kaktüsü bakımı ilgili püf noktalar, bu kaktüs türünün bakıma uygun yapılmazsa çiçek açmaz. Bu nedenle bakımı yapılırken oldukça ince davranmak gerekir. Yaz mevsiminde bu kaktüs türünün yarı gölgeli ortamlarda, balkonda ya da dışarıda durması çiçek açma verimi açısından daha iyi olur. 

Isı, serin ortamlardan hoşlanan yılbaşı kaktüsünün açma mevsiminde oda sıcaklığında bulunmasında fayda vardır. Aksi takdirde kaktüsün çiçeklerinin tomurcukları az olur ve açan çiçekleri ise kısa sürede söner. 

Işık, dolaylı yoldan güneş ışığı alan yerlerde daha iyi verim alınabilir. Sabah ve akşam güneşi yılbaşı kaktüsü açısından oldukça faydalıdır. 

Sulama, yaz mevsiminde toprağın kuruyup suya ihtiyacı bol olacağı için sulamanın düzenli yapılmasında fayda vardır. Bitkinin dinlenme mevsimi olan sonbahar mevsiminde verilen su miktarının azaltılması ve bitkinin serin ortamlarda bakımı yapılması gerekir. Kış mevsiminde ise bol çiçek verimi açısından sulamanın artırılmasında fayda vardır. Sulama yapılacak suyun klorsuz ve dinlendirilmiş olması bitki açısından daha iyi olur. Sulama bitkiye bol olarak yavaş bir şekilde yapılmalıdır. 

Saksı, normal büyüklükte nem tutabilen cilasız toprak saksıların tercih edilmesi daha iyi olur. Farklı saksılarda kullanılabilir. Ancak mutlaka drenaj diliyor olan bir saksı tercih edilmelidir. Sulama yapıldığında saksı tabağı altında biriken sular bekletilmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Toprak, su tutucu özelliğe sahip olan havada topraklar yılbaşı kaktüsü için daha uygundur. Doğal humuslu kara toprak az bir miktar yılbaşı kaktüsü toprağına eklenebilir. 

Besin ihtiyacı, nisan-ekim arası ayda bir kez bitkiye vilmorin, genta, çiçek coşturan gibi bitki besini verilmesi gelişim açısından iyi olur. Yılbaşı kaktüsünün kökleri zarar görmemesi için bitki besinlerinin oranına iyi ayarlamanız da fayda vardır. Bitki besini toprağın üstüne su ile karıştırılmış suyu sprey bir işin içerisinde doldurup verebilirsiniz.

Budama, ilkbahar mevsiminde yaprakların bir bölümü budandığı takdirde yılbaşı kaktüsünün gelişimi olumlu yönde etkilenir. Ancak bazı durumlarda gelişimi güzelse budanmasa da olur.
]]>
Dikensiz Kaktüs Çeşitleri https://www.kaktusler.gen.tr/dikensiz-kaktus-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 05:23:02 +0000 Dikensiz kaktüs çeşitleri, Bitki gövdesinin yapısı nedeni ile sulu, etli, ve dikenli bir bitkidir. Bitkinin en çok yetiştirilebildiği bölgeler çöller ve tropikal iklimin görüldüğü yerlerdir. Yaygın olduğu iklim bölgelerinin Dikensiz kaktüs çeşitleri, Bitki gövdesinin yapısı nedeni ile sulu, etli, ve dikenli bir bitkidir. Bitkinin en çok yetiştirilebildiği bölgeler çöller ve tropikal iklimin görüldüğü yerlerdir. Yaygın olduğu iklim bölgelerinin özelliklerinden de bilindiği gibi kaktüsler suya ve yağışa pek ihtiyaç duymayan bitkilerdir. Gövdesinde depoladığı su ile uzun yıllar yaşamını sürdürebilir. Kökleri ise uzun kalın ve oldukça güçlüdür. İhtiyaç duyduğu diğer mineral ve vitaminleri ise topraktan karşılamaktadır. Yaprakları olarak bilinen ve kaktüslerin en ilginç kısımları ise dikenleridir. Dikenler oldukça sert ve sivri bir yapıya sahiptirler ve bazı kaktüs türlerinde ise dikenlerin zehirli olduğu bilinmektedir. Radyasyon etkilerine karşında oldukça güçlüdür ve bu sebeple de evlerime girmeye başarabilmiştir. Güneş ışığını seven bir bitkidir. 

Kaktüsün çeşitleri nelerdir
 • Ilıman iklim kaktüsleri: Sıcak ve nemli ortamları seven kaktüs türleridir.
 • Soğuk iklim kaktüsleri: Çok nadir görülürler yoğun kış şartlarında oldukça kuvvetlidirler.
Dikensiz kaktüs, bu tür kaktüsler ise dikenlere sahip olmayan ancak bütün bir kaktüs özelliklerini taşıyan kaktüs türleridir bu bitkiler genellikle evlerde, ofislerde, hastanelerde ya da sosyal hayatımızda çok sık ziyaret ettiğimiz alışveriş merkezlerinde bulunan süs amaçlı bitkilerdir. Son dönemlerde ise gelin buketi olarak ta kullanılır.

Dikensiz Kaktüs Çeşitleri


Dikensiz kaktüs çeşitleri oldukça fazladır. Latince ismi ise sukulentlerdir. Bu bitkiler yaprakları tüylü olup uzun ömürlü bitkilerdir. Ancak her yaprakları su dolu bitki kaktüs ya da sukulent değildir. Çiçekleri ise olağanüstü bir güzelliktedir ve bilinen bazı çeşitleri ise şunlardır;
 • Crasulla
 • Echeveria
 • Aleo
 • Sedum
 • Kaz ayağı
 • Yılbaşı çiçeği
 • Buz çiçeği
 • Dam koruğu şeklinde sıralanır.
]]>
Kaktüs Sulama https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-sulama.html Wed, 14 Nov 2018 07:47:06 +0000 Kaktüs Sulama, Kaktüs bitkisi Amerika eyaletinde en çok görülen ve yabani olarak kırsal alanlarda yetişen bir bitki türüdür. Bu bitki toprak yapısı, ışığa karşı duyarlılığından dolayı yetişme ortamı oldukça önem Kaktüs Sulama, Kaktüs bitkisi Amerika eyaletinde en çok görülen ve yabani olarak kırsal alanlarda yetişen bir bitki türüdür. Bu bitki toprak yapısı, ışığa karşı duyarlılığından dolayı yetişme ortamı oldukça önemlidir. Kaktüs bitkisi dikenli, dikensiz olarak görülmektedir. Gövde yapısı itibariyle uzun ince ve kalın gövdeli türleri mevcuttur. Bu bitkinin bilinen 100 üzeri türü olduğu sanılmaktadır. Kaktüs bitkisi son zamanlarda süs bitkisi ve dış mekan, iç mekan dekorasyon amaçlı kullanımı sağlanmaktadır. Bu bitkinin bakımı oldukça önemlidir. 

Kaktüs Sulama Nasıl Yapılmalıdır

Kaktüs sulama hakkında genel olarak kaktüsün suyu çok sevmediğini belirtebiliriz. Kaktüsün doğal olarak yetişme ortamını düşünürsek çölde yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettiriyorsa demek oluyor ki sıcak iklim bölgelerinde suya ihtiyaç duymuyorsa kaktüs sulamanın ne sıklıkla yapılacağını siz tahmin edin. Demem o ki bu bitkide toprak çeşidi çok önemli olmakla birlikte toprağın içerdiği vitamin ve mineraller kaktüs bitkisi açısından çok önemlidir. Kaktüs bitkisinin toprağı ne kadar iyi olursa kaktüs köklerinin yeterli miktarda vitamin almasıyla kaktüsün kök ve gövdesi de bir o kadar sağlıklı olacaktır. Toprağın hafif kumlu olması kaktüs bitkisinin köklerini sağlam tutacak ve sulama aşamasında da kaktüsün köklerinin çürümeden sulanmasına ortam oluşturacaktır. Fakat kaktüs sulama aşamasında toprağın senelerce aynı toprakta kalması pekte uygun görülmemektedir. Tabi bu uygulama ev ve iş ortamlarında yetiştirilen kaktüsler için geçerli olmaktadır. Düzenli şekilde ışık alan kaktüs bitkisi gerekli görüldüğünde toprağının da kuruduğu fark edilince hafif miktarda sulama uygun görülmektedir.

Kaktüs Sulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaktüs sulama belirtilen şekilde yapılırsa süs bitkisi olarak yada dekorasyon amaçlı kullandığınız bu bitki yıllarca ömrünü koruyacaktır. Çok sık sulanan kaktüslerin kökleri aşırı derecede sulanmasından dolayı köklerinde çürüme meydana gelecek ve bundan dolayı gövde yapısı da bozulacaktır. Kaktüs gübreleme de oldukça önemlidir. Bazı kişiler kaktüs bitkisinin toprağının kuruduğu anda kaktüsün suya ihtiyaç duyduğunu sanmaktadır. Fakat kaktüs sulama ihtiyacı bu şekilde anlaşılmaz. Toprağın altının nemli olup olmadığı kontrol edilmeli eğer toprak nemliyse sulama yapılmamalıdır. Bu şekilde kaktüs ne sıklıkla su ihtiyacı duyar hesaplayabilirsiniz. Kaktüs sulama bu şekilde yapıldığında kaktüs çok sağlıklı olacaktır.
]]> Hylocereus https://www.kaktusler.gen.tr/hylocereus.html Wed, 14 Nov 2018 21:35:22 +0000 Hylocereus, tam olarak kökeni bilinmemekle birlikte dünyanın tropikal bölgelerinde Orta Amerika yöresinde yetişen ve  bu yörelere özgü, yaygın bir kaktüs çeşididir. Hylocereus, ejderhanın meyvesi ve pitaya denilen özel me Hylocereus, tam olarak kökeni bilinmemekle birlikte dünyanın tropikal bölgelerinde Orta Amerika yöresinde yetişen ve  bu yörelere özgü, yaygın bir kaktüs çeşididir. Hylocereus, ejderhanın meyvesi ve pitaya denilen özel meyvesi ile de bilinen bir kaktüs türüdür. Hylocereus meyveleri parlak, pembe renkli ve beyaz etli bir kısma sahiptir.

Hylocereus'un Yapısal Özellikleri:

Hylocereus, köklerini kullanarak tırmanırlar, çok çabuk yayılırlar ve karalar, ağaçlar üzerinde de büyüyen 10 metreye kadar ulaşabilirler. 6-12 m uzunluğunda çok sayıda sürgün üretir. Bağlar üç taraflıdır ve ağaçlara tırmanabilecekleri hava kökleri üretmektedir. Kaburgalar genellikle dalgalıdır ve küçük dikenler taşırlar. Bitki kolayca dallanır. Sarı ve beyaz çiçekler yalnız gece görülürler ve her çiçek yalnızca birkaç saat içinde açar. Çiçeklerinin çok güçlü vanilyalı bir kokusu vardır. Bu bitki kendi kendine polenlenememekle birlikte, bu işlemi vahşi yarasalar ve güveler yapmaktadır. Meyvelerinde parlak bir kabuk ve yaprak benzeri pullar bulunur. Meyvelerinde küçük siyah tohumlar bulunur. 

Hylocereus, tadı taze ancak diğer türleri kadar lezzetli değildir. Bu kaktüs çeşidi çok hızlı gelişir, büyümesi de oldukça kolaydır.  Orta Amerika halkı ona, üreten, ağaç gövdelerine tırmanan, yapısı bir ejderhanın vücudunu andıran şekli ile ve Asya'da mitolojik ve herkes tarafından bilinen bir hayvandan esinlenerek ona dragon meyvesi adını vermişlerdir. 

Hylocereus, 100 yılı aşkın bir süredir meyvesi için yetiştirilmektedir. Günümüzde Asya'da yaygın olarak yetiştirilen kaktüs çeşitlerindendir. 10 yıl öncesine kadar Avrupa'da neredeyse bilinmeyen bu kaktüs çeşidi, özellikle süpermarketlerde ve özel meyve dükkanlarının egzotik meyve bölümünde günümüzde yerini daha sık almaktadır. Meyveleri lezzetli şerbet ve içecekler yapmak için kullanılmaktadır.
]]>
Kaktüs Tohumu https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-tohumu.html Wed, 14 Nov 2018 21:57:59 +0000 Kaktüs Tohumu, Evinizi, bahçenizi ve odanızı süslemek için kullanabileceğiniz bir bitki türüdür. Ayrıca görünüm bakımından da oldukça güzeldir. Kaktüs tohumu her yerde bulunur. Tabi tohum alırken dikkat etmelisiniz. Kaktüs Tohumu, Evinizi, bahçenizi ve odanızı süslemek için kullanabileceğiniz bir bitki türüdür. Ayrıca görünüm bakımından da oldukça güzeldir. Kaktüs tohumu her yerde bulunur. Tabi tohum alırken dikkat etmelisiniz. Çünkü sizin kaktüs tohumundan anlamadığınızı düşünürler ve en kötü ve kalitesiz tohumu size satarlar. Eğer tohumun iyisinden anlamıyorsanız yanınızda anlayan bir arkadaşınızı götürün. O arkadaşınız size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda aldığınız kaktüs tohumunu saksıya mı yoksa toprağa mı dikeceksiniz. İlk önce buna karar vermeniz işinizi daha kolay hale getirecektir. Bu bitkinin bakımı da çok önemlidir. Eğer susuz bırakırsanız ölebilir. Ya da kuruyabilir. Siz de bu durumdan hiç hoşlanmazsınız. Çünkü bütün emekleriniz boşa gidecektir. Bunun için size bir önerim olacak bunu uygulasanız kaktüs bitkiniz kurumadan yetişecektir. Örneğin bir saksıya diktiyseniz saksıyı dört yılda bir değiştirmeniz lazım. Gün ışığı alırsa çoğalma ihtimali bile yüksektir. Susuz kalmamasına özen gösterin. 

Kaktüs Tohumu Nasıl Dikilir 

İlk önce yapmanız gereken sadece kaktüsü dikeceğiniz toprağın verimli olması. Aynı zamanda güneş ışığı alırsa çoğalma ihtimali olduğu için daha iyi olacaktır. Bunlara dikkat etmelisiniz. Aşırı gölgeye maruz kalmamalı. Çünkü kaktüs tohumu güneşi seven bir bitkidir. Şimdi de gelelim tohumun dikimine. Saksınızın içindeki toprağa veya verimli bir toprağa düz bir şekil vermeye çalışın. Daha sonra tohumları toprağın içinde kaybolmayacak şekilde serpin. Aşırı su verilmemesi lazım. Daha sonra tohumların üzerine bir naylon örtülmeli. Tabi su vermeyi sakın unutmayın. Ve birkaç ay sonra kaktüs tohumunuz açmış olacaktır. Sizin yine aynı şekilde kaktüsün bakımına devam etmeniz gerekiyor. Eğer eskisi gibi bakmazsanız bitkiniz solmaya başlar. Daha sonra kaktüs ölür. 
]]>
Peyote Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/peyote-kaktusu.html Thu, 15 Nov 2018 14:11:41 +0000 Peyote Kaktüsü, Meksika’ da oldukça yoğun olarak bulunan, Peyote kaktüsü Türkiye de ise zor bulunan bir bitki olduğundan, ancak çiçekçi gezerek bulabilirsin Tohumunu bulmak ise neredeyse imkansız gibidir. Ayrıc Peyote Kaktüsü, Meksika’ da oldukça yoğun olarak bulunan, Peyote kaktüsü Türkiye de ise zor bulunan bir bitki olduğundan, ancak çiçekçi gezerek bulabilirsin Tohumunu bulmak ise neredeyse imkansız gibidir. Ayrıca zaten tohumundan ekilerek, yetişkin bir kaktüs haline gelmesi ise yıllar almaktadır.

Peyote Kaktüsü Yiyenin Aklını Aklı Başından Alıyor

Meksika' da bulunan yerliler tarafından asırlar boyunca bu kaktüsle ayin düzenlenmektedir. Peyote kaktüs "Halüsinojenik Kaktüs" olarak isimlendirilen uyuşturucu bir madde barındırır. Bitkinin meyvesinde bulunan, meskalin maddesi yiyen kişiyi resmen aklını başından almaktadır.


Peyote kaktüsü Küçük taze görünüşlü bir kaktüstür. Peyote kaktüsü bitkisi Meksika ile Güneybatı Amerikalı yerliler ve ilkel kabile topluluklarının çok eski tarihlerden beri bilerek kullandıkları Meskalin isimli bir uyuşturucu madde içermesine rağmen bu bitki üzerine sistemli olarak ilk araştırmayı, Ludwig Lewin 1886 yılında yayımlamıştır.

Peyote kaktüsü Tehlikeli Midir

Peyote kaktüsünün normalde tehlikeli bir bitki değildir. ancak bu bitki içeriğinde bulunan Meskalin maddesi fenetilamin grubunda bulunan halüsinojen bir alkaloid maddedir. Peyote kaktüsü, Peru meşale kaktüsü, San Pedro kaktüsü ve kaktüsgiller familyasına bağlı bazı bitki türlerinde doğal halde bulunur. bu maddenin kullanımı, uyuşturucu etkisi yapmasından dolayı, yasaklanmıştır.

Meskalin Maddesinin Olumsuz Etkileri

Meskalin halüsinojen maddesinin yapısı, Lsd ve psilocybin tarzı uyuşturucu maddelerinden değişik te olsa, onlara benzer etkilere sahip özellikleri nedeniyle, halüsinojen etki veren uyuşturucu madde grubunda kabul edilmektedir. Meskalin, peyote kaktüsünün aktif olan, temel uyuşturucu bir maddesidir.

Kilogramda 5 mg meskalin bulunur, renkler ve ışıkla ilgili güçlü halüsinasyonlara sebep olduğundan değişik ve farklı psişik etkileri vardır. Bu madde alındıktan sonra30 dakika içinde etkileri meydana gelir ve 24 saatte kaybolur. Peyote kaktüsünün bu uyuşturucu maddesi çoğu kez ağızda çiğnenerek, bazen de bazen enjeksiyon ile kullanılır. Kahve, çay, portakal suyu ve süt gibi içeceklerle de alınabiliyor. Bu madde kristal toz, kapsül ya da sıvı şekilde küçük ampuller ile bulunur. Bu madde güvenli ve uygun bir ortamda alınmadığı takdirde bazı olumsuz etkileri görülür. Kullanımından sonra, kişilerde bazı görsel izlenimleri oluşmaya başlar, renklerde keskinlik, öfori, görsel halisünasyon, çevresine karşı ilgisizlik, normal koşullarda olağan olarak görülen şeylerin, olağanüstü hallere dönüşmesi, yer algısının, zaman bilinci ve derinliğin yok olması, yön bozukluğu, kan basıncında artma ile vücut ısısı, uykusuzluk ve zayıflık görülmektedir.

Peyote Kaktüsünün Yan Etkileri

Peyote kaktüsünde yer alan meskalin maddesinin Yan etkileri olarak; depresyon, panik atak, paranoid hezeyanlar, konfüzyon, göz bebeğinde büyüme ile intihar girişimleri görülür. Uzun vadeli kullanımlarda ise, kullanıcının hezeyan ve halüsinasyonlarına, derealizasyon ve depersonalizasyon eşlik ettiği için psikozla karışık durumlar görülür.

]]>
Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-meyvesi-nasil-yenir.html Fri, 16 Nov 2018 14:10:50 +0000 Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir, isminden de anlaşılacağı gibi bilhassa sıcak ve kurak yerlerde yetişen bir bitkinin meyvesidir. Bu meyvenin diğer isimleri Hint inciri, Dikenli incir, Frenk inciri, Frenk yemişi olarak ta Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir, isminden de anlaşılacağı gibi bilhassa sıcak ve kurak yerlerde yetişen bir bitkinin meyvesidir. Bu meyvenin diğer isimleri Hint inciri, Dikenli incir, Frenk inciri, Frenk yemişi olarak ta bilinir. Kaktüs meyvesi Türkiye de Ege ve Akdeniz bölgeleri ile İzmir, Muğla, Adana, Antalya ve Mersin’de yetişir. Kaktüs meyvesini daha önce hiç yememiş olanlar, bu güneydeki illerimize tatil veya iş gereği gittikleri zaman rastlamıştır. Seyyar arabalarda bu yöre halkı tarafından satılmaktadır. İçinde bol çekirdekleri olan kaktüs meyvesi nasıl yenir Bu meyveyi dalından koparırken biraz dikkatli olmak gerekir çünkü dikenleri ele battığı zaman, bu dikenleri çıkartmak oldukça zordur. Kalın bir eldiven takmak ve meyveyi bir maşa ile kopartmak akıllıca olur. Sonra bu meyveyi su dolu bir kaba koyup, meyve üzerine bir kaç defa vurarak, dikenlerinin dökün. Sonra bir tabağa alın ve bir çatal batırarak bir bıçak yardımıyla kabuklarından ayırın. Dilimleyerek bir tabak içinde bir süre buzdolabında soğutun. Kaktüs meyvesi soğuk yendiği zaman daha lezzetli olmaktadır. Kabukları soyularak yenebileceği gibi, bu meyvenin suyu da içilebilmektedir.

Amerika dan Diyetisyen Shira Lenchewski’nin Elle Dergisi'ne yaptığı bir demeçte kaktüs meyvesi ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulunmuş: "Bu Kaktüs meyvesi suyunun en mühim özelliği içeriğinde bulunan Taurin maddesidir. Taurin maddesi, insan vücudunun doğal ürettiği bir aminoasittir. Çok kuvvetli bir antioksidan olduğundan serbest radikalleri bastırmakta ve kas dokusunu güçlendirmektedir. Bundan ayrı olarak vücuttaki oksijenin daha çabuk dolaşmasına imkan verip, antrenman esnasındaki performansı arttırır." Kaktüs meyvesinin bu niteliklerine baktığımızda bunun suyunun antrenman öncesi ve sonrası vücut direncini artırmak amacıyla tüketilebilir. Normal Susuzluğu gidermek adına içilen bu su, normal suyun yerine geçer mi şu ana kadar bununla ilgili olarak bilimsel bir araştırma yapılmamıştır.  Ancak şu bir gerçek ki kaktüs bitkisinin çok fazla sıvı tutma özelliği nedeniyle meyvenin de içermiş olduğu su oranı yüksektir.

Kaktüs Meyvesi Nasıl Yenir, Nelere İyi Gelir

Kaktüs meyvesinin özelliklerine kısaca değindikten sonra kaktüs meyvesi nasıl yenir Yerine ne için yenir. Bir nebze de buna değinelim. Kaktüs meyvesinin çok iyi bir antioksidan olduğunu belirtmiştik. Bilhassa gözaltında oluşan şişkinliklere iyi gelmekte ve cilde güzellik vermeye yardımcı olmaktadır. Vücut içerisinde sindirim sistemini düzene sokar, kabızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca C vitamini kaynağı ve içeriğinde Magnezyum barındırmaktadır. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Lifli bir meyve olmasından dolayı, uzun bir süre tokluk hissi verir. Diyete girenler için güzel ve uygun bir besindir. Ayrıca şeker hastası olanların tüketmesi önerilmektedir. Kaktüs meyvesinin bu özellikleri nedeniyle her gün tüketilebilir.

]]>
Mini Kaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/mini-kaktus.html Fri, 16 Nov 2018 16:44:01 +0000 Mini Kaktüs, Bu bitki masalarınızın üzerinde süs olarak da kullanılmaktadır. Süs bitkisi olarak saksıların içerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin öğretmenlerine hediye olarak alabilir. Evinizin bir köşesine koy Mini Kaktüs, Bu bitki masalarınızın üzerinde süs olarak da kullanılmaktadır. Süs bitkisi olarak saksıların içerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin öğretmenlerine hediye olarak alabilir. Evinizin bir köşesine koyarak oranın güzel görünmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca evinize gelen misafirleriniz sizden isteyeceğine emin. Mini kaktüs yetiştirmek çok kolaydır. Ve saksı içerisinde yetiştirilmektedir. Genellikle hediye olarak alanlar çok olmaktadır. Aynı zamanda da mini kaktüsün bulunduğu alanın güneş ışığı almasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü güneşsiz bir ortamda kaktüs yetiştirmek çok zor olacağı için ışık alan ortamda sakının içine dikimeniz daha kolay olur. 

Mini Kaktüs Bakımı 

Kaktüs bitkisi en çok yetişen bitkilerden biridir. Bu yüzden çok sık insanların yüzünü güldürmek için alınıp hediye olarak verilebilir. Tabi bu olaydan memnun olanlar da olmayanlar da var. Bazı insanlar kaktüsün ayrılık bitkisi olduğunu düşünüyorlar. Bazıları ise güzel bir çiçek olarak görmektedir. Saksının içine koyduğunuz toprağın da verimli olmasına özen gösterin. Aynı zamanda çevresel faktörler de kaktüsün yetişmesine engel olabilir. Saksıdaki kaktüsü 3 yılda bir değiştirmeniz lazım. Çünkü daha verimli ve canlı bir görünüme sahip olacaktır. 
]]>
Kaktüs Çoğaltma https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-cogaltma.html Sat, 17 Nov 2018 05:32:47 +0000 Kaktüs çoğaltma, ev bahçe teras gibi alanlarda kaktüs bakımı yapılır. Rengarenk çiçekler açmasının yanı sıra şekli ve görüntüsü ile yaşanılan ortamlarda ayrı bir hava yaratır. Kaktüs bitkisinin hangi şartlarda yetiş Kaktüs çoğaltma, ev bahçe teras gibi alanlarda kaktüs bakımı yapılır. Rengarenk çiçekler açmasının yanı sıra şekli ve görüntüsü ile yaşanılan ortamlarda ayrı bir hava yaratır. Kaktüs bitkisinin hangi şartlarda yetiştirildiğinin bilinmesi gerekir. Sıcaklığı seven bitki olmasının yanı sıra kullanılan toprağında doğru seçilmesi daha güzel büyümesini destekler. Ayrıca dikilecek olan saksının da hangi büyük olacağı yetiştirilen kaktüs türüne göre seçilmesi gerekir. Kaktüs çoğaltma yöntemi kullanılarak birden fazla kaktüs yetiştirilebilir. Bunun için hangi yöntemle çoğaldığının araştırılması gerekir. Şimdi bu uygulamalardan bahsedelim.

Kaktüs çoğaltma çeşitleri

Tohum çoğaltma, bu süreç içerisinde kullanılan toprağın doğru tercih edilmesi gerekir. Özellikle toprağın içerisinde geçirgen özelliğini yüksek olmasının yanı sıra yaprak çürüntüsü, kalın kum, torf, perlit gibi özelliğinin bulunması çoğaltma işleminde önemlidir. Tohum ile çoğaltma yönteminde tohumun uygun büyüklükte saksıya dikilmesi ile çimlenme suresi beklenir. Bu süreç içerisinde kaktüs bitkisinin tohumunun dikilmeden önce suda bekletilerek çimlendirilmesi gerekir. Tohumu ekme tarihi Mart aylarında başlar. Kullanılacak toprağın içerisinde odun kömürü tozunun bulunması daha hızlı büyümesini destekler. Büyük bir saksının içerisine konulan toprağın içerisinde belirli aralıklar bırakılarak tohumlarının ekilmesi ile üzerinde çok ince bir tabaka toprağın örtülmesi ile üzerine hafifçe bastırılır. Tohum ekme işlemi bittikten sonra can suyu verilerek gerekli işlem tamamlanır. Kaktüs bitkisi ışık gören yerlerde daha hızlı gelişme gösterir. Bu sebepten dolayı tohumdan çoğaltma işlemi yapılan yerin hem sıcak hem de ışık olması gerekir. Tohumdan çoğaltma işleminde kaktüs çıktığı zaman yaklaşık olarak 3 santim boyuta ulaştığı zaman birbirlerine değmeden saksıdan uygun büyüklükte başka saksıya dikilerek; çoğaltma işlemi tamamlanır. Bu süreç içerisinde başka saksıya tohumun alınırken kaktüs bitkisinin köklerine zarar verilmemesi gerekir. Böylece kaktüs çoğaltma işlemi tohumla gerçekleşir.

Çelik ile çoğaltma, kaktüs bitkisinin çoğaltılması için kullanılan yöntemler içerisinde yer alır. Özellikle olgunlaşmış kaktüslerin tepe çeliğinden alınacak parça ile çoğaltma işlemi gerçekleştirilir, Bu işlem Haziran aylarında uygulanır. Önceden yetiştirilen kaktüs bitkisinin en uç tepe noktasında gelişen sürgününden bıçak yardımıyla parça kesilir. Daha sonrasında kesilen parçanın konik şekilde yontulması ile yapılan işlemin kuruması için gölge bir alanda üç gün beklemesi gerekir. Kesim yeri kuruyan çeliğin çimlendirilmesi için gerekli toprağa dikimi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde odun kömürü tozu,yaprak içeriği ve kalın kum bulunan perlitli toprağa dikimi gerçekleştirilir. Yapılan çelik işlemde kesilen parça büyük ise dikim gerçekleştirildikten sonra yanına çubuk dikilerek sallanması önlenir.

Ayırma çoğaltma, kaktüs yetiştirenler bilir ki yanında küçük yavrular görülür.  Bu yavrularla kaktüs çoğaltma işlemi gerçekleştirilebilir. Kaktüse zarar vermeden yavru kaktüsün bıçak yardımı ile ayrılmasıyla çoğaltılması sağlanır. Genellikle haziran temmuz aylarında ayırma işleminin yapılması tavsiye edilir. Yavru kaktüsün uygun toprak seçilerek küçük saksılara dikilmesi halinde çoğaltma gerçekleştirilir. Ama bu işlemde en fazla 2 yavru alınarak işlemin gerçekleştirilmesi önemlidir. Bütün yavrularının aynı anda alınarak çoğaltma yapılması ana kaktüsün zarar görmesine sebebiyet verir. 
]]>
Kaynana Dili Kaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/kaynana-dili-kaktus.html Sat, 17 Nov 2018 11:24:03 +0000 Kaynana Dili Kaktüs, Hint Adasında ve Amerika'da doğal olarak yetişen bir bitkidir. 360 kadar türü bulunan kaynana dili kaktüs, doğal yaşadığı ortamlarda boyu sadece birkaç metreye erişebilir. Üretimi ve bakımı kolay olan Kaynana Dili Kaktüs, Hint Adasında ve Amerika'da doğal olarak yetişen bir bitkidir. 360 kadar türü bulunan kaynana dili kaktüs, doğal yaşadığı ortamlarda boyu sadece birkaç metreye erişebilir. Üretimi ve bakımı kolay olan bir bitkidir. Fakat toprağının gür olası seçer. Bu sebeple evde saksılara dikilen kaynana dili kaktüslerinin saksısı geniş olmalıdır. Çalımsı ve ağaççık formunda bulunurlar. Kaynana dili kaktüsleri türüne göre değişiklik gösterebilir. Kaktüsler genellikle sıcak ve ılık bölgeleri severler. Bu sebeple bulundukları yer bol güneşli ve aydınlık olmalıdır. İlkbahardan sonbahara kadar çeşitli dönemlerinde çiçek açar. Çoğu meyveleri genellikle mor, kırmızı ve yeşil renklidir. Bu kaktüsün meyvelerine kaynana dili adı verilir. Atlas çiçeğigiller familyasına mensup olan kaynana dili kaktüs, dil biçimindedir ve dikenli dalları bulunmaktadır.

Kaynana dili 5-10 cm uzunluğundadır. Renkleri sarı, kırmızı ve turuncu olup, kabuğu etli bir meyve çeşididir. Kaynana dili kaktüsün gövdesi yaşlandıkça olgunlaşırlar. Fazla suya ihtiyaç duymadan, güneşli ortamlarda yetişirler. Özellikle de açık havada yetiştirilmesi çok kolaydır. Her tür toprağa uyum sağlayarak, kışın donmalardan zarar görmezler. Kaynana dili kaktüsü kış boyunca ne kadar soğukta kalırsa, yazın için çiçek açması da o kadar kolay ve kesin olur. Fakat bu evde beslediğiniz kaynana dili kaktüsünü kışın dışarı koyacağınız anlamına gelmemektedir. Çünkü ev ortamına alışan çiçek ani soğuk ile ölecektir. Bu sebeple dışarıya koymadan önce alıştırmak gereklidir. Daha sonra kışları da dışarıda kalabilir. Kaktüsün meyvesi olarak bilinen kaynana dilinin pek çok şeye faydası bulunmaktadır. Tabii ki bunları uygulamadan önce kaktüsün zehirli olup olmamasına dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde canınızdan olabilirsiniz.

Kaynana Dili Kaktüs Kullanımı
 • Kaynana dili meyvesinin kabuklarını soyarak yiyebilirsiniz ya da suyunu sıkıp içebilirsiniz.
 • Yapraklarından yemek yapabilirsiniz.
 • Kaynana dili kaktüs bitkisini Nepal zamkı ve doğal boya maddesi elde ediminde kullanılır.
 • Kaynana dili kaktüs yapraklarının doğal kozmetik olarak kullanımı uygundur. Saç ve cilt bakımı yapabilirsiniz.
 • Dikenlerini temizleyerek kaynana dili kaktüs yaprakları ezilir. Romatizma ağrılarına ve kırığa iyi gelmektedir.
Kaynana Dili Kaktüs Faydaları
 • Afrodizyak özelliği gösterir.
 • İshali kesmeyi sağlar.
 • Kaynana dili kaktüs meyvesi, gözlerin görüş açısını kuvvetlendirir.
 • Dizanteriyi geçirici yararları bulunur.
 • Tok tutucu özelliği sayesinde diyetisyenlerin tavsiye ettiği besindir.
 • Yüksek tansiyonu önler.
 • Yapısındaki kalsiyum ile kemikleri ve iskelet sistemini güçlü kılar.
 • Vücudun direncini yüksek tutmayı başarır.
 • Kolesterolü önleyici etkileri bulunmaktadır.
 • Antioksidan yönünden oldukça zengin bir bitkidir.
 • Elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutmayı başarır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı bire birdir.
 • İnsana zindelik hisse verir.
 • Stresi yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır.
]]>
Atlas Çiçeği https://www.kaktusler.gen.tr/atlas-cicegi.html Sun, 18 Nov 2018 10:55:15 +0000 Atlas çiçeği kaktüsgiller familyasından gelen anavatanı orta ve güney Amerika olan tropikal yağmur ormanlarında yetişen bir çiçek türüdür. Atlas çiçeği nemli havayı oldukça seven ve ev çiçeği olarak bilin Atlas çiçeği kaktüsgiller familyasından gelen anavatanı orta ve güney Amerika olan tropikal yağmur ormanlarında yetişen bir çiçek türüdür. Atlas çiçeği nemli havayı oldukça seven ve ev çiçeği olarak bilinen hibrit türünden açan çiçekleri bir kaç gün solmadan duran bir bitki türüdür.Dünyada epiphytic olarak bilinen ve yaban şekli  akşamları çiçek açan aynı zamanda gündüzleri solan bir çiçektir. Atlas çiçeğinin boylarının genişliği genellikle 15 cm kadardır. Süs bitkisi olarak bir çok  evde yetiştirilen farklı  renk  ve türlerden oluşan evin içine görsel açıdan güzellik katan ferahlık veren süs  şeklinde kullanılan çiçek türleri arasına giren bir çiçektir. Atlas çiçeği ortamı rengarenk gösteren renkleri pembe, beyaz, mor ve nar çiçeği olarak bilinen bie bitki türüdür .Saksıda yetiştirildiği zaman boyları 55 veya 90 cm arasında değişir. Doğal ortamda yetiştirilirse 5 metreye kadar uzayabilir. Atlas çiçeği gövdelerinden uzanıp çıkan sapların uç kısımlarında boru şeklini andıran çiçeklerdir. Yaz aylarının başında çıkan gözleri dolduran bu çiçeğin dikenli ve dikensiz olmak üzere çeşitleri vardır. Muhteşem görüntüsü  ve renkleri ile ev ortamını  süsleyen  Atlas çiçeği aynı zamanda iş yerlerini, balkonları ve bahçeleride güzel  görüntüsü  ile süslemektedir.

Atlas çiçeği için uygun saksı  ve toprak nasıl  olmalıdır

Nemi ve nemli ortamı oldukça seven Atlas çiçeği  için kullanılan  en uygun malzeme plastik ve kalın saksılardır. Saksı  içerisindeki  toprak havadar olmalıdır ve içerisine ponza taşı kullanmalıdır. Aynı zamanda kalın rendelenmiş strafor ve lifli toprakta kullanılır.   Fakat kullanılacak toprak gerçek toprak ise eğer içerisine sığır gübresi, ponza taşı  ve perlit eşit miktarda karıştırılıp kullanılabilir. Önemli bir not ve bilinmesi gereken kural ise aşırı asitli ve kireçli topraklar Atlas çiçeği  için pek uygun değildir.  Bir diğer  uygun  olmayan  faktör  ise direk güneş ile temas hali bu durumu pek sevmez bu çiçek arada yarım şekillerde güneş daha iyi yetişmesine sebep olur. Aynı  zamanda bakımıda oldukça  önemlidir  sürekli  aynı toprak ile kalmamasına özen göstermek gerekir. Her ilk baharda toprağının değişip tazelenmesi gerekir. Gerektiğinden daha fazla toprak katılmamalı ve rutin bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. 
]]>
Kaktüs Suyu https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-suyu.html Mon, 19 Nov 2018 03:36:13 +0000 Kaktüs suyu; kaktüs genellikle çöllerde büyüyen bir çeşit ağaç türüdür. Kaktüs su depolayarak uzun süre susuz kalabilen canlılardır. Kaktüslerin meyveleri de bulunmakla birlikte kaktüs suyu da bulunmaktadır. Kakt Kaktüs suyu; kaktüs genellikle çöllerde büyüyen bir çeşit ağaç türüdür. Kaktüs su depolayarak uzun süre susuz kalabilen canlılardır. Kaktüslerin meyveleri de bulunmakla birlikte kaktüs suyu da bulunmaktadır. Kaktüs suyunun da birçok faydaları bulunmaktadır. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi de kaktüs suyunun fazlası da zararlıdır. Kaktüs meyvesinin Türkiye 'deki adı ise şöyledir. Dikenli inciri frenk yemişi veya inciri, yahut inciri olarak geçmektedir. Kaktüs genelikle ülkemizde güney kesimlerinde sıklıkla bulunduğu için kaktüs suyu da güneyde çokça bulunmaktadır. Kaktüs suyunun en bilinen ve en faydalısı oldukça güçlü olan antioksidan olmasıdır. Ayrıca kaktüs suyunda yüksek miktarda C vitamini bulundurmaktadır. Kaktüs suyunun az miktarda tüketerek bol miktarda C vitamini el de edebilirsiniz. Kaktüs suyunu hazır alamıyorsanız yada güvenmiyorsanız evde siz daha sağlıklısını yaratabilirsiniz.

Kaktüs suyunun faydaları;

Kaktüs suyunun diğer bilindik özelliği ise yapılan araştırmalara göre vücuttaki O2 (oksijen dolaşımını) arttırdığını göstermektedir. Tabi ki oksijen dolaşımı arttığı zaman kişiye birçok faydalar sağlayabiliyor. Tabi ki bu oksijen dolaşımının artması sporculara ve her gün çalışanlara çok fayda sağlamaktadır. Kaktüs suyu kişinin bağırsaklarını çalıştırarak daha çok zayıflamasına ve midenin düzenlenmesine yardım eder. Kaktüs suyu ayrıca kişiyi gün boyunca dirençli tuttuğu gibi de kişinin kendini tok hissetmesine de etki etmektedir. Kaktüs suyu direkt içemiyorsanız yemeklerin içine yada tatlıların içine kayarak tüketebilirsiniz. Tabiki faydanın çok olmasını istiyorsanız direkt içmeniz gerekmektedir. 
]]>
Kaktüs Nasıl Sulanır https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-nasil-sulanir.html Mon, 19 Nov 2018 09:02:54 +0000 Kaktüs Nasıl Sulanır, Kaktüs bitkisi Amerika bölgesinde yetişmektedir. Yapısı itibariyle dikenli ve dikensiz türleri vardır. Kaktüs bitkisi gövdesi geniş-uzun yapıda ya da çok yapraklı olan türleri vardır. Kaktüs çöl Kaktüs Nasıl Sulanır, Kaktüs bitkisi Amerika bölgesinde yetişmektedir. Yapısı itibariyle dikenli ve dikensiz türleri vardır. Kaktüs bitkisi gövdesi geniş-uzun yapıda ya da çok yapraklı olan türleri vardır. Kaktüs çöl bitkisi olarak bilinir. Kaktüs nasıl sulanır hususunda bunların göz önünde bulundurulması önem arz eder.

Kaktüs Sulaması Nasıl Olmalıdır

Kaktüs nasıl sulanır sorusuna iç mekanda ya da dış mekanda olduğuna bakılarak sulama ona göre yapılır şeklinde cevap verilebilir. İç mekanda yetiştirilen bir kaktüsün sulanması daha az yapılmaktadır. Kaktüs bitkisinin toprağının iç mekanda nemlilik oranını koruyacağından dolayı suya daha az ihtiyaç duyar. Fakat bu durum dış mekan kaktüs bitkilerinde bu şekilde olmamaktadır. Dış mekanda yetiştirilen kaktüs sulaması hava şartları, hava sirkülasyonu ve güneş ışınlarına üzerine alma açısından farklı olmaktadır. Güneş ışınlarını dik olarak alan bir kaktüs bitkisinin toprak yüzeyi daha fazla kurulacağı için sulama ihtiyacına biraz fazla gerek duyulur. Kaktüs nasıl sulanır sorusunda önemli olan nokta kaktüs sulanmasının yeteri miktarda yapılması ve dikili olan saksının fazla suyu atma kapasitesidir. Ayrıca kaktüs köklerinin fazla sudan dolayı zarar görmemesi gerekir. O nedenle su ayarının iyi dengelemek gerekir. 

Kaktüs nasıl sulanır hususunda kaktüs sulaması yapılacağı zaman kaktüsün dikili olduğu toprağın üst yüzeyi tamamen kurumuş olması gerekir. Üst yüzeyi kuruyan toprağı fazla olmamak kaydıyla eşit oranda sulama yapılır. Kaktüs fazla sulandığı takdirde köklerinde çürüme olacak ve kaktüs yapısında bozulmalar meydana gelecektir. Bundan dolayıdır ki kaktüs sulama oldukça önemlidir. Köklerin kendini koruması için fazla sulama yapılmamalı, kaktüsün nem oranını dengede tutabilmesi için yeterli oranda sulanmalıdır. Kaktüs nasıl sulanır hususunda verilen bilgiler doğrultusunda sulama yapılırsa bitkilerin ömrü uzayacak ve bitkinin sağlıklı bir şekilde gövde yapısına koruyacaktır.
]]>
Kaktüs Kökü https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-koku.html Tue, 20 Nov 2018 06:54:42 +0000 Kaktüs Kökü: Kaktüs bitkisi evde bakımı en kolay yapılan bitkiler arasındadır. Aynı zamanda çiçek açma özelliğine de sahip olan kaktüs bitkisi görüntüsünün bozulmaması açısından bazı durumlara dikkat edildiği takdir Kaktüs Kökü: Kaktüs bitkisi evde bakımı en kolay yapılan bitkiler arasındadır. Aynı zamanda çiçek açma özelliğine de sahip olan kaktüs bitkisi görüntüsünün bozulmaması açısından bazı durumlara dikkat edildiği takdirde uzun süre gelişimini sürdüren bir bitkidir. Birçok farklı türe sahip olan bu bitki çoğu ortama uyum sağlama özelliği sayesinde birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Ev  ve bahçelerde yetiştirilebilen kaktüs saksıda yetişme açısından oldukça elverişlidir. Susuzluğa karşı dayanıklı olan bu bitki özellikle de radrasyon emici özelliği sayesinde son günlerde birçok tarafından bakımı yapılmak istenen bitkiler arasındadır. Ancak bazı kaktüsler hassas yapıda olabilir ve bir takım durumlarda hastalık kapabilir. Bu durumdan en çok kaktüs kökü etkilenir. 

Kaktüs kökü hastalıkları nelerdir, 

Kaktüs kökü bir takım olumsuz durumlardan dolayı çürüyebilir ve bu durumda kaktüs bitkisini öldürebilir. Kaktüs kökü çürümesi bitkinin aşırı miktarda sulanmasından kaynaklanır. Kaktüs bakımı konusunda bilinmesi gereken bir konu kaktüsün suya ihtiyacı olmayan bir bitki olduğudur. Bu nedenle aşırı sulanması kaktüs kökünün zarar görmesine neden olarak bu bölgede çürüme problemi ortaya çıkabilir. Kaktüs kökü çürümesi aynı zamanda bitkinin soğuk havada sulanmasından da kaynaklanır. Kaktüs kökü görülmesi durumunda çürüyen kısımın kesilmesi gerekir. Aksi takdirde kaktüsün gelişmesini durdurur. Kaktüs bitkisinin aynı zamanda cereyanda kalmaması gerekir. Bununla beraber aşırı rutubet de kaktüs kökünün çürümesine neden olabilir. Bu nedenle bu bitkinin güneş gören bir cam kenarında bakımının yapılması daha doğru olur. Toprağın havalanmaması durumunda daha kaktüs kökü çürüyebileceği için yaz mevsiminde arada bir saksıyı balkona çıkarıp toprağın havalanması sağlamak da fayda vardır. 

Aynı zamanda kaktüs kökü biti de kaktüs kökü hastalıkları arasındadır ve kaktüs bakımını zorlaştırabilir. Kaktüs kökünde ortaya çıkan bu durum konusunda bitkinin kökü görünmediği için bir bilgi edinmeniz mümkün olmayabilir. Ancak bu durum kaktüsün ilkbahar ve yaz mevsiminde gelişiminin durduğu zaman anlaşılabilir. Kaktüs kökü biti probleminden kurtulmak için kaktüsün saksıdan çıkarılması ve bitki biti ilacı ilave edilmiş suya kaktüs kökünün batırılıp bir süre bekletilmesi gerekir. Ayrıca kaktüsün saksısını ve toprağının değiştirilmesi ile de kaktüs kökü biti kontrol altına alınabilir.
]]>
Saguaro Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/saguaro-kaktusu.html Wed, 21 Nov 2018 06:34:40 +0000 Saguaro Kaktüsü, Çapları 18-24 inç arasında değişen, yukarıya doğru kıvrılan dallardan oluşan uzun kolları, kalın, yivli ve sütun köklü bir kökten oluşan bitkidir.  Saguaro kaktüsünün görüntüsü, Amerikan çöl Saguaro Kaktüsü, Çapları 18-24 inç arasında değişen, yukarıya doğru kıvrılan dallardan oluşan uzun kolları, kalın, yivli ve sütun köklü bir kökten oluşan bitkidir.  Saguaro kaktüsünün görüntüsü, Amerikan çöllerinin sembolü niteliğindedir. Pürüzsüz ve mumlu bir yapısı olup gövde ve gövde kaburgalarında kümelenmiş iki inç boylarında dikenleri vardır. Su absorbe ettiğinde, kök çapı artar ve ağırlığı 1 ton kadar artabilir. Saguaro kaktüsü yalnızca Sonoran Çölü'nde bulunur. Bunun nedeni ise, su ve sıcaklık faktörleridir. Yüksek kesimlerde soğuk hava ve don saguaro kaktüsünü öldürecektir. 

Saguaro Kaktüsü, doğru büyüme koşullarında 150- 200 yıl kadar yaşayabileceği tahmin edilmektedir. Saguaro çok yavaş büyüyen bir bitkidir. 10 yıllık bir bitki yalnızca 1,5 inçlik bir uzunluğa sahiptir. Saguaro kaktüsü yaşamı boyunca 12-18 metre uzunluğa ulaşabilir. Saguaro kaktüsü çok yavaş büyüyen bir kaktüs çeşididir.

Saguaro Kaktüsü Özellikleri
 • Kuzey Amerika'daki en büyük kaktüs türüdür. 
 • Tipik bir saguaro kaktüsü 100-200 yıl yaşayabilir.
 • Tam olarak yetişmiş bir saguaro kaktüsünün ağırlığı 1 tondan fazla gelir.
 • Saguaro kaktüsü karmaşık bir kök sistemine sahiptir. Kökü, mümkün olabilecek en çok suyu emmek için bir akordiyon gibi genişler.
 • Ne kadar suyun biriktiğine bağlı olarak yılda %25 oranında daralabilir yada şişebilir.
 • Arizona eyaletinin resmi çiçeğidir. Arizona eyaletinde, bir saguaro kaktüsünü özel  yada kamu mülklerinden izin almadan taşımak yasa dışıdır.
 • Saguaro kaktüsü içinde bulunduğu ekosistem için oldukça önemli bir bitkidir. Çok sayıda hayvan bu kaktüs çeşidini ev olarak kullanmaktadır.
Saguaro kaktüsü, genelde ilkbahar aylarında çiçek açar. Çiçeklenme ortalama olarak nisan ve haziran ayları arasında gerçekleşir. Çiçekleri süt beyazı rengindedir ve çevreye birçok türün ilgisini çeken tatlı nektarı kokular yayarlar. Özellikle yarasalar, bu çiçek nektarından yararlanırken, aynı zamanda çiçek tohumlarının da yayılmasına yardımcı olurlar.
]]>
Kaktüs Ekimi https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-ekimi.html Wed, 21 Nov 2018 20:43:04 +0000 Kaktüs ekimi; kaktüs bitkisinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Kaktüs bitkisinin en çok çeşidine Meksika'da rastlanılmaktadır, fakat anavatanı Amerika'dır. Renk renk ve değişik şekilli çiçekler açtığı ve çok hoş g Kaktüs ekimi; kaktüs bitkisinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Kaktüs bitkisinin en çok çeşidine Meksika'da rastlanılmaktadır, fakat anavatanı Amerika'dır. Renk renk ve değişik şekilli çiçekler açtığı ve çok hoş görüntülere sahip olduğu için bir süs bitkisi olarak çok tercih edilir ve yetiştirilir.  

Kaktüs ekimi nasıl yapılır;

Kaktüs çeşitlerinin birçok türü dipten ayrılan sürgünlerle çoğaltılabilir. Bir gövdeden kopartılan küçük parçalar, kumlu bir toprağa dikilerek orada kolayca ilkbaharda kök salmaktadır. Kasım ve ocak aylarında da çiçek açar. Aynı zamanda kaktüs tohumlarından da kaktüs üretmek mümkündür. Kumlu bir toprağa serpilen kaktüs tohumları yaklaşık 4 hafta sonra filiz vermeye başlar. 6-10 ay sonunda küçük kaktüsleri ayrı ayrı saksılara dikmek mümkündür.

Kaktüs ekimi yapılırken toprağının mutlaka kum ile karışık olmasına dikkat edilmelidir. Kaktüsler daima sıcak yerlerde bulundurulmaları gerekir. Kaktüs bitkisinin içerisinde çok az su olduğu için çok az su verilmelidir. Genç kaktüsler kış aylarında çok az su isterler. Yine kış aylarında soğuk ve serin olmayan yerlerde bulundurmanız gerekir. Fakat yaz aylarında kaktüs bitkisini daha sık sulamanız gerekmektedir.

Kaktüs bitkisinin yaprakları nerede ise kaybolmuş, bunların yerini dikenler almıştır. Gövdesi dilimli, kıvrımlı ve köşelidir. Çiçekleri güneş ışınlarını yansıtmak için çok parlaktır, adeta saten gibidir ve çok güzel açmaktadır. Renk renk çiçekleri açmaktadır, fakat çiçekleri kısa zaman sonra solmaktadır.

Kaktüs ekiminde ışık;

Kaktüs türlerinin her birinin ışıkla ve güneşle ilişkileri çok farklıdır. Bazı kaktüs çeşitleri doğrudan güneş ışıklarını sevdiği halde bazı çeşitleri ise gölge altında kalmayı sevmektedir. Sıcak ortamın vermiş olduğu ağır ortam içinde kaktüs bitkisinin su gereksinimi oldukça fazla olmaktadır. Çoğunlukla kaktüs bitkisi aydınlık ve güneşli yerleri sevmektedir. Eğer iç mekanlarda kaktüs yetiştiriliyor ise güneş alan bölgeler, onlar için en uygun yerlerdir. Kış aylarında gölge olan yerlerde yetişiyor ise kaktüsler, ilkbahar aylarında alıştıra alıştıra güneşe çıkartılması gerekmektedir. 

Kaktüs ekiminde sıcaklık;

Kaktüs bitkisi ekildikten sonra yaklaşık 6-10 ay sonra büyümüş olur. Büyüme ve çiçeklenme zamanında kaktüs bitkisi sıcağı çok sevmektedir. Sıcak alanda bulunuyor ise su gereksinimi daha fazla olmaktadır. Daha ılık bölgelerde yetişen kaktüs çeşitlerinde ise ortam sıcaklığının 10-15 derece olması gerekmektedir. Fakat kaktüslerin çok iyi çiçeklenebilmeleri için kış aylarında su verilmeden aydınlık ve serin bir yerde tutulması gerekir.
]]>
Kaktüs Nedir https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-nedir.html Thu, 22 Nov 2018 16:30:29 +0000 Kaktüs Nedir, dikenli olan bütün bitkilere verilen ortak bir isimdir. Kaktüs özellikle gövdesinde suyu kolaylıkla depo edebilen bir bitki çeşididir. Pek çok çeşidi mevcut olan kaktüs bitkisinin en büyüğü genellikle çöllerde Kaktüs Nedir, dikenli olan bütün bitkilere verilen ortak bir isimdir. Kaktüs özellikle gövdesinde suyu kolaylıkla depo edebilen bir bitki çeşididir. Pek çok çeşidi mevcut olan kaktüs bitkisinin en büyüğü genellikle çöllerde yer almaktadır. Bazı kaktüs çeşitlerinin gövdeleri yassı'dır ve dikenleri de oldukça seyrektir. Bazı kaktüsler form bakımından oldukça farklı ve tamamen her yeri dikenler ile kaplıdır. Çoğunlukla kaktüs bitkisi kendi gövdesinde kolayca su depolama özelliği bulunduğu için evde kaktüs yetiştiren kişiler damlama şeklinde kaktüse su vermelidir. Kaktüsün 5 ile 6 yıl arasında mutlaka saksısının değiştirilmesi gerekmektedir. Kaktüs kendisine has olan dikenli yapısı ile sadece tropik bölgelerde ve çöllerde yaygın olarak bulunan bir bitki türüdür. Özellikle kendisine ait bir familyası mevcut olmayan kaktüs bitkisinin hem yaprakları hem de çiçekleri diken şeklinde olduğu için bu isim ortak olarak verilmiştir. Genellikle çöllerde ve tropik bölgelerde kolaylıkla yetişebilen kaktüs bitkisi aşırı suya ihtiyaç duymadığı, kendi gövdesinde su depoladığı için boyları yaklaşık olarak 12 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Kaktüs Nedir, Evde Kolaylıkla Yetiştirilebilir Mi Çoğunlukla kaktüs bitkisinin fazla sulamaya ve aşırı yağışa ihtiyacı olmadı için evlerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Bazı kaktüs türlerinin dikenleri zehirli olabilmektedir. Zaten dikenleri zehirli olmasa da insanların eline battığı zaman oldukça fazla canının acımasına ve ince bir yapıya sahip olduğu için battığı yerden çıkarılması oldukça zordur. Evde kaktüs yetiştirmek isteyenler özellikle küçük kaktüs çeşitlerini tercih etmelidir. Ancak ev ortamınız uygun ise, ve sağlıklı bir şekilde kaktüs bitkisini yetiştirirseniz kalın ve uzun bir yapıya kolayca sahip olabilirler. Eğer sizde evinizde sağlıklı bir şekilde kaktüs yetiştirmek istiyorsanız, mutlaka ışık gören aydınlık bir ortamda bulunmasına özen göstermelisiniz. Bütün bitkiler gibi kaktüsler de özellikle karanlık ortamlardan kesinlikle hoşlanmazlar ve kendisine özgü yapısı olan kaktüsler sıcak iklimlerde sık olarak rastlanmaktadır. Ayrıca diğer çiçekler gibi kaktüs bitkisinin aşırı sulanmasına gerek yoktur. Bu nedenle kaktüsü sulamak için damlatma yöntemi kullanılmalıdır. Çoğunlukla kaktüs bitkisini yetiştirdiğiniz saksıyı 5-6 sene arasında değiştirmelisiniz, fakat her sene toprağını havalandırmak kaktüsün gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Kısacası evlerinde kaktüs yetiştirmek isteyenler mutlaka küçük yapılı ve topak kaktüs çeşitlerini tercih etmelidir. 
]]>
Kaktüs Dikimi https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-dikimi.html Fri, 23 Nov 2018 12:25:24 +0000 Kaktüs dikimi, Bakımı en kolay olan bitkiler içerisinde bulunur. Ev, bahçe veya terasta kaktüs yetiştirmek isteyenlerin kaktüs hakkında gerekli bilgileri edilmesi gerekir.Kaktüsün gerekli bakımının yapılması halinde çiçek a Kaktüs dikimi, Bakımı en kolay olan bitkiler içerisinde bulunur. Ev, bahçe veya terasta kaktüs yetiştirmek isteyenlerin kaktüs hakkında gerekli bilgileri edilmesi gerekir.Kaktüsün gerekli bakımının yapılması halinde çiçek açması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi desteklenir. Bu süreç içerisinde kaktüsün doğal ortamına uygun şekillerde yetiştirilmesi gerekir. Böylelikle sağlıklı ve gür şekilde yetişen kaktüs bitkisi yetiştirilir. Özellikle güneşe ihtiyaç duyan bitkiler içerisinde bulunur. Kuzey cephelerde kaktüs yetiştirilemez. Güneş alan yerlerde koyu yeşil yaprakları ile mükemmel görünüm kazanır. Bu sebepten dolayı güneşe yakın yerlerde, pencere kenarlarında büyütülmesi gerekir. Ancak kaktüsün öyle ışığından korunması gerekir. 

Kaktüs dikimi nasıl yapılır
 • Kaktüs bitkisinin dikilecek saksısının doğru ayarlanması gerekir. Çünkü büyüyerek hızla geliştiği için dikilen kabında uygun olması büyümesini destekler. Altı delik saksılar tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılacak olan toprağın kalın kum karışımı olması önemlidir. Böylece daha uygun verim alınması sağlanır. İçerisinde torf ve pomza  alan kum tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılan toprağın kireçli olmamasının yanı sıra geçirgen özelliğinin yüksek olması önemlidir. Bu süre içerisinde kullanılan toprağın içerisinde gübre karıştırılması daha sağlıklı bir kaktüs dikimi olmasını sağlar. Kaktüs dikilecek olan saksının içerisinde yarısına kadar toprak doldurulur. Sonra kaktüs yerleştirilir ve kalan toprakta ilave edilerek iyice bastırılması ile kaktüs dikimi gerçekleştirilir. 
 • Dikimin yapılmasının ardından ilk can suyu verilerek sulaması yapılır. Bu süreç içerisinde toprağın nemine göre gerekli sulama yapılır. Toprağın kurumaması önemlidir. Kaktüsler sallanırken musluk suyu veya içme suyu kullanılması gerekir. Suyun sertlik derecesi yüksek olur ise kaktüs istenilen şekilde büyüme gerçekleştirmez. 
 • Sabah veya akşam saatlerinde sulama yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde bol su verilerek saksının tamamının sulanması önemlidir. Saksının alt tabağında su dolduğu zaman suyun boşaltılması gerekir. Kaktüs dikiminde sabah güneşi ve ikindi güneşi alacak yerlerde tutulması gerekir. Kaktüs bitkisi doğal ortamda yetişen bitkiler içerisinde yer alır. Sonbahar zamanında evde cam kenarlarında büyütülebilir. Oda sıcaklığının uygun koşullarda olması gerekir. Ilık ortamı sever. 
 • Kaktüs bitkisine hayvan gübresi verilmemesi gerekir. Suni gübre kullanılması önemlidir. Ayrıca fosfor, potasyum bakımından özelliği yüksek olan gübre tercih edilmelidir. Çiçek açtırıcı vitamin kullanılması kaktüs bitkisinin erken dönemde çiçek açmasını destekler. Gübreleme işlemi ilkbahar ayında yapılır. Kış aylarında gübre verilmesine gerek yoktur. Kaktüs bitkisi kış aylarında dinlenme sürecine girdiği için gübreleme işlemi kaktüse zarar verebilir. Gerekli bakımının yapılmasının ardından belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman rengarenk çiçekler açması desteklenir. 
]]>
Kaktüs Bitkisi https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-bitkisi.html Fri, 23 Nov 2018 19:07:39 +0000 Kaktüs Bitkisi, Kaktüs günümüzde dekorasyon amacıyla kullanılan canlı bitki türleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kaktüs bitkisinin dikensiz ve dikenli olanı bulunmaktadır. Genellikle bodur bitki türlerindendir. Küçük Kaktüs Bitkisi, Kaktüs günümüzde dekorasyon amacıyla kullanılan canlı bitki türleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kaktüs bitkisinin dikensiz ve dikenli olanı bulunmaktadır. Genellikle bodur bitki türlerindendir. Küçük saksılarda süs bitkisi olarak satıldığı görülmektedir. Sağlam kök yapısından dolayı oldukça dayanıklıdır. 

Kaktüs Bitkisinin Yapısı

Kaktüs bitkisi, dikenli yapısıyla bilinen botanik bir bitki türüdür. Kaktüs bitkisi gövde yapısı itibariyle içerisinde su olan gövde yapısı oldukça büyük bir görüntü oluşturmaktadır. Şekil itibariyle yassı olan kaktüsler ve uzun şekillerde kaktüsler vardır. Genellikle yetişme alanı çöldür. Bu bitkinin gövde yapısında su olduğundan dolayı çölde yetişmesinin nedeni de suya ihtiyaç duymamasıdır. Kaktüs bitkisi kök yapısı oldukça gelişmiştir. Uzun olan kaktüs kökleri toprakta bulunan bütün vitamin ve minerallerden yararlanmaktadır. 

Kaktüs Bitkisi Sağlık Açısından Faydaları
 • Diyabet hastalığına iyi gelmektedir.
 • Yapraklarının kanda olan şeker oranını azaltmasıyla obezite ve diyabet hastalığından korunma sağlar.
 • Yaprakları kansere karşı koruma sağlar. Kaktüs bitkisinin antioksidan etkisi olmasından dolayı kanseri tetikleyen radikallerle savaşmaya yardımcı olur.
 • Kaktüs yaprakları tüketimi sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bağırsakları hareketlendirir, vücutta oluşan ödemi en alt seviyeye indirir.
 • Bunların haricinde beyin hücrelerine oldukça faydalıdır. Beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Kilo azaltılmasında önemli etkendir.
 • Vücutta oluşan iltihabın azalmasında oldukça etkilidir.
Kaktüs Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Kaktüs bitkisi bakımı, kaktüsün ana vatanının özelliklerini korumasından dolayı hiçbir değişiklik yaşamamış bir bitkidir. Kaktüs bitkisi oldukça az toprağa ihtiyaç duyar. Çok az miktarda su kaktüs bitkisi bakımı için yeterli olacaktır. Kaktüs bitkisi sert kökleri sayesinde bulunduğu saksıyı hemen doldurmaz büyüme süreci oldukça yavaştır. Normal boyutlarda ilk olarak kullanılan saksının değiştirilmesine gerek duyulmaz. Kaktüs bitkisi zaman içerisinde toprağın bütün vitaminini alır ve dikilen saksı vitamin ve mineralleri biteceğinden dolayı birkaç yılda bir toprak değişimine ihtiyaç duyar. Kaktüs bitkisi sulanması oldukça az yapılmalıdır. Fazla sulanan kaktüs kökleri zamanla çürür ve kaktüs gövdesinden ayrılır. Çürüyen kaktüs bitkisi kökleri çürüyeceği için bunu fark etmek oldukça zordur. Sevdiğiniz kaktüs bitkisi fazla sulamadan dolayı bir anda ölebilir. Sizde bu bitkiyi atmak durumunda kalırsınız. Kaktüs bitkisine iyi derecede bakıldığı zaman küçük kaktüs yumruları oluşturabilir ve oluşan bu yumrular olduğu yerden ayrılarak farklı bir toprakta kök salması beklenir. Normal bakım bu yumrulara da uygulanır. Bu şekilde birden çok kaktüs üretmiş olursunuz. Kaktüs bitkileri güneş ışığı altında olmayı sever. Temiz hava alan bir ortamda yaşam alanı daha geniştir. 
]]>
Kaktüs Nasıl Yetiştirilir https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-nasil-yetistirilir.html Sat, 24 Nov 2018 01:27:31 +0000 Kaktüs nasıl yetiştirilir, yaşanılan ortamların renklendirilmesi için kaktüs bilgisinden yararlanılabilir. Kaktüs bitkisi kaktüsgiller familyasından olup yüze kadar çeşidi bulunan bitkiler içerisinde yer alır. Özellikle sıca Kaktüs nasıl yetiştirilir, yaşanılan ortamların renklendirilmesi için kaktüs bilgisinden yararlanılabilir. Kaktüs bitkisi kaktüsgiller familyasından olup yüze kadar çeşidi bulunan bitkiler içerisinde yer alır. Özellikle sıcak ve tropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir. Minyatür kaktüs veya büyük kaktüs olarak geniş olanlar da dikilerek büyütülmesi desteklenir. Kaktüs bitkisi rengarenk çiçekler açar. Kaktüs genellikle kuraklığa dayanıklı çöl bitkisi olarak tanımlanır. Küçük minyatür kaktüslerin ise ılık ve uygun sıcaklıkta yetiştirilmesi desteklenir. Kaktüs bitkisi nasıl yetiştirilir süreci içerisinde kaktüsü yetiştirecek olan kişinin gerekli bilgi donanımında olması gerekir. Hangi sıcaklığı sever, hangi toprakta yetişir öğrenilmesinin ardından yetiştirilmesi daha güzel olur. Bahçe, ev, teras gibi alanlarda dikiminin gerçekleştirilmesi ile muhteşem görüntüsünden istifade edilir. Bu sebepten dolayı kaktüslerin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Kaktüs bitkilerinde yaprak yoktur. Yastıkçı top görünümünde olup, üzerinde dikensi bölümler bulunur. Bazı kaktüs türlerin boyları uzun olur. Bazı kaktüs türleri ise yassı top şeklinde olur. Açan çiçekleri kısa sürede dökülür. Şimdi Kaktüs nasıl yetiştirilir uygulamalarından bahsedelim. 

Kaktüs nasıl yetişir, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Işık ve güneş, kaktüs yetiştiriciliği noktasında ışığın ve sıcaklığın doğru ayarlanması gerekir. Kaktüs bitkileri sıcağı seven bitkilerdir. Soğuğa dayanamadığı için kuzey bölgelerde yetiştirilmez. Genellikle ılık ve sıcak bölgelerde yetiştirilir. Kuru havayı severler. Kaktüs türlerine göre güneş ile ilişkileri birbirinden faklıdır. Bu sebepten dolayı tercih edilen kaktüsün çeşidine göre gerekli ışık isteğinin araştırılması gerekir. Güneş ışınlarına dayandığı halde özellikle evlerde cam kenarlarında büyütülen kaktüslerin öğle sıcağından muhafaza edilmesi gerekir. Öğlen sıcağı içerisinde bulunan zararlı ışınların kaktüsün ışık alan yerlerini yakarak ölmesine neden olabilir.

Toprak seçimi, kullanılan toprağın doğru seçilmesi önemlidir. Kaktüs bitkisi nasıl yetişir, tercih edilen toprağın drenaj seviyesinin yüksek olması gerekir. Hazır satılan saksı topraklarının kullanılmasının yanı sıra içerisinde geçirgen özelliği yüksek bulunan kalın toprak tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca içerisinde yaprak çürüntüsü, perlit, torf, pomza karışma olması kaktüs bitkisinin daha sağlıklı ve gür şekilde büyümesini destekler.

Saksı, en dikkat edilmesi gereken noktadır. Kaktüs bitkisi yetiştirilirken kullanılacak saksının doğru ayarlanması gerekir. Yetiştirilen kaktüs türüne göre uygun büyüklükte saksı tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca saksının altında delikler olması gerekir. Delik olmayan saksılarda kaktüs yetiştirilmesi halinde sulama işleminde suyun dökülmesi ile gereğinden fazla sulama yapılması kaktüs bitkisinin köklerinde çürümeye neden olarak kaktüsün ölmesini sağlar.  Bu sebepten dolayı kullanılan saksının delik olması önemlidir.

Sulama, Kaktüs bitkisi aşırı ıslanmayı sevmeyen bitkiler arasında yer alır. Bu sebepten dolayı toprağının neminin kontrol  edilerek gerekli sulanmasının yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde saksıya içme suyu veya çeşme suyu verilmesi gerekir. Kullanılan suyun kireç miktarının fazla olması kaktüs bitkisinin ölmesine neden olur. Haftada 2 kez saksıda bulunan kaktüsün sulanması yeterlidir. Ayça saksının at tabağında bulunan kısım su ile doğduğu zaman onun boşaltılması gerekir. 

Gübreleme, Kaktüs bitkisi iç mekanlarda kullanılıyor ise gübre verilmesi gerekir. Özellikle ilkbahar ayı geldiği zaman saksı kaktüs bitkisine doğal gübre verilmesi tavsiye edilir. Ayrıca içerisinde fosfor, potasyum, mineral bakımından uygun gübre tercih edilmesi daha iyi büyümesini destekler. Kaktüs nasıl yetiştirilir, ilkbahar ayında gübreleme yapılması yeterlidir. Sonbahar ve kış zamanında yapılan gübreleme ka]]> Kaktüsün Özellikleri https://www.kaktusler.gen.tr/kaktusun-ozellikleri.html Sat, 24 Nov 2018 17:00:23 +0000 Kaktüsün Özellikleri, Etli gövde yapısına sahip olan kaktüs yaprakları oldukça dikenli olması tarafından birçok kişi tarafından ürkütücü bir bitki olarak düşünülebilir. Ancak oldukça şirin yapıya sahip kaktüsler de v Kaktüsün Özellikleri, Etli gövde yapısına sahip olan kaktüs yaprakları oldukça dikenli olması tarafından birçok kişi tarafından ürkütücü bir bitki olarak düşünülebilir. Ancak oldukça şirin yapıya sahip kaktüsler de vardır. Bazı kişilerin evinde severek bakımını yaptığı kaktüs bitkisi aşırı yağış ve suya ihtiyacı duymadığı için en çok da çöllerde yetişen bir bitkidir. Uzun kök yapısına sahip olan kaktüs evde yetiştirilmesi  açısından uygun bir bitkidir. Kaktüsgiller familyasından olan bu bitkinin oldukça fazla cinsi bulunmaktadır. Her birinin görüntüsü kendine has ve özeldir. Kaktüs minyatür iç bahçelerde yetiştirilebileceği gibi aynı zamanda geniş alanlarda da yetiştirilebilir.

Kaktüsün özellikleri nelerdir; 
 • 1-2 metre uzayabilen kaktüs karanlıktan oldukça hoşlanan bir bitkidir ve bu nedenle bazı cinsleri gece çiçek açma özelliğin sahiptir.
 • Kaktüsün yaprakları bulunmaz. Ancak bir demet üzerinde oldukça çok miktarda dizilmiş dikenleri bulunur. 
 • Bazı kaktüs türleri beyaz tüylere sahiptir ve bu durum da kaktüsün soluk yeşil renginde bir görüntüye sahip olmasını sağlar.
 • Fotosentez olayının gündüz su buharının önüne geçen bir şekilde olması kaktüsün özellikleri arasında sayılabilir. 
 • Çiçek açan kaktüslerin çiçekleri hemen dökülür. Ancak düzenli bir şekilde dizilmiş olarak açar. 
 • Bazı kaktüslerin dikenleri zehirlidir. 
 • Kaktüslerin kışın don olaylarından etkilenmemesi de kaktüsün özellikleri arasındadır. 
 • Kışın soğukta kalan kaktüslerin yaz mevsiminde çiçek açması daha iyi olur.
 • Suya ihtiyaç duymadıkları için bakımının kolay olması kaktüsünün bir diğer özelliğidir. 
 • Tüm kaktüs türleri genellikle bol ışık ve kumlu topraklardan hoşlanır. 
 • Yavaş büyüme özelliğine sahip olan kaktüsün bir diğer özelliği ise yavaş büyümesinden dolayı saksı değişiminin sık yapılmasına gerek kalmamasıdır.
 • Kaktüs kendisine yakın bulunan bitkilerdeki hastalıklara daha meyillidir. Bu yüzden dolayı kaktüs toprağının kontrol edilip ilaçlama yapılması gerekebilir.
 • Kaktüsün özellikleri arasında aynı zamanda radyasyon emici olması da yer alır. Bu özelliği sayesinde kaktüs kalabalık ofislerde, evlerde ve birçok teknolojik aletin bulunduğu alanlarda tercih edilebilir.
 • Kaktüs budamaya ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Sadece kurumuş ve çürümüş kısımlarını ve çiçeklerinin temizlenmesi gelişmesi için yeterli olur.
 • Kaktüs ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege Bölgesinde yetişmeye elverişlidir. 
 • Bazı kaktüslerden yaz ortasında alınacak çiçek sürgünlerinin ekstresi ya da işlenip tentürü yapılır. Bu şekilde kalp iltihaplanması ve kalp anjini gibi rahatsızlıkları gibi birçok kalp rahatsızlığına karşı kullanılır. 
 • Kaktüsün kokusuz bir bitki olması da kaktüsün özellikleri arasında sayılabilir.
]]>
Kaktüs Dikeni Nasıl Çıkarılır https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-dikeni-nasil-cikarilir.html Sun, 25 Nov 2018 07:57:04 +0000 Kaktüs Dikeni Nasıl Çıkarılır, özellikle insanların ellerine batan aynı bir tüy gibi kıl gibi olan kaktüs dikenlerinin çıkarılması oldukça zordur ve çok büyük bir sorundur. Elinize bir tane bile kaktüsün dikeni batmışsa Kaktüs Dikeni Nasıl Çıkarılır, özellikle insanların ellerine batan aynı bir tüy gibi kıl gibi olan kaktüs dikenlerinin çıkarılması oldukça zordur ve çok büyük bir sorundur. Elinize bir tane bile kaktüsün dikeni batmışsa ve üstü kopmuşsa, bu dikenin çıkarılması bazen haftaları alabilmektedir. Özellikle kaktüs dikeni batması oldukça canınızı çok yaktığı gibi, aynı zamanda çıkarılması çok zor olan bir durumdur. Genellikle kaktüs dikeni battığı zaman geleneksel bir yöntem olan toplu iğne veya dikiş iğnesi kullanılmaktadır. Fakat bu yöntem hem çok tehlikeli hem de tetanoz olmanıza neden olabildiği gibi kangren olmanıza ve neticede elinizin bile kesilmesine neden olabilecek bir durumdur. Aslında parmağa ya da ele batmış olan kaktüs dikenlerinin çıkarılma işlemi oldukça basit ve kolaydır. Kesinlikle hiç bir sivri ve delici bir alet kullanmadan kaktüs dikenini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. 

Ele Batan Kaktüs Dikeni Nasıl Çıkarılır, elinize batan kaktüs dikenlerini kesinlikle teker teker çıkaramazsınız. Ayrıca elinize kaktüs dikeni battığında göz ile görmek oldukça zordur. Eğer elinize batan kaktüs dikeninin nasıl çıkarıldığını merak ediyorsanız çeşmenin altında sadece bir müddet sıcak suya tutmanız yeterli olacaktır. Kaktüs dikenini elinizden çıkarmak için öncelikle yapacağınız işlem sıcak suyun altında diken batan parmaklarınızı bir müddet bekletmektir. Daha sonra diken batmayan diğer eliniz ile, diken batmayan elinizin parmaklarını kullanarak elinizi aşağıdan yukarıya doğru sıvazlayın. Bu işlem sayesinde kısa bir sürede parmağınıza batan kaktüs dikenlerin kolaylıkla parmağınızdan çıktığını göreceksiniz. Kaktüs dikenini çıkarmak için bir başka yöntem de dikenin battığı parmağınıza mum damlatın. mum kuruduktan sonra elinize batan kaktüs dikenini kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
]]>
Kaktüs Meyvesi https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-meyvesi.html Sun, 25 Nov 2018 15:06:25 +0000 Kaktüs meyvesi, aslında her kaktüs üzerinde yetişmeyen meyvelerdendir. Bazı kaktüsler üzerinde oluşan bu meyvelerin lezzeti ve faydaları nedeniyle birçok zaman insanlarda olumlu sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Bazen yeşil baze Kaktüs meyvesi, aslında her kaktüs üzerinde yetişmeyen meyvelerdendir. Bazı kaktüsler üzerinde oluşan bu meyvelerin lezzeti ve faydaları nedeniyle birçok zaman insanlarda olumlu sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Bazen yeşil bazen sarı bazen de turuncu renklerde ortaya çıkan bu meyveler bazen dikenli de olabilmektedir. Çok bulunmayan bu meyveler bu şekilde bulunmaması nedeniyle fiyat olarak diğer meyvelere göre çok daha fazla olabilmektedir. Kaktüs meyvesini özellikle kış aylarında bulmam mümkün olmamaktadır. Ülkemizde kaktüs yetiştirme çok sağlanmadığı için aslında buna bağlı olarak kaktüs meyvesi bulunmamaktadır. Atlas çiçeğigiller arasında yer alan kaktüs kendisi başlıca bir bitkidir. Bitki üzerinden elde edilen meyveler içerisinde başta C vitamini olmak üzere potasyum, kalsiyum ve magnezyum barındırması nedeniyle çok ciddi bir şekilde fayda gösterebilmektedir. Bu nedenle düzenli bir şekilde tüketildiğinde ciddi olarak olumlu etkiler göstermektedir. Ancak bunun için kesinlikle düzenli tüketim yapılmalıdır. 

Kaktüs meyvesi faydaları nelerdir
 • Başta çocuklar olmak üzere birçok kişide meydana gelen dizanteri sorununda bu meyvenin tüketilmesi ile çok ciddi bir şekilde faydalar görülmektedir.  Daha birkaç kullanımda bile dizanteri ve ishal sorununda etkiler göstererek olumlu sonuçların alınmasını sağlamaktadır. 
 • Kaktüs meyvesi yine düzenli olarak kullanıldığında insanlarda görme sağlığının da ciddi bir şekilde olumlu etkilenmesini sağlamaktadır. Bunun için tabi ki düzenli bir şekilde kaktüs meyvesi tüketilmelidir. Bu şekilde çok daha olumlu bir şekilde etkilenebilirsiniz.
 • Özellikle kilosu fazla olan insanlarda ve yaşlılarda ortaya yüksek tansiyon hastalıklarında ciddi olarak kaktüs meyvesi faydalar göstermektedir. Yüksek tansiyonu önleyen bu meyveyi yüksek tansiyon anında da tüketebilirsiniz.
 • İçerisinde bulunan C vitamini nedeniyle insanlarda vücutta direncin artmasında ciddi faydalar sağlayacaktır. İnsanlarda yorgunluk ve meydana gelen halsizlik sorunları için çok ciddi bir şekilde fayda gösterir. Bunun için güç ve zindelik sağlanması açısından kaktüs meyvesi bol bol tüketilebilir. 
 • Kaktüs meyvesi insanlarda tok tutucu bir özellik göstermektedir. Bunun için diyet listeniz içerisine kaktüs meyvesi de eklenebilmektedir. Bazı diyetisyenler hastalarına bu meyveyi tüketmeleri bilgisini vermektedir. 
Kaktüs meyvesi zararları nelerdir 

Kaktüs meyvesi insanlarda ciddi olarak herhangi bir zarara neden olmamaktadır. Ancak aşırı tüketilmesi durumunda sindirim sorunları  başta olmak üzere karın ağrısı gibi geçici durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Özellikle çocuklarda aşırı tüketimden uzak durulmalıdır. 

Nasıl kullanılabilir

Kaktüs meyvesi için birçok farklı şekilde tüketme işlemi bulunmaktadır. Bu meyve taze olarak tüketildiği için isteğe bağlı olarak salatalar içerisinde kullanılabilmektedir. Genellikle direk tüketilse bile daha çok salata ile tüketimde lezzet barındıracaktır. Dekoratif bir görüntüsü olan bu meyveyi garnitür olarak da kullanabilirsiniz. 
]]>
Cereus https://www.kaktusler.gen.tr/cereus.html Mon, 26 Nov 2018 02:21:21 +0000 Cereus, kaktüsgiler familyasına ait olan ve süs bitkisi olarak çok yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. İnsanlarda sadece estetik açısından faydalar gösteren bu bitki birçok zaman çok büyük yapılarda olduğu için ev i Cereus, kaktüsgiler familyasına ait olan ve süs bitkisi olarak çok yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. İnsanlarda sadece estetik açısından faydalar gösteren bu bitki birçok zaman çok büyük yapılarda olduğu için ev içerisinde süs olarak kullanılabilir. Aşırı sıcaklara bile uzun sürelerde dayanabilen cereus, susuz kalarak uzun zamanlar boyunca yaşayabilir. Cereus türü kaktüsler daha çok Güney Amerika ve Karayipler adı verilen yerlerde yaygın olarak yetişmektedir. 

Cereus diğer kaktüslere göre çok daha fazla dallara sahip olan ve üzerinde belli zamanlarda çiçekler barındıran bir kaktüs türüdür. Ayrıca üzerinde bulunan çiçekler sayesinde güzel bir koku saçan bu kaktüsün türü nedeni ile üzerindeki dikenle can yakabilmektedir. Üzerinde bulundurduğu çiçekler daha çok gece vakitlerinde açılır ve gündüz saatlerinde kapanır. Tüysüz ve oval yapısı olan bu kaktüs türü büyük yapıda olduğu için bahçede yetiştirilmeye uygundur. 

Cereus yetiştirilmesi

Cereus türü kaktüsler, çok basit bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Ancak bu bitkinin yetişebilmesi için bulunduğu ortamın ya da yetiştirilmek istenen ortamın çok daha iklim uygunluğu göstermesi gerekmektedir. Az da olsa iklim sıcak ise çok daha basit bir şekilde yetiştirilmektedir. Cereus kaktüslerinin tohumları kullanılarak çok rahat bir şekilde yetiştirilebilir. Ancak eğer sulu bir ortama dikiliyorsa bu kaktüs dikildikten sonra özellikle sulama işlemi yapılmamalıdır. 

Cereus bakımı

Cereus türü kaktüsler düzenli bakım ve uygun iklim koşullarında dev boyutlara ulaşılabilmektedir. Öyle ki günümüzde bazı bölgelerde bu kaktüs türü 5 ile 6 metreye kadar büyüyebilmektedir. Birçok zaman dilimli ya da karışık olarak büyüyen bu kaktüsler büyüdükçe gövde kısımları odunlaşır ve daha sağlam bir hale gelirler. Türkiye'de de yetiştirilen cereus bitkileri bu kadar büyümese bile yine oldukça ileri seviyelere kadar büyüyebilmektedir. 
]]>
Kaktüs Bakımı https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-bakimi.html Mon, 26 Nov 2018 16:34:29 +0000 Kaktüs Bakımı, Kaktüs bitkisi kaktüsgiller familyası üyesi olan bir bitki türü olarak bilinmektedir. Bu bitki yetişme alanı tropikal iklimdir. Özellikle Amerika bölgesinde yetişme alanı fazladır. Bu bitkinin 100'den fazla tür Kaktüs Bakımı, Kaktüs bitkisi kaktüsgiller familyası üyesi olan bir bitki türü olarak bilinmektedir. Bu bitki yetişme alanı tropikal iklimdir. Özellikle Amerika bölgesinde yetişme alanı fazladır. Bu bitkinin 100'den fazla türü olduğu bilinmektedir. Kaktüs bitkisi dikenli ve dikensi olarak ayrıştırılır. Kaktüs bitkisi son zamanlarda dekor amaçlı kullanılmaktadır. Bunun haricinde ev ve iş yerlerinde süs bitkisi olarak kullanılır. Kaktüs gövde yapısı itibariyle uzun ince yada kalın gövdeli olarak görülmektedir. Bu bitkinin yapısı itibariyle gövdesinde su miktarı oldukça fazladır. Bundan dolayı çöl ortamında susuz yaşayabilen bir bitki özelliğine sahiptir. Bu bitkide yaprak çok az görülmektedir. Kök yapısı itibariyle çok sağlamdır. Kaktüsün toprağa tutunması oldukça iyidir. Sert kök yapısından dolayı toprakta sağlam kalan bitkilerdendir.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır
Kaktüs bitkisi çok suya ihtiyaç duymaz. Genellikle sulama vakitleri gündüz güneş olmayan saatlerde yada akşam üstü sulama yapılması uygun görülmektedir. Bu sayede kaktüs kökleri gerekli gördüğü miktarda suyu kökleriyle gövdesine iletir. Kaktüs güneş ışığını üzerine direkt olarak almak ister. Güneşli ortamlarda kaktüs bitkisi daha sağlıklı yetişmektedir. İnsanlar nasıl vücuduna güneş ışınlarını alarak kemikler açısından vitamin alıyorsa kaktüs bitkisi de aynı şekilde sağlıklı kök yapısı oluşturması ve gövde yapısını sağlam tutması için güneşe ihtiyaç duyar. Kaktüs bitkisi soğuk hava şartlarından etkilenmektedir. Hava sirkülasyonu olan ortamlarda kaktüs bitkisi yetiştiriciliği yapılmaz. Bakım aşamasında da önerilmemektedir. Kaktüs bitkisi topraktan vitamin ve mineralleri direkt olarak algılamaktadır. Kaktüs ekili olan saksı toprağı vitamin ve mineral bakımından zengin olmalıdır. Kaktüs dikili olan saksı toprağı her sene değiştirilmelidir. Kaktüs bitkisinin sağlam gövde yapısı itibariyle topraktaki vitamin ve mineralleri kökleriyle almasıyla toprağın vitamin oranı düşer. Bundan dolayı her yıl kaktüs bitkisinin toprağı değiştirilmeli gerekli görüldüğü taktirde vitamin takviyesi yapılmalıdır. 

Kaktüs bakımı, yukarıda belirtilen şekilde yapıldığında kaktüs sağlıklı olacaktır. Belirtilen şekilde bakım yapılmadığı taktirde kaktüs sağlıklı yetişmez. Kaktüs bitkisi sulaması az miktarda olmalı ve hatta kaktüs toprağı kurumuş olsa dahi su ihtiyacı olmamaktadır. Sulama fazla yapıldığında kaktüs bitkisinin kökleri fazla su alacağından çürüme gerçekleşerek kaktüs gövde yapısı bozulacaktır. Bundan dolayı kaktüs bakımı oldukça önem arz eder. Kaktüs bakımı sağlıklı yapıldığında kaktüs alt kısımlarında yumrular oluşacaktır. Yumru dediğimiz şey bu bitkinin köklerinden yada gövdesinden fışkıran minik parçacıklardır. Bu yumrular gövdeden yada kökten ayrıştırılarak çoğaltılabilir ve bu şekilde sadece bir kök olan kaktüs birden fazla olacaktır. Kaktüs bakımı oldukça kolay ve maliyet gerektirmeden uygulanmaktadır.
]]>
Paskalya Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/paskalya-kaktusu.html Mon, 26 Nov 2018 17:51:32 +0000 Paskalya kaktüsü, bir diğer adı ile yılbaşı kaktüsü olarak bilinen kaktüs türlerinden biridir. Bu kaktüs daha çok süslü bir kaktüs türü olduğu için yılbaşı kaktüsü olarak isimlendirilmiş ve günümüze kadar ulaşmı Paskalya kaktüsü, bir diğer adı ile yılbaşı kaktüsü olarak bilinen kaktüs türlerinden biridir. Bu kaktüs daha çok süslü bir kaktüs türü olduğu için yılbaşı kaktüsü olarak isimlendirilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Bu kaktüs türü tamamen bir süs kaktüsü olduğu için yabani ortamlarda yetişmemektedir. İnsanlar paskalya kaktüsünü daha çok saksı içerisinde yetiştirmektedir. İleri ki dönemlerde saksının yanlarına doğru sarkarak güzelleşen görüntüsü ile en gözde çiçeklerden biri olabilir. Yetişme mevsimleri genellikle kış başlarında çiçeklenmeye başlar ve ilkbahar ayında tam olarak çiçek açmış ve yetişmiş olur. Daha çok ülkemizin haricinde Avrupa ve ABD ülkelerinde çok büyük bir önem taşımaktadır. Özelikle maddi olarak ticareti bu ülkelerde çok fazla yapılmaktadır. Türkiye'deki iklim koşullarının uygun olmaması ise bu kaktüs türünün çok fazla bir şekilde yetişmemesine neden olmaktadır. Paskalya kaktüsü, modası hiçbir zaman geçmeyecek olan kaktüs türlerinden biridir. Çok dallı olması  ve görüntüsü ile bir kaktüs olarak görülmeyen bu bitki daha çok çiçek olarak ele alınmaktadır. 

Genel özellikleri nelerdir
 • Paskalya kaktüsü özellikleri nedeniyle çok ciddi bir şekilde bakım isteyen kaktüslerden biridir. Özellikle toprağının bol oranda humuslu olması bu kaktüs için daha iyi olacaktır. Bir saksı içerisinde yetişen bu bitki, humuslu toprak sayesinde sürekli ihtiyaç duyduğu minerali humus sayesinde tamamlayacaktır. 
 • Paskalya kaktüsünün en önemli özelliklerinden biri ise diğer kaktüsler gibi direk güneş ışığı olmadan da rahat bir şekilde yetişebilmesidir. Diğer kaktüsler direk güneş ışığı ihtiyacı duydukları için kış aylarında gelişimlerini ciddi bir şekilde durdururlar. Ancak paskalya kaktüsü, direk güneş ışığı olmasa bile gelişimine sürekli devam eder. 
Genel ihtiyaçları 

Güneş: Özellikle ormanlarda ağaçların dalları altında kalan bu kaktüs türleri gelişim çok göstermez. Her ne kadar güneş ışığına direk ihtiyaç duymasa bile yeşil olan her bitkin güneşe ihtiyacı vardır. Paskalya kaktüsü de en az diğer bitkiler gibi güneş ışığına günlük olarak ihtiyaç duyar ve bu şekilde çok daha hızlı bir şekilde gelişir. 
Havalandırılmış toprak: Paskalya kaktüsünün en genel özelliklerinden biri oksijenli topraktır. Bunun için sık sık bu kaktüsün yetiştirildiği toprağın yüzeyini karıştırarak havalanmasını sağlayın. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir şekilde yetişecek ve genel ihtiyacı karşılanmış olacaktır. 
Sulama: Kaktüs türlerinin tümü aşırı su isteyen bitkilerden değildir. Yaz boyunca hiç sulanmasa bile yetişebilen paskalya kaktüsü için ara ara su vermek iyi olacaktır. Özellikle toprak minerallerinin sağlanabilmesi için ayda bir kez bile olsa sulama işlemi ihmal edilmemelidir. Bu şekilde toprak dip kısımları da yumuşamış olacaktır.
Budama: Paskalya kaktüsü, çok dallı bir kaktüs olduğu için kış sonrasında kurumuş ya da kurumaya yüz tutmuş olan dalları budanmalıdır. Aksi halde kaktüsler bu dallarına mineral ve güç harcayarak diğer bölgelere yeterli beslenme sağlayamamaktadır. Budama işlemi kesinlikle en büyük genel özelliklerden biridir. 

Zararları nelerdir
Paskalya kaktüsü herhangi bir şekilde zarara neden olmamaktadır. Ancak bu bitkinin meydana getirdiği tek zarar diğer yapraklı bitkilere vermiş olduğu zararlardır. Bu kaktüsler diğer bitkiler üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir.
]]>
Kaktüs Bakımı Ve Çoğaltılması https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-bakimi-ve-cogaltilmasi.html Tue, 27 Nov 2018 12:16:11 +0000 Kaktüs Bakımı Ve Çoğaltılması, Kaktüs dikenli bir bitki olup çok türlüdür. Bu bitkinin yaprakları dikenli olup gövdesi de etli bir çiçek çeşidi olmaktadır. Genellikle çöllerde yaşamayı en çok sevmektedir. Gövdesinde he Kaktüs Bakımı Ve Çoğaltılması, Kaktüs dikenli bir bitki olup çok türlüdür. Bu bitkinin yaprakları dikenli olup gövdesi de etli bir çiçek çeşidi olmaktadır. Genellikle çöllerde yaşamayı en çok sevmektedir. Gövdesinde her ne kadar su bulundursa da kendisi sulanmayı sevmemektedir. Genellikle gün ışığını ve ısıyı oldukça sevmektedir. Bu bitkiyi görsellik açısından oldukça seven kişiler evlerde beslemektedir. Ancak bakımı diğer çiçeklere göre zor olsa da zevkli olmaktadır. Boyları oldukça uzun olan bu bitki 12-15 metreyi geçmektedir ancak dikenli olması yüzünden ele battığında oldukça acı vermektedir. 

Kaktüs bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır

Kaktüs bakımı ve çoğaltılması zor görülse de oldukça kolay olmaktadır. Sizde zor olduğunu düşünüyorsanız makalemize bir göz atın derim. Evde kaktüs bakımı ve çoğaltılması için ilk olarak yapılması gereken şey koyulacak olan saksı kaktüsten büyük olmamalıdır. Daha sonra saksının dibine taş dizilmelidir ki koyulan su çok fazla kalmasın çünkü bu bitki suyu sevmemektedir. Toprağı iri kum olmalıdır ve gün ışığının en fazla olan yerinde yani pencere kenarı, balkon gibi yerde bakımı yapılmalıdır. Ancak öğlen sıcağına direk maruz kalmamalıdır. Yani kaktüs bakımı yapacaksanız evinizin kuzeyinde bu bitki kesinlikle yetişmeyip ölebilir. Evde bakılması halinde yılda en az bir defa vitamin ve mineral desteği mutlaka sağlanmalıdır. Toprağı tazelenerek havalandırılmalıdır. Kışın kaktüs bakımı oldukça zor olmaktadır çünkü sıcaklık -15 dereceyi bulduğu zaman kaktüsün hayatı tehlikeye girmektedir. Birde kaktüs bakımı yapılırken en dikkat edilmesi gereken durum ise yaz aylarında sulamış olduğunuz kaktüsü hava soğuyunca aynı şekilde sulamamalısınız. 

Kaktüs bitkisinin bakımı nasıl kolay ise çoğaltılması da o kadar kolay olmaktadır. Bir kaktüs çoğaltılması için köklerinden ayrıldığı zaman fazla bekletilmeden derhal ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilmeli ve çoğalması bu şekilde sağlanmalıdır. Bu çoğaltma yöntemine ise kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan 2. bitkimiz en kısa sürede büyür ve kaktüse benzemeye başlar. Ancak kaktüs çoğaltılması her zaman uygun olmamaktadır. Çünkü kendisi sıcağı sevdiğinden dolayı çoğaltılması da sıcak yaz aylarında yapılmalıdır. Çiçek yetiştiriciliği yapan kişiler genellikle şubat-mart aylarında yada temmuz-ağustos aylarında çoğaltma yöntemini uygulamaktadır ve böylece satışa sunulmaktadır. Dikkatinizi belki çekmiş olabilir ancak çiçekçilerde kaktüslerin satışı yapılırken en güneş alan yer neresi ise oraya dizilerek satılır. Yani sizinde evinizde güneş alan bir ortam var ise kaktüs bakımı ve çoğaltılması için deneme yapabilirsiniz.
]]>
Kaktüs Hastalıkları https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-hastaliklari.html Wed, 28 Nov 2018 00:51:59 +0000 Kaktüs Hastalıkları: dikenli ve birçok türü bulunan kaktüs hastalıklarını; Fusarium Solgunluğu, Kök ile Gövde Çürüklüğü, Kurşuni Küf ile Yaş Çürüklüğü başlığı altında toplarken bu bitkiye zarar veren Kaktüs Hastalıkları: dikenli ve birçok türü bulunan kaktüs hastalıklarını; Fusarium Solgunluğu, Kök ile Gövde Çürüklüğü, Kurşuni Küf ile Yaş Çürüklüğü başlığı altında toplarken bu bitkiye zarar veren haşaratları ise yaprak bitleri, kırmızı örümcekler, kabuklu ve unlu bitler şeklinde sıralayabiliriz.

Kaktüs Hastalıkları ve Korunma

Fusarium Solgunluğu: Çoğunlukla hasatlık faktörlerinin meydana getirdiği belirtiler genel olarak birbirine çok yakındır. Hepsi de bitkide trachaemycose neden olur, yani odun (ksilem) borularını tıkama gibi sürekli olan solgunluğa sebep olur. Bu hastalıkta bitkinin aşağıdan yukarıya doğru su iletim dengesi bozulur. Solgunluk ilk olarak yaşlı yapraklarda başlayıp, sonra bitkinin diğer bölümlerine yayılır. Bu hastalıklar, Verticillium dahliae, Fusarium ssp ve Verticillum albo-atrum olarak üç çeşittir. Konukçu bitki çoğaltılmasında enfekte olan bitkilerden çelik alınmaması bu tür kaktüs hastalıkları için mücadele yollarından biridir.

Kök ile Gövde Çürüklüğü: Sıcaklığın düşük olması ve aşırı nemden ortaya çıkan bir hastalıktır. Bunu önlenmek için, saksıdaki toprağının patojenle bulaşık olmamasına dikkat edilip, kaktüs için uygun bir sıcaklık ile nemin sağlanması lazımdır.


Kurşuni Küf: Gövde, yaprak ve çiçeklerde etkili bir kaktüs hastalığıdır. Nem oranı fazla olan ortamlarda bitkinin bu kısımlarının üstlerini gri bir küf tabakası kaplar. Bu hastalığın yayılım koşulu olan sıcaklık ve nem uygun bir düzeyde tutulur. Ayrıca bu hastalık bir parazit türü olduğundan, bitkiye yara açacak ve zarar verecek her türlü etkenden kaçınmak gerekir.

Yaş Çürüklüğü: Kaktüsün fazla sulanması ve/ veya çok nemli bir ortamda kalması nedeniyle, ortaya çıkan kaktüs hastalığıdır. Kaktüsün fazla su alması, bitkinin kökleri ile kendisinin çürümesine yol açar.

]]>
Kaktüsün Faydaları https://www.kaktusler.gen.tr/kaktusun-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 09:36:11 +0000 Kaktüsün faydaları, suya fazla ihtiyaç duymayan bitkiler arasında yer alır. Sıcak ortamlarda kolaylıkla yetişir. Kalın top şeklinde olmasının yanı sıra uzun yapıda olanları da bulunur. Bir çok çeşidi vardır. Kaktüsün baz Kaktüsün faydaları, suya fazla ihtiyaç duymayan bitkiler arasında yer alır. Sıcak ortamlarda kolaylıkla yetişir. Kalın top şeklinde olmasının yanı sıra uzun yapıda olanları da bulunur. Bir çok çeşidi vardır. Kaktüsün bazı türlerinin zehirleme özelliği bulunur. Ayrıca üzerinde bulunan dikensi bölümün cilde batması halinde can yanmasına neden olur. Tropikal bitkiler arasında yer alır. Kaktüs bitkisi bahçe, balkon gibi alanlarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Kaktüsün hangi şartlarda yetiştirildiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. İlkbahar ve yaz aylarında renkli çiçekler açan Kaktüs bitkisi çok az miktarda sulanması ile uygun büyüklüğe ulaşır. Kaktüs bitkisi alternatif tıp içerisinde bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu süreç içerisinde yaşanılan ortamda bulunması halinde ortamda bulunan bazı olumsuzlukları giderir. Şimdi kaktüsün faydalarından bahsedelim.

Kaktüsün faydaları
 • Yapılan araştırmalara göre kaktüs bulunan evlerde bazı olumsuzluklar yok olur. Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri olan kanser hastalığına kansere yakalanan hastaların aşırı stres, uyku problemi, yorgunluk gibi durumlar yaşadığı için bulunduğu ortamda yaşadığı ortamda kaktüs bitkisinin bulunması ortamda bulunan zararlı radyasyonları çekerek odanın temiz olmasını sağlar. Çağımızda elektronik aletlerin radyasyonun yayması sebebiyle  kaktüs bitkisinin bulunması tavsiye edilir. 
 • Kaktüs bitkisinin sağlığa birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. İçerdiği lif oranının yüksekliği sebebiyle sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
 • Ayrıca kasların harekete geçirmesini destekler. Kişide bulunan peristaltik hareketi uyararak hızlanmasını sağlar.
 • Bu süreç içerisinde kabızlık ve ishalin tedavisini yapar. 
 • Vücutta bulunan kolesterol seviyesinin düşmesine katkı eder. Kalp hastalıkları üzerinde faydası vardır.
 • Çağımızın hastalıkları içerisinde yer alan kilo probleminin giderilmesi için kaktüsün kullanıldığı açıklanmaktadır. İçerdiği lif sayesinde vücut içerisinde salgılanan açlık hormonunun durdurulmasını destekler. Bu sebepten dolayı aşırı yemek yeme hissinden uzak tutar. 
 • Kaktüsün faydaları sayesinde içerisinde bulunan doymuş yağ miktarı vücutta bulunan kolesterolün düşmesine katkı eder. 
 • Besin değerinin oldukça yüksek olmasının yanı sıra içerdiği B6 vitaminleri sayesinde metabolizmanın güzel çalışmasını sağlar.
 • Riboflavin içeriği sayesinde vücutta bulunan fonksiyonların dengeli çalışmasını sağlar. Yağ yakmaya fayda eder. Yakılan yağların enerjiye dönüştürülmesini destekler.
 • Kaktüsün faydaları içerisinde yapraklarının kolesterol ve trigliserit seviyesini düşmesine fayda eder. Kalp krizi riskini azalttığı görülür. 
 • Kan şekerinin düşmesine neden olan Kaktüs bitkisi diyabetin hastalığında son derece etkilidir. Kaktüs yaprağının tüketilmesiyle Kan şekerinin dengede kalması sağlanır. 
 • İçerdiği antienflamatuar özellik sebebiyle beyin hücrelerinin oluşumunu destekler. Ayrıca vücut içerisinde bulunan serbest radikallerin oluşturduğu zararları yok eder.
 • İçerdiği antioksidan sayesinde beyin koruyucu etkisi oluşturur. 
 • Kanser hücresinin büyümesini engeller. 
 • Kaktüs bitkisinin yaprağının tüketilmesi halinde gastrointestinal sisteminin daha kolay çalışmasına fayda eder. 
 • Bu süreç içerisinde vücutta bulunan iltihap, enfeksiyon gibi oluşumları yok eder.
 • Antienflamatuar ve analjezik özellik sebebiyle ödem söktürücü olarak kullanılır. 
 • Ayrıca vücut içerisinde bulunan ülseri yok eder. 
 • Yapılan araştırmalara göre alkol sebebiyle oluşan sarhoşluk halinin giderilmesine fayda eder.
]]>
Kaktüs Nasıl Çoğaltılır https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-nasil-cogaltilir.html Thu, 29 Nov 2018 08:23:32 +0000 Kaktüs Nasıl Çoğaltılır: yüzlerce türü bulunan kaktüsler, kolay yetiştirildiği, rengarenk ve farklı biçimlerde çiçekler açtığından bir süs bitkisi olarak çok sevilmektedir.Kaktüs nasıl çoğaltılır Kaktüs Nasıl Çoğaltılır: yüzlerce türü bulunan kaktüsler, kolay yetiştirildiği, rengarenk ve farklı biçimlerde çiçekler açtığından bir süs bitkisi olarak çok sevilmektedir.

Kaktüs nasıl çoğaltılır Kaktüs bitkisinin çok fazla türü, dipten çıkan sürgün veya organlar ile çoğaltılabilir. Dibinden kopartılan kaktüs parçaları, kumla karışık bir toprağa dikilerek, ilkbahar aylarında çok rahat kök salar.

Yılın kasım ve ocak aylarında ise çiçek vermeye başlar. Son zamanlarda Avrupa kaktüs tohumlarından da kaktüs üretmek mümkün olabilmektedir. Yine bir kumlu toprağa ekilen kaktüs tohumlarında dört hafta içinde filiz görülmeye başlar. 6-10 ayın sonunda küçük kaktüs bitkilerini, ayrı saksılara dikmek mümkün olur.

Kaktüs Üretim Tekniği: genel anlamda Kaktüs nasıl çoğaltılır Konusuna baktığımız zaman kaktüs bitkilerinin hem Generatif (tohumla), hem de vejetatif (çelik, aşı, ayırma ile) olarak üretimi yapılabilmektedir. Uygulamada ise vejetatif yolla üretim daha kullanışlı ve yaygındır. Fakat daha fazla bir üretim söz konusu olduğu zaman, tohumla üretim yöntemi daha uygun olur.

Kaktüsü Tohumla Üretme: Kaktüs bitkisinin tohumu genel olarak bir yıl bekledikten sonra ekilir. Fakat Epiphyllum (Atlas Çiçeği) ile Zygocactusr’un (Yılbaşı Çiçeği) tohumlu taze olarak ekilir. Bu tohumların çimlenme sürecini kısaltmak içinde, iri ve sert kabuklu olan bu tohumları ekmeden önce bir süre suda ıslatılır ya da mekaniksel yolla aşındırılır. Ekimler Mart-Nisan ayında yapılır. Bitki tohumlarının çimlendirilmesinde, eşit miktarlarda orman toprağı ile turba ve kum karışımından meydana gelen harç kullanılabilir. Ayrıca bu karışıma bir miktar odun kömürünün tozundan eklenmesi yararlı olur. Çimlenme sürecinde ortam nemi aynı kalır; sıcaklık olarak ise gündüz 20-30 derece, gece 18-20 derece dolayında tutulur. Kaktüs bitkisi türüne göre, çimlenme 4 günle 1 yıl arasında olur. Yetişen genç bitkiler bir ya da 2 yıl sonra küçük saksılara alınırlar.

Kaktüsün Çelikle Çoğaltılması: kaktüs bitkisinin çelikleri, fazla olgunlaşmamış sürgünlerinden tepe çeliği şeklinde ve büyüme döneminde yani Haziran Eylül ayları arasında alınır. Çelik kesimi keskin bir bıçak ile kuru ve güneşli bir havada iken yapılır. Köklerin yanındaki diken dibinden çıkmasını önlemek amacıyla, çeliğin alt kısmı konik olarak yontulur. Hazırlanan kaktüs çelikleri, yara yerinin kuruması için gölgeli, sıcak ve havadar bir ortamda 2-3 gün kadar bekletilir. Kesim yerleri tam olarak kuruyan çelikleri, köklendirilmek amacıyla, odun kömürü tozuyla karışık dişli dere kumu ya da perlit içerisine dikilir. Köklendirme ortamında, eşit hacimlerde bulunan turba ve dişli kum karışımından oluşmuş harç da kullanılabilir. Dikilen çeliğe su verilmemeli, sık olarak su püskürtmelidir. Bu şartlarda çelikler on, on beş günle 1 yıl içinde köklenir. Bitki kökleri 2-3 cm olunca, buradan alınarak normal yerine dikilir.

Kaktüsü Ayırma ile çoğaltma: Kaktüs nasıl çoğaltılır Konumuzun son bölümünde ise Ayırma ile çoğaltmayı göreceğiz. Kaktüsün bazı türleri yavru meydana getirir. Bu yavrular, kolay bir şekilde koparılabilir. Bu yavruların uygun ayırma zamanı Haziran-Eylül arası ile İlkbahardır. Yavru kaktüs bitkileri, anaç kaktüsten kopartılır normal kaktüs harcı konulan küçük saksılara alınarak, olağan bakımla yetişmeleri sağlanır.  

]]>
Kaktüs Fidesi https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-fidesi.html Thu, 29 Nov 2018 09:44:31 +0000 Kaktüs Fidesi; aşırı sıcaklıklara dayanıklı genellikle dikenli bir bitki olup, güneş ışınlarını direk olarak almak ister. Genellikle çöl bitkisi olan kaktüs fidesi, melezleme yolu ile elde edilmiş boyutları doğada bulunanl Kaktüs Fidesi; aşırı sıcaklıklara dayanıklı genellikle dikenli bir bitki olup, güneş ışınlarını direk olarak almak ister. Genellikle çöl bitkisi olan kaktüs fidesi, melezleme yolu ile elde edilmiş boyutları doğada bulunanlara göre daha küçük yapılardadır. Saksı çiçekleri gibi evlerde kaktüs fidesi de yetiştirmeniz mümkündür. Kaktüs fidesini hazır şekilde alabilir yada siz ekimini yapıp yetiştirebilirsiniz.

Kaktüs fidesi özellikleri;
 • Aşırı sıcaklıklara çok dayanıklıdır. 
 • Susuzluğa karşı çok dayanıklı ve adaptasyon sağlamıştır.
 • Çok fazla soğuk havalarda köküne zarar verir.
 • Fidenin bulunduğu yerde başka bir cisim ile temas etmemelidir. 
 • Bazı türleri zehirlidir. 
 • 12 metreye kadar ulaşan türleri vardır. 
Kaktüs fidesinin 100 kadar çeşidi olup, gece çiçek açan bazı ilginç türleri vardır. Kaktüs fidesi gündüzleri suyun buharlaşmasını engelleyen kendine has bir özelliği olup, fotosentez yapması özgül bir biçimde gerçekleştirir. Kaktüs bitkisinin dış yüzeyi katiküla dediğimiz kalınca bir katman ile kaplı olup, bu katman bitkiyi sıcaklık faktörüne dayanıklı hale getirmekte ve su kaybını önlemektedir. Bu katiküla katmanı çöllerde bulunan kaktüsler de çok fazla kalındır. Evlerde kaktüs fidesi yetiştirilen türeli genellikle minyatür türler olup faklı çiçek açan türler vardır. 

Evde yetiştirdiğiniz kaktüs fidelerinin basit bakım yöntemleri vardır. 6-7 ayda bir saksı değişimi yapılabilen evde yetiştirilen kaktüs fideleri, güneş isteyip çok istemeyen özelliktedir. 1-2 hafta arayla kaktüs fidesinin büyüklüğüne göre bir çay bardağı su verebilirsiniz. Fazla sulamamaya özen gösterilmeli, köklerin aşırı su içinde kalmamasına dikkat ediniz. Aksi taktirde kaktüs fidesi köklerinde mantar oluşumu, çürüme gibi durumlar meydana gelebilir. Evinizde kaktüs fidesini üretimini yapabilirsiniz. Kökten ayrılan kaktüsleri toprağı ile birlikte başka saksılara ekimini yapabilirsiniz. Özellikle bu ayırma işlemi için en uygun zaman sıcak yaz aylarıdır.
]]>
Çöl Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/col-kaktusu.html Fri, 30 Nov 2018 06:39:24 +0000 Çöl kaktüsü, Kaktüsgiller familyasından olup kalın gövdesi ve yassılaşmış sulu ve dikenli şeklini almış çiçekli bir bitki türüdür. Genellikle bu bitki çöllerde ve tropikal bölgelerde yetişmektedir. Çölde yetişen bu Çöl kaktüsü, Kaktüsgiller familyasından olup kalın gövdesi ve yassılaşmış sulu ve dikenli şeklini almış çiçekli bir bitki türüdür. Genellikle bu bitki çöllerde ve tropikal bölgelerde yetişmektedir. Çölde yetişen bu kaktüslerin en büyüğüne saguaro denmektedir. Bu kaktüslerin boyları 12 metreye kadar bazı türleri ise 15 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu kaktüs çeşitleri çok fazla yağış ve su istemeyen bitki çeşitlerindendir.

Çöl kaktüsleri adından da anlaşılacağı gibi sıcak bölgelerde yetişmektedirler.  Bu bitkilerin kökleri çok kalın ve boyları çok uzundurlar Bu kaktüslerin bolca ele batan sivri ve sert dikenleri bulunmaktadır.Kaktüslerin bu özelliği diğer bitkilerden ayran bir özelliktir. Özellikle çöl kaktüslerinin bazı türleri zehirli olabilmektedir. Kaktüslerin dikenleri bir kişinin derisine battığı zaman hem çok ağrılı  hemde çıkması çok zordur.

Çöl kaktüsleri nin özellikleri nelerdir 

Kaktüs denince ilk akla gelen şeyler radyasyon emici olmalarıdır. Aynı zamanda Amerikan filmlerinde çölde Susuz kalmış insanların kaktüslerin bir kurtarıcı olarak bilinmesidir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre kaktüsler radyasyon ışınlarını kendi üzerinde toplayıp kötü etkileri yok ettiği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. 

Çöl kaktüslerinin en fazla bulunduğu bölgeler Amerikan ve çevresindeki Adalar ve daha çok Meksika tarafından bulunmaktadırlar. Bu bitkilerin en az 5000 türü bulunduğu söylenmektedir. Aynı zamanda dünyanın en kurak çölü olan Şili'nin kuzeyinde çok sayıda kaktüs çeşitleri bulunmaktadır. XVll. Yüzyılda yaşamış olan Belçikalı fiziksel araştırmacı olarak ilk bitkisel materyal sentezi ile ilgili araştırma yapan insandır. Bu araştırmacının amacı kaktüslerin güneş ışığı altında kendi besinlerini kendilerinin üretmesini yani fotosentez işlemini gerçekleştirdiğini iddia etmesidir. Çünkü kaktüslerin yetişebilmesi için toprağa suya minareli ve güneş ışığına ihtiyacı vardır. 

Çöl kaktüsleri hayat kurtarır

Bu kaktüsleri diğer bitkilerden ayıran bir diğer özelliği ise kendine has bir solunum tekniği geliştirmiş olmalarıdır. Çöl kaktüsleri diğer bitkilerin aksine geceleyin havadan gözenekleri açıkken suyu tutarak depo ederler. Gündüzleri ise su kaybını önlemek için gözeneklerini kapatırlar. Ancak depo edilmiş su ısı bilişim sayesinde kurakçıl olan bu kaktüsleri çok uzun süre çöllerde yaşamlarını sürdürebilmek tedbirler. Bu yöntem sayesinde kaktüsler diğer ağaç türlerine göre otuzda bir kadar terledikleri bildirilmektedir. 

Çöl kaktüsleri diken şeklindeki yaprakları ile yüzey alanını en az seviyeye indirmektedir. Bu kaktüslerin terlemeyi azaltan yapıdaki tasarımı sayesinde çölde uzun süre susuz kalan ve ölümle burun buruna gelmiş olan insan hayatı için çok değerli bir su kaynağıdır. Özellikle Arizona çölündeki dev kaktüslerin bir su istasyonu vazifesi gördükleri söylenmektedir. Bu sayede bir çok kuş ve canlı varlıkların hayatını kurtarmaktadır. Bu kaktüslerin düzenli bakım görmeleri halinde her yıl çiçek açmaktadırlar. Çok uzun süre su alamayan bu çöl kaktüsleri bir süre sonra uykuya geçerler. Bunlar bir nevi  kendilerini korumaya alırlar. Tüm bu güzelliklerinin yanında bazı kaktüs çeşitleri hem besin hem de ilaç kaynağı olmaktadır. Kaktüsler çok fazla bakım istemedikleri için rahatlıkla evinizin bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Güzel görüntüsü olan bu bitkileri 3 yılda bir saksılarını değiştirip evinizi doğal kaktüs bahçesine çevirebilirsiniz. Radyasyonu emen bu canlı varlıklar bilgisayar ve televizyon bulunan odalarda bulundurulması uzmanlarca önerilmektedir
]]>
Leş Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/les-kaktusu.html Sat, 01 Dec 2018 05:44:37 +0000 Leş kaktüsü, Asclepiadaceae familyasından bir bitki olan leş laktüsünün Ana vatanı Afrika ve Asya kıtasıdır. Bu bitkinin genel görünümüne bakacak olursak; boyu 30-50 cm kadar, dalları ise 1.5-2.5 santim arasındadır. Çok Leş kaktüsü, Asclepiadaceae familyasından bir bitki olan leş laktüsünün Ana vatanı Afrika ve Asya kıtasıdır. Bu bitkinin genel görünümüne bakacak olursak; boyu 30-50 cm kadar, dalları ise 1.5-2.5 santim arasındadır. Çok fazla dallı grup meydana getirir. Bu kaktüs bitkisinin bulunduğu ortamda aldığı ışığa göre, gri-yeşil ya da koyu yeşil ve hatta çok güneş aldığında ise morumsu kırmızı renklerde olur. Yapraksız ve kenarları dişlidir. Çiçekleri 5 dilimli yıldız şeklinde olur. Çiçekler 3-10 cm kadar, renkleri altın sarısı ile üst kısımları kestane veya kahverengi benekli olur. Yaz ayları boyunca çiçek açmakta, çiçeklerin kokusu ise çürümüş et kokmaktadır, leş kaktüsü etrafına yaydığı bu koku ile sinekleri kendine doğru çekerek döllenmesini sağlar.

Leş Kaktüsünün Kokusu

Bu muhteşem görünüşlü çiçeğin kusuru çok güzel görünümüne karşınçok berbat kokmasıdır. Aslında leş kokusu adını da buradan alıyor. Bu berbat kokusundan dolayı adına leş kaktüsü denilmiş. 

Genel olarak çiçeklerin koku olayı, tozlaşma oluşması amacıyla vardır. Yani arılar tarafından güzel kokulu bir çiçek her zaman dikkat çekici olur. Bu şekilde, arı veya böcekler tarafından çiçeklerin tozlaşma görevi üstlenilir, çiçekler tozlanması ile gelecek nesilleri meydana getirecek tohumları oluştururlar. Bu gösterişli ve çok güzel görünen ancak, bir o kadar da çiçekleri pis kokan bu bitkiyi, kokunun yayılmayacağı bir yere koymak lazımdır.

Leş Kaktüsünün Çoğaltılması

Leş kaktüsü tohumdan, yandan çıkan yavru yada daldırma suretiyle çoğaltılabilir. Gevşek olan ve süzek toprakları sever, nemi fazla olan ortamlarda çürüme hastalığı olur, çok soğuk havalarda ise su az verilir.

]]>
Kaktüs Yemeği https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-yemegi.html Sat, 01 Dec 2018 14:42:30 +0000 Kaktüs yemeği, doğada yer alan bitkilerin tüketilmesiyle birçok hastalığın giderilmesi sağlanır. Bunlar içerisinde kaktüs tüketimi de yer almaktadır. Kaktüs içerisinde bulunan vitaminler sebebiyle kolesterolü düş Kaktüs yemeği, doğada yer alan bitkilerin tüketilmesiyle birçok hastalığın giderilmesi sağlanır. Bunlar içerisinde kaktüs tüketimi de yer almaktadır. Kaktüs içerisinde bulunan vitaminler sebebiyle kolesterolü düşürme etkisi bulunur. Yapılan araştırmalara göre kalp hastalıkları üzerinde de inanılmaz faydası olduğu kanıtlanmıştır. Kaktüs yapraklarının bazı yemekler içerisinde kullanıldığı görülür. Salata, omlet gibi yemeklerde kullanılması sayesinde faklı tatlar elde edilir. Sağlık açısından tüketilmesiyle kandaki şekerin azaltılarak diyabet hastalığında fayda sağlanır. Özellikle obezite ile savaşan bitkiler içerisinde bulunur. Kaktüs yaprağının tüketilmesiyle içerisinde bulunan antioksidan özellik sebebiyle kanseri hücrelerinin oluşturduğu problemleri ortadan kaldırır. Özellikle sindirimi sistemi içerisinde bulunan enfeksiyon oluşumlarını yok eder. Tüketilmesi halinde bağırsağında hızlı çalışmasını sağlar. Vücut içerisinde yer alan ödemi atar. Ayrıca selülite karşılığı inanılmaz etkilidir. Kaktüs bitkisinin tüketilmesi sayesinde beyin hücrelerinde bulunan flavonoid içeriği sayesinde hücre yenilenmesine katkı eder. Vücut içerisinde bulunan iltihaplanmaları giderir. Kasların daha rahat hareket etmesini destekler. Bu sebepten dolayı kaktüs yemeği yapılarak tüketilmesiyle içerdiği besin değeri ile oluşan hastalıkların giderilmesini destekler. Şimdi kaktüs yemeğini anlatalım.

Kaktüs yemeği malzemeleri
 • 3 adet geniş kaktüs yaprağı 
 • 50 gram peynir 
 • 3 adet yumurta
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir tutam tuz
 • İsteğe bağlı pul biber
Kaktüs yemeği hazırlanışı

Öncelikli olarak kaktüsünün üzerinde bulunan iğne bölümlerinin temizlenmesi gerekir. Ardından kaktüs yaprakları iyice yıkanır. Sonrasında zeytinyağının yarısının üzerine konularak ovulması ile yaprakların yumuşaması sağlanır. Böylece yemek için yapraklar hazırlanır. 

Yarım saat yapraklar bekledikten sonra ince ince jülyen şeklinde doğranması gerekir. Diğer taraftan tavanın içerisine zeytinyağı konulduktan sonra ısınması beklenir. Yumurta kırılarak iyice çırpılıp, sonra hazır şekilde bekletilir. Zeytinyağın içerisine doğranan kaktüs dilimleri ilave edilerek içerisine tuz eklenir. Rengi dönene kadar kavurma işlemi gerçekleştirilir. Kavrulan kaktüsün üzerine yumurta dökülerek üzerine  peynir ilave edilip karıştırılarak omlet hazırlanır. Servis tabağına alınarak üzerine pul biber serpilerek servis edilir. Böylece kaktüs yemeği hazır edilmiş olur. Afiyet olsun.
]]> Dikensiz Kaktüs Bakımı https://www.kaktusler.gen.tr/dikensiz-kaktus-bakimi.html Sun, 02 Dec 2018 09:40:48 +0000 Dikensiz Kaktüs Bakımı, Kaktüs bitkisi en çok çöllerde yetişmektedir. Bu bitki sıcak bölgelerde ve susuz alanlarda yetişmektedir. Dikilecek alanı yani toprağının iyi seçilmesi gerekir. Aynı zamanda çevresel faktörlerin de et Dikensiz Kaktüs Bakımı, Kaktüs bitkisi en çok çöllerde yetişmektedir. Bu bitki sıcak bölgelerde ve susuz alanlarda yetişmektedir. Dikilecek alanı yani toprağının iyi seçilmesi gerekir. Aynı zamanda çevresel faktörlerin de etkisi çok olacaktır. Işık almayan ortamda bakılması çok zor olacağı için ışık alan ortama dikilmesi daha iyi olacaktır. Eğer saksıya dikiyor iseniz saksıyı dört yılda bir değiştirmeniz lazım. Gün ışığı alırsa çoğalma ihtimali bile yüksektir. Satışa sunulur ise çok alanı olacağı bildirilmiş. Bu yüzden çok satıldığı tespit edilmiştir. Yağmur veya rüzgardan etkilenilecek bir yere koyulmamalıdır. Çünkü kaktüsün kurumasına sebebiyet verebilir. 

Dikensiz Kaktüs Bakımı Yetiştirilmesi 

Dikensiz kaktüs çok sıcaklığa dayanabilir. Fakat sıcak ortamda yetiştirilmemesi daha iyi olacaktır. Su ihtiyacını karşılamak gerekiyor. Eğer susuz kalırsa kuruma ihtimali yüksektir. Ancak belli bir süre susuz kalabilir. Ayrıca kaktüs toprakta yetiştirilebileceği gibi saksıda da yetişmektedir. Eğer toprakta yetiştirmek istiyorsanız mineral ve vitamin bakımından fazlasıyla zengin bir toprak seçilmelidir. Tabi bu dikim yapıldıktan sonra sık sık kaktüsün ihtiyaçlarını karşılamak üzere toprağın olduğu bölgeye gidilerek sulanmalıdır. Diktiğiniz toprağın yan kısmında başka çiçekli bitkilerin de olması kaktüsün gelişimi için çok iyi olacaktır. Sulama yapıldığı zaman her yere su ulaşmalıdır. Çünkü bitkinin gelişmesini sağlayan en önemli unsur sudur. Bu nedenle su eşit oranda toprağa karışmalıdır. Aynı zamanda dikensiz kaktüs bir ev çiçeği olarak bilinmektedir. Yani evinize alıp yetiştirme şansınız da vardır. Dikensiz kaktüs bakımı diğer kaktüslere göre daha kolaydır. Ve maliyeti daha da azdır. Bu bitkinin çiçek açmasını istiyorsanız toprağının çok verimli olması gerekir. Aynı şekilde toprağınıza gübre de atarsanız bu çiçekli bir kaktüsün oluşmasını sağlamaktadır. 
]]>
Pereskia https://www.kaktusler.gen.tr/pereskia.html Mon, 03 Dec 2018 06:22:58 +0000 Pereskia, Genellikle yaprak kaktüsü olarak adlandırılır ve ailesinde bulunan diğer bitkilerden farklı olarak birçok özelliği bünyesinde bulundurmaktadır. Büyük, parlak yeşil yaprakları ve sapları ile diğer kaktüsler arasınd Pereskia, Genellikle yaprak kaktüsü olarak adlandırılır ve ailesinde bulunan diğer bitkilerden farklı olarak birçok özelliği bünyesinde bulundurmaktadır. Büyük, parlak yeşil yaprakları ve sapları ile diğer kaktüsler arasında farklı bir yapıya sahiptir. Genelde tropik bölgelerde bulunurlar, bu bitkilerin çoğunluğu güzel yapraklara sahip olmakla birlikte, bu yaprakların özellikle yerli Brezilyalılar tarafından tıbbi amaçlı olarak da kullanıldığı bilinmektedir. 

Pereskia cinsi bitkiler nadirdir, cinsi içinde çok fazla çeşitlilik gösterir. Örneğin, acuelata denilen bir türü ise yenilebilir meyveleri nedeniyle sıklıkla yetiştirilebilmektedir. Pereskia, genelde her mevsim yapraklı olmakla birlikte, nadiren de olsa kuru sezonda yaprak dökmüş olabilirler.

Pereskia Bitkisinin Özellikleri

Pereskia, diğer kaktüs çeşitlerinde olduğu gibi, büyümesi için her gün yeteri miktarda doğrudan gün ışından yaralanmak durumundadır. Oldukça nadiren sulanmasına rağmen, doğal şartlarda hayatta kalabilirler. Genelde sıcak iklimleri severler. Tropik alanlarda daha kolay yetişen bitkilerdir. Saksı ortamında yetiştirilmeleri için, bazı organik materyaller içeren uygun toprağın seçilmesi ve drenajının köklere zarar vermemesi için iyi olması gerekmektedir. Çiçeklenme eğilimini artırmak için düzenli olarak suda çözünen bir kaktüs gübresinin dengeli olarak kullanılması gerekmektedir.

Pereskia türü kaktüsler iyi ve düzenli bakıldıklarında  çok kolayca büyüyerek yayılabilmektedir. kaktüsün kökleşmesi biraz zaman alabilir. Sıcak ve nemli bir yerde tutulmamaları gerekmektedir. Pereskia kaktüsü kuru koşullardan hoşlanır. Sık sık topraklarını değiştirmek gerekmez. Çiçek açtığında gösterişli, kokulu çiçekleri  vardır ve ardından da sarı çilek kümeleri izlemektedir. Meyvesi sarı ve dikenlidir.  Ancak neredeyse rahatsız edebilecek kokusu yerleşim alanlarında yetiştirilmesini zorlaştırabilmektedir.
]]>
Kaktüs Çiçeği Çeşitleri https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-cicegi-cesitleri.html Mon, 03 Dec 2018 16:19:10 +0000 Kaktüs Çiçeği Çeşitleri, Kaktüs bitkisi gövde kısmı dolgun ve dikenli olan ve %60'a yakın kısmı çiçek açan bir çiçek türüdür. Gözdelerinde su biriktirerek su ihtiyaçlarını 1-2 yıla kadar kendileri karşılayabilirler Kaktüs Çiçeği Çeşitleri, Kaktüs bitkisi gövde kısmı dolgun ve dikenli olan ve %60'a yakın kısmı çiçek açan bir çiçek türüdür. Gözdelerinde su biriktirerek su ihtiyaçlarını 1-2 yıla kadar kendileri karşılayabilirler.  Yetişme bölgesi olarak genel anlamda sıcak ve tropikal bölgeleri tercih eden bir bitkidir bu yönüyle de Afrika bölgesi  yetişebileceği en uygun bölgedir. Süs bitkisi olarak da kullanılabilmektedir. Bu bitkinin bazı türleri geceleri çiçek açmasıyla ünlüdür. Kaktüs çöl bitkisi olarak bilinmektedir. Bu nedenle suya ihtiyaç duymadıkları bilinir. Kaktüsün en önemli ve bilinen özelliği fotosentez işlemini suyu buharlaştırmadan yapması durumudur. Çoğunlukla yaprakları yoktur ve yaprakların yerini sert ve sivri dikenler kaplamaktadır. Kökleri ise kalın ve çok güçlüdür. Bazı kaktüslerin dikenleri ise zehirli olabilmektedir. Güneşe çok ihtiyaçları olan bir bitkidir. 4 şekilde üretilebilir:

Kaktüs Çiçeği Üretme Yöntemleri

 • Tohum ile üretim
 • Çelik ile üretim
 • Ayırma ile üretim
 • Aşı ile üretim

Kaktüs Çiçeği Çeşitleri

Kaktüs çeşitleri net olarak belirli değilidir ancak iki grupta incelenebilir. Ilıman iklim kaktüsleri sıfır dereceye yakın sıcaklığa bir süre dayanabilir. Ancak en uygun sıcaklık 6 derece ve üzeri sıcaklık değerleridir. Soğuk iklim kaktüsleri, çok az sayıda görülen kaktüs türleridir - 20'ye kadar soğukluğa dayanabilen kaktüslerdir.Genellikle küçük yapılı kaktüslerdir ve kendilerini kar ve ayazdan koruyabilme özelliğine sahiptirler. 

Bazı kaktüs çiçeği çeşitleri şunlardır:
 • Ekinoks: Her çiçekçide görebileceğimiz en bilindik kaktüs çeşitidir. 
 • Renkli kaktüs: Bu tür kaktüslerin önemli özelliği isminden de bilindiği gibi gövdelerinin renkli olmasıdır bünyelerinde bulunan renk pigmenti kaktüs gövdesine renk verir
 • Parmak kaktüs: Bu kaktüs türü ise ya tek bir parmak şeklinde uzar ve gelişir ya da birden fazla parmak olarak büyür ve gelişir. bakımı ve su verilmesi de oldukça zordur.
]]>
Kaktüs Aşılama https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-asilama.html Mon, 03 Dec 2018 17:24:29 +0000 Kaktüs Aşılama, kaktüs aşılamanın herhangi zor bir yönü bulunmamaktadır. Sadece kaktüs aşılarken dikkat edeceğiniz ilk husus aşılma yapacağınız toprağın kuru olmasıdır. Kaktüs aşılama diğer bitkilerde olan aşılamay Kaktüs Aşılama, kaktüs aşılamanın herhangi zor bir yönü bulunmamaktadır. Sadece kaktüs aşılarken dikkat edeceğiniz ilk husus aşılma yapacağınız toprağın kuru olmasıdır. Kaktüs aşılama diğer bitkilerde olan aşılamaya oranla çok daha basittir. Aşılama yaparken en çok dikkat edilecek püf nokta kaktüs gövdesinin tam orta kısmında bulunan vasküler bölgenin denk getirilmesidir. Ardından üst taraftan baskı uygulanması gerekiyor ki, özellikle dokular arasında herhangi bir hava kalmaması ve kaktüsün kendine has olan öz suyu boşluklarının oluşmamasıdır. Kaktüs aşılma yaparken uygulanacak olan baskıyı paket lastiği kullanarak yapabilirsiniz. Kaktüs aşılama işleminde öncelikle aşılama yapılacak olan toprağın kuru olması ilk şarttır. Ardından kesme işlemini keskin olan maket bıçağı ya da jilet kullanarak hiç bir pürüz oluşturmadan düz bir şekilde kesmeye özen göstermelisiniz. Ancak kaktüs kesme işleminden önce kullanacağınız keskin aleti mutlaka alkol ile ya da ateşe tutarak iyice dezenfekte olmasını sağlamalısınız. Kaktüs aşılamada toprağın kuru olması kaktüsün öz suyunun daha iyi toprağa yapışmasına yardımcı olmaktadır. Eğer toprak nemli olursa, kaktüsün öz suyu toprağı iter ve kaynaşıp bir araya gelemezler. 

Kaktüs Aşılamanın Tuttuğunu Nasıl Anlarız 

Kaktüs aşılama işleminden sonra aşılamanın tam olarak tuttuğundan emin oluncaya kadar kesinlikle sulama işlemi yapılmamalıdır. Zaten kaktüs aşılama işlemi gerçekleştirildikten en az 3 hafta sonrasında net sonuç belli olmaktadır.Bazı kaktüs çeşitlerinde havanın nemli olmasına ihtiyaç duyulmaz. aşılamanın tutup tutmadığı konusunda gözle görülebilecek herhangi bir işleme ihtiyaç duyulmaz. Kaktüs aşılama işlemi tuttuktan sonra bitkinin alt kısmında yeni filizlenmeleri mutlaka köreltmek gerekmektedir. 

Kaktüs aşılama işlemi sonrasında kaktüs hiç bir şekilde renk değiştirmemiş ve zaman içinde normal formatına dönmemişse mutlaka renkli olan kaktüsü başka bir saksıda köklendirmek gerekmektedir. Eğer aşılma sonrasında kaktüsün kendi yeşil olan rengine dönmesini beklemek isterseniz, bu durum çoğunlukla 1 ya da 2 yıl sürmektedir. 
]]>
Renkli Kaktüs https://www.kaktusler.gen.tr/renkli-kaktus.html Tue, 04 Dec 2018 10:25:30 +0000 Renkli kaktüs, farklı görünümü ile evlerimizde yerini almaktadır. Kaktüsler eskiden sadece çizgi filmlerde karşımıza çıkmakta idi. Özellikle vahşi batı konulu filmler ve çizgi filmlerde gördüğümüz kaktüs bitkisi bazen k Renkli kaktüs, farklı görünümü ile evlerimizde yerini almaktadır. Kaktüsler eskiden sadece çizgi filmlerde karşımıza çıkmakta idi. Özellikle vahşi batı konulu filmler ve çizgi filmlerde gördüğümüz kaktüs bitkisi bazen karakterlerin su ihtiyacını karşılamakta idi. Ancak oradakiler genelde yeşil ve çatal gibi görünüme sahip olmakta. Son yıllarda evlerde de minyatür kaktüsler süs bitkisi olarak hayatımıza girmiştir. İlk başlarda ofislere oradan evlere kadar uzanan bir kaktüs serüveni. Kaktüsleri çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Renkli kaktüs de bu türlerden biridir. 

Renkli kaktüs güzel bir hediye olabilir

Renkli kaktüs anneler gününde, doğum günlerinde yada özel günlerde çok hoş bir hediye tercihi olabilmektedir. Diğer bitkilere göre daha dayanıklı olmaktadır. Renkli kaktüslerin hem doğal olarak kendi renkleri olmakta hem de genetik oynaması ile renkli hale getirebilmektedir. Aşılama yöntemi de uygulanabilmektedir. Sizde hediyenizi isteğiniz renkte alabilirsiniz. Tabi satıcı da çok çeşit renk seçeneği varsa.

Bakımı

Renkli kaktüs bakımı diğer kaktüsler gibi olmaktadır. Aslında çok dayanıklı bir bitki olan kaktüs içinde bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Öncelikle kaktüsün fiziksel şartlarının kendi orjinal yaşam alanlarına benzemesi gerekmektedir. Bu sayede sağlıklı ve uzun ömürlü kaktüs bakabilirsiniz. Renkli kaktüs de diğer kaktüsler de olduğu gibi güneş ışığını sevmektedir. Mümkünse evinizin en çok güneş alan noktasına yerleştirmeniz iyi olacaktır. Hatta pencere kenarlarına güvenli bir şekilde oturtabilirsiniz. Yaz aylarında 40 dereceye kadar gelişim gösterebilir. Kışın su miktarını çok aza indirmeniz yaşam süresinin uzun olmasını sağlayacaktır. Renkli kaktüs -15 derecenin altında ölmektedir. 

Toprak
Toprak seçimi genelde kalın kum karıştırılarak olmalıdır. Bu şekilde daha verimli olacaktır. Ayrıca torf da uygun olmaktadır. Seçilen toprağın kireçli olmaması önemli olmaktadır. Eğer torf kullanacaksanız suni gübre vermeniz gerekmektedir. 

Renkli kaktüs su seçimi

Bitkiye verdiğiniz suyun Ph derecesi ortalama 6 olmalıdır. Toprak iyice kuruduktan sonra su vermeniz gerekmektedir. Sulama yaptıktan sonra saksının altında bulunan kabı yarım saat sonra boşaltmalısınız. Kaktüs bitkisi iyi bakıldığı zaman 100 sene yaşayabilmektedir. Kaktüs bitkinizle başarılar dilerim. Umarım çok eğlenerek yetiştirir yada hediye edersiniz.
]]>
Kaktüs Budama https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-budama.html Wed, 05 Dec 2018 05:58:22 +0000 Kaktüs budama, gerek iç mekan gerekse dış mekanlarda rahatlatıcı süs bitkilerinden olan kaktüsler, teknik bilgiye sahip olmadan yetiştirilecek bitkilerden değildir. Salon ve seralarda yetiştirilen bitkilerden biri olan Kaktüs budama, gerek iç mekan gerekse dış mekanlarda rahatlatıcı süs bitkilerinden olan kaktüsler, teknik bilgiye sahip olmadan yetiştirilecek bitkilerden değildir. Salon ve seralarda yetiştirilen bitkilerden biri olan kaktüsler dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarından biridir. Kaktüsler ev ve ofis gibi doğal olmayan ortamlarda yetiştirildiğinden dolayı belli bakım şartlarına da uyulmasını gerektirmektedir. Bu düzenli olarak yapılması gereken bakımlardan biri de kaktüs budama olup uygun tekniklere göre yapılması gereken bir budama şeklidir.

Kaktüs budama nasıl yapılır

Kaktüs botanikçiler tarafından kaktüsler familyası veya cactaceae gurubuna dahil edilen bir türdür. Budama kaktüs gibi odunsu bitkilerde sağlıklı gelişimi sağlamak, bitkiye istenilen formu vermek ve kaliteyi artırmak amacı ile yapılır. Ayrıca kaktüs budama, çiçeklenmenin kalitesini ve miktarını artırır.

Kaktüs budama hangi dönemlerde yapılır

 • Kaktüs budama kış dönemi; kaktüs bitkisinin dinlenmeye geçtiği dönem olan kasım ve mart aylarında yapılmaktadır.
 • Kaktüs budama yaz dönemi; bitkinin yeşil olduğu dönem olan nisan ve ağustos ayları arasında yapılır.
 • Kaktüs budama kök budaması ise, dikim sırasında bitki de köklenmenin düzgün olması ve teşvik edilmesi amacı ile köklere yapılan kesim işlemidir. 

Kaktüs budama ve dikkat edilmesi gereken noktalar

Kaktüs budama da kullanılacak olan alet ve ekipmanlar tekniğe uygun şartlarda olmalıdır. Kaktüs budama da ilk öncelik, hastalıklı ve kuru olan bölümlere verilmelidir. Budama erken dönemde kademeli olarak yapılır. Kesim noktaları derin olmayacak şekilde ve tırnak bırakılmadan yapılmalıdır. Kaktüs budama, işlemi sona erdikten sonra kesim yapılan noktalara mutlaka aşı macunu sürülmelidir.

Basit budama da bıçak, el makas ve kol makası ile yapılır. Daha büyük kaktüslerde ise motorlu testere, çift budama motoru, spatula, kanca gibi malzemeler kullanılır.

]]>
Leş Kaktüsü Tohumu https://www.kaktusler.gen.tr/les-kaktusu-tohumu.html Thu, 06 Dec 2018 00:13:48 +0000 Leş kaktüsü tohumu, stapelia ve orbea olarak bilinen leş kaktüsü, 43 kadar değişik türden oluşmaktadır. Ve bu türlerin hepsinde de ölmüş hayvan yada çöp kokusunu andıran oldukça dayanılmaz kötü bir koku bulu Leş kaktüsü tohumu, stapelia ve orbea olarak bilinen leş kaktüsü, 43 kadar değişik türden oluşmaktadır. Ve bu türlerin hepsinde de ölmüş hayvan yada çöp kokusunu andıran oldukça dayanılmaz kötü bir koku bulunmaktadır. En fazla su kenarlarında ve dağlık arazilerin nemli kısımlarında rastlanır. 10-40 cm genişliğinde oldukça iri çiçeklere sahip olan leş kaktüsleri, uzun taç yapraklara sahip kuyruklu çiçeklerdir. Leş kaktüsü tohumu orta kısımda yer alan tomurcuklar olsa da çiçekten koparılan bir dalın tekrar toprağa dikilmesi de tohum ile aynı işlevi yaratmaktadır.

Leş kaktüsü tohumu nedir, nasıl elde edilir

Kökleri son derece az olan leş kaktüsü tohumu, merkezden dışa doğru yeni gövdeler oluşturarak çoğalmaktadır. Leş kaktüsü tohumu denildiğinde tohumdan daha ziyade, çiçekte bulunan en sağlıklı kesimlerin çoğaltılmasından elde edilen bir çiçektir. Leş kaktüsü aydınlık ve güneşi çok sevdiğinden dolayı, yaz boyunca direkt güneş alarak büyür.

Leş kaktüsü tohumu çiçekten koparılan bir dalın tekrar toprağa dikilmesi ile tohum vazifesini görmektedir. Çünkü leş kaktüsünün en önemli özelliği çok kolay bir şekilde köklenmesidir. Leş kaktüsü tohumu elde etmek için gövdelerden birinin topraktan nazikçe çekilmesi yeterlidir.

Leş kaktüsü tohumu çiçek üzerinden kesilerek elde edilmiş ise, kesilen kısım açık havada mutlaka kurutulduktan sonra dikilmelidir. Bazı türler bu şekilde dikim yapıldığında kolayca çürüse de genel olarak dayanıklı bir tür olma özelliğindedir. Yalnız tohum olarak kullanılacak bölgenin 5-6 cm uzunluğunda olmasına dikkat edilmesi gerekir. Leş kaktüsü tohumu kurudukça sık sık sulanmalı ki kök gelişimi kuvvetli olabilsin. Bundan dolayı tohumda ki nem koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Sıcaklık nemli yerlerde -8 derecenin altında, kuru yerlerde ise -4 derecenin altında olduğunda tohum çürüme özeliği gösterir ve köklenmez.

Leş kaktüsü tohumunun dikildiği yerde yeterli gelişim gösterebilmesi topraktaki asit miktarı ile yakından alakalıdır. Çünkü bu kaktüs türü fazla asit içeren toprakları sevmez. Leş kaktüsü tohumları için iyi ve kaliteli marka bir kompost yada verimli bir arazinin üst yüzeyinden elde edilmiş olan toprak en faydalı topraktır.

]]>
Kaktüs Yetiştirme https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-yetistirme.html Thu, 06 Dec 2018 00:33:59 +0000 Kaktüs yetiştirme işlemini iyi yapabilmek için öncelikle kaktüs bitkisini iyi tanımamız gerekmektedir. Kaktüs bitkisi plantae aleminden cactus adlı bir bıktı türüdür. Kaktüs bitkisinin ana vatanı Amerika kıtası ve çevresind Kaktüs yetiştirme işlemini iyi yapabilmek için öncelikle kaktüs bitkisini iyi tanımamız gerekmektedir. Kaktüs bitkisi plantae aleminden cactus adlı bir bıktı türüdür. Kaktüs bitkisinin ana vatanı Amerika kıtası ve çevresindeki adalardır. Özellikle de Meksika ve Peru bölgesinde yayılım gösteren bir bitki türüdür. Avrupa ülkelerinde bu bitki 17. yüzyıl itibariyle yetiştirilmeye başlanmıştır. Kaktüs bitkisi adını yunancadaki kaktos (dikenli) denilen kelimeden almaktadır. Kaktüslerin yaprakları adaptasyon sonucunda diken halini almıştır. Bu dikensiz yapılar bitkiyi korumak ve su kaybını önlemek ile görevlidir. Kaktüslerin dışı epiderm izleri genellikle kalın bir tabakadan oluşmaktadır. En üst yüzeyi ise dikensi yapılarla örtülmüştür. Kaktüs bitkisinde daha çok fotosentez yaparak çevreye uyum sağlayabilmesi için girintili çıkıntılı yapılar gelişmektedir. 

Kaktüs yetiştirme işleminde en önemli farklar kaktüs bitkisinin türlerinin farklı olmasıdır. Bazı kaktüs türleri çiçek açan bazıları açmaz, bazı kaktüsler sadece gece çiçek açar. Tüm kaktüsler skulent familyasındandır. Bu bitkiler gövde ve yaprakların da etli, sulu yapılar taşımaktadır. Böylece kaktüsler ışık ve az su olan bölgeler de yetişebilme özelliğine sahip olmuş olur. Ayrıca aşırı su kaybı olmasını önlemek için gözeneklerini kapatabilme yeteneğine de sahiptir. 
 • Rebutia kaktüsü yetiştirme: bu kaktüs türünün yetişebilmesi için kuvvetli ışığa ihtiyaç duymaktadır. Fakat ince bir püf nokta vardır ki bu da güneş ışığını doğrudan almaktan hoşlanmazlar. Yaz aylarında bol su isterler. Soğuğa karşı dayanıklı olan kaktüs türüdür. Bir çok Rebutia kaktüs türü bulunmaktadır. 
 • Ceohalocereus kaktüs türünü yetiştirme: Bu kaktüs türü sütun şeklinde dik olarak gelişmektedir. Gelişmeleri çok yavaştır. Bu kaktüs türü yaz aylarında gece boyunca beyaz, sarı, pembe ve morumsu gibi renkler de çiçekler açmaktadır. Bu çiçekler kısa süre açık kalmaktadır. Daha sonra da çiçekler olgunlaşıp tohumu oluşturmaktadır. 
 • Sıcak ve soğuk iklimlerde sahip bölgeler deki kıraç verimsiz topraklarda yetişmektedir. Hem de soğuk ve serin yörelerde kış aylarında ısıtılan ve kapalı olan mekanlar da büyükçe saksılar da üretilmektedir. 
 • Kaktüs yetiştirme de en çok kullanılan yollar tohumlama (generatif) ve vejetatif ( çelik, aşı, ayırma)' tır. Tohum ile kaktüs yetişmek için ilkbahar da mart-nisan gibi yapılmaktadır. Çimlenme olacağı sırada ve olmasına yakın birbirlerine hacimsel olarak eşit olan miktarda orman toprağı, turba ve kum karışımları kullanılmalıdır.
 • Kaktüs yetiştirme ortamında tohumlar yüzeye yakın ekilmeli hatta tohumlar çok ince ise ekilen tohumun üzeri örtülmez. Ekim işlemleri bittikten sonra ektiğimiz saksıları sulayıp sonra da üzerlerini cam ile kapatıyoruz. Bu işlemi yapmamızın sebebi çimlenme için nem miktarının büyük önem taşımasıdır. 
 • Kaktüs yetiştirirken gündüz sıcaklık 20-30 C° gece ise 18-20 C° olmasına dikkat edilmelidir. Kaktüs türlerine bağlı olarak çimlenme süresi değişiklik göstermektedir. 
 • Çelik ile üreme yönteminde olgunlaşmamış sürgün kısımlardan tepe çeliği alınır. Ama bu işlemi özellikle büyüme döneminde yani haziran ve eylül aylarında yapılması önerilir. Bu alınan çelik örnekleri yetiştirilir iken gölgeli havalarda 2-3 bekletilir ki oluşan yara yeri tekrar eski haline dönebilsin.
 • Kaktüs yetiştirme de aşılama ile üretim yapmak özellikle köklerin duyarlılığından dolayı ortaya çıkan; nemli topraklarda uzun süre kalıp çürüyen, gelişimi az olan kaktüsler de, ozümleme  yapmasına rağmen yeşil renkli olmayan ve kendi kendine yetişemeyen bitki hasarların da kullanılmaktadır.
 • Aşılama da en uygun zaman kaktüsün büyümeye başladığı dönemdir. Bu yüzden sıcak havalarda yapılan aşılar daha çok tutar.
]]>
Çiçek Açan Kaktüsler https://www.kaktusler.gen.tr/cicek-acan-kaktusler.html Thu, 06 Dec 2018 19:09:37 +0000 Çiçek açan kaktüsler, evimizi renklendiren aynı zamanda yılın sadece belli zamanlarında çiçek açmalarıyla kendini çok özleten kaktüs türlerindendir. Öncelikle kaktüs bitkisi nasıl bir bitkidir ona bakalım. Kaktüsler çöld Çiçek açan kaktüsler, evimizi renklendiren aynı zamanda yılın sadece belli zamanlarında çiçek açmalarıyla kendini çok özleten kaktüs türlerindendir. Öncelikle kaktüs bitkisi nasıl bir bitkidir ona bakalım. Kaktüsler çölde olan bitkilerden olup, kurak mevsimlerde de yaşamlarını çok rahat sürdürebilen dikenli bitkilerdir. Kaktüs dendiğinde ilk aklımıza gelen şey elbetteki kaktüslerin su deposu olmasıdır. Çölde susuz kalan bir insan için kaktüs, onun su ihtiyacını giderebilecek kadar su içermektedir. Günümüzde bir çok kişi evlerine kaktüsler alıyorlar. Bunlardan bir kısmı da kaktüslerin radyasyonu topladığına ilişkin bir duyum olduğu için almışlardır. 

Çiçek Açan Kaktüslerin Türleri, Özellikleri ve Bakımı Hakkında Öneriler

Tüm kaktüs türleri çiçek açar. Ama sadece doğru ortamı bulduklarında çiçek açabilirler. Bir çok kişi yanlış bakım yapıp kaktüsleri yanlış ortamlara koydukları için kaktüsleri çiçek açmamaktadır. O yüzden toplumda çiçek açma yeteneğine sahip olmayan kaktüsler olduğu konusunda söylemler mevcuttur. Bunun sebebini yanlış bakım olarak izah ettik.

Kaktüsler özel ilgi isteyen bitkilerden olmadığından yetiştirmesi oldukça kolay bitkilerdendir. Neredeyse tüm ortamlara ayak uydurabilirler. Adaptasyon yeteneği üst seviyelerdedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere tüm türleri çiçek açar sadece doğru ortam ve bakımı sunmak gerekir. Kaktüsler uzun süre sulanmadığında uyku haline geçerler. Uyku sürecinde ise gelişimi duracaktır. Bu da çiçek açmalarının önündeki en büyük engeldir. 

Yazları güneş alan bir yerde bulunması, kışları ise soğuk yerlerden korunması gelişimlerini olumlu etkileyecektir. Ayrıca çiçek açan kaktüsler vitaminsiz kaldığında da çiçek açmayabilir. Bu yüzden 5-6 senede bir toprağı değiştirilmelidir. 

Günümüzde bir çok botanik bahçesinde,çiçekçilerde hatta marketlerde bile kaktüs bitkisini bulmak mümkündür. Kar topu adlı kaktüs her yerde rahatça bulabileceğiniz bir kaktüs türüdür. Oldukça güzel çiçek açan bu kaktüs, daha çok kırmızı nadir olarak pembe renkte çiçek açar. Top şeklinde tepesinden çiçek açan bir kaktüs türüdür. 
]]>
Altınfıçı Kaktüsü https://www.kaktusler.gen.tr/altinfici-kaktusu.html Fri, 07 Dec 2018 02:24:25 +0000 Altınfıçı Kaktüsü: altın dikenli ve küçük sarı çiçekleri olan keskin dikenli bir kaktüs türüdür. Ana vatanı Meksika'dır. Dalsız, küresel ve silindirik formda yetişen bu kaktüs türü s yivli ve dikenli tiptedir.
Altınfıçı Kaktüsü: altın dikenli ve küçük sarı çiçekleri olan keskin dikenli bir kaktüs türüdür. Ana vatanı Meksika'dır. Dalsız, küresel ve silindirik formda yetişen bu kaktüs türü s yivli ve dikenli tiptedir. Kaktüsgiller familyasından olan bu tür, iklim koşullarına göre 10 metreye kadar uzayabilirler. Gövdeleri etli ve yaprakları dikenlidir. Altınfıçı kaktüsü, kuraklığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Aşırı sıcak yerlerde ve kurak bölgelerde yetişirler. Kökleri çok uzun ve kalın olmakla birlikte, bu yüzden su depolama alanları yüksektir. Bazı türlerinin dikenleri zehirli olabilmektedir.

Altınfıçı kaktüsü nadir bulunan kaktüs çeşitlerindendir. Kökteki yumrularının ayrılması ile üretimi yapılmaktadır. Bu bitkinin ayrıca saksıda yetiştirilmesi ve bakımı da gerekli özen ve şartlar sağlandığında mümkün olabilmektedir.  Altınfıçı kaktüsünün saksıda yetiştirilmesi için bakımı ve sulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir;
 • Saksı değişimi 5-6 yılda bir olsa yeterlidir.
 • Aşırı sıcaklara dayanıklı bitki güneş ışığını direk ister. Soğuk havalar kaktüsün gelişimi için önemlidir. 
 • Su toprağın yer tarafına ulaştırılmalıdır. Sulama aynı ölçekte, aynı gün ve zamanda yapılmalıdır.
 • Çoğaltılması, köklerinden ayrılan bitkinin başka bir saksıya ekilmesi yöntemiyle olmaktadır. Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denir. 
 • Kaktüs bitkisinin çoğaltılması için uygun zaman sıcak aylardır.
20 yaşına gelen bitkiler yaz aylarında sarı renkte çiçekler açarlar. İzleyen mart ayında da tohum keseleri olgunlaşır. Bitkinin büyümesi yaşı ilerledikçe hızlanır. Birçok kaktüs uzun seneler yaşayabilirler. Olgun bitkilerinin çapı bir metreye ulaşabilir.
]]>
Kaktüs Toprağı https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-topragi.html Fri, 07 Dec 2018 09:21:23 +0000 Kaktüs Toprağı, Kaktüs bitkisinin anavatanı Amerika olarak bilinmektedir. Bu bitki genellikle çöl alanlarda daha fazla görülür. Toprak yapısının çöl güneşinin de oluşturduğu etkiden dolayı topraktaki vitamin ve mineral Kaktüs Toprağı, Kaktüs bitkisinin anavatanı Amerika olarak bilinmektedir. Bu bitki genellikle çöl alanlarda daha fazla görülür. Toprak yapısının çöl güneşinin de oluşturduğu etkiden dolayı topraktaki vitamin ve minerallerin oldukça fazla olması bu bitki açısından fayda sağlar. Toprağın vitamin ve mineral açısından zengin olması kaktüs bitkisinin köklerinin de bir o kadar sağlam olmasına neden olur. Kaktüs yapısı itibariyle uzun, geniş bir yapıya sahip olmaktadır. Bundan dolayı kaktüsün kökleri de toprağa dayanıklı hale gelmiştir. Kaktüsün kökleri toprağa sarılarak sağlamlaşır. Kaktüs toprağı iyi olduğunda köklerde sağlamlaşacaktır.

Kaktüs Toprağı Nasıl Nasıl Olmalıdır 

Kaktüs toprağı, yüksek geçirgenliğe sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra toprağın hızlı kuruma özelliğine sahip olması da oldukça önemli bir husustur. Kaktüs bitkisi toprağı seçiminde kaktüsün iç mekan bitkisi olarak mı yetiştirileceği, dış mekan bitkisi olarak mı yetiştirileceği önemlidir. Kaktüs bitkisinin toprağı kurumasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. İç mekan kaktüslerin toprak yapısı dış mekan kaktüs toprağıyla aynı olsa da toprağa farklı zamanlarda sulama ihtiyaçları oluşacak, toprak yüzeyinin kuruması daha farklı zamanlarda olacaktır. Dış mekan kaktüsler de toprak yapısı hava koşullarına bağlı olarak yani bundan kastımız hava akımının nasıl olduğu, kaktüs toprağının güneşlenme süresi, soğuk hava koşulları ve kaktüsün bundan etkilenmesi kaktüs toprağı için oldukça önemlidir. Dış mekan kaktüs bitkilerinde kaktüs toprağının üst kısmına estetik görünüm vermesi için kil yada kum ilave edilmektedir. Bu durum dış mekan kaktüs topraklarında toprağın yüzeyinin erken kurumasını engeller ve kaktüs kökleri açısından oldukça fayda dağlar. Bitkinin daha uzun süreler yaşamasına, kök ve gövde yapısının bozulmamasına ortam oluşturmaktadır. Fakat bu durum iç mekan kaktüsler de böyle değildir. İç mekan kaktüsler de toprak yüzeyine kil, kum yada çakıl taşları koyulduğunda fayda sağlamayacaktır. Aksine kaktüs toprağının geçirgenliğini yitireceğinden dolayı kaktüs köklerinin zarar görmesine neden olacaktır.
 
Kaktüs Toprağı Ve Kaktüs Saksısı

Kaktüs toprağı önemli olduğu gibi bu hususta saksı seçimi de oldukça önemlidir. Saksı seçiminde geçirgen yapıya sahip kaktüs toprağının sulaması yapılırken fazla olan suyun dışarı atılması saksı sayesinde olacaktır. Saksının taban kısmında küçük delikler oması bu hususta önem arz eder. Kaktüs toprağı sürekli ıslak kalırsa kökler zaman içerisinde çürür ve bitki zamanla yok olur. Kaktüs toprağı hızlı kuruma gerçekleştirmelidir. Hızlı kuruyan kaktüs toprakları bu bitkinin kökünün sağlam bir şekilde toprağa tutulmasına neden olacak ve sert yapıda olan kaktüs köklerinin daha dayanıklı olmasına neden olacaktır. Bütün bunları özetleyecek olursak kaktüs toprağı seçimi oldukça önemli olmaktadır. Kaktüs toprağı geçirgen yapıda, kurumayı hızlı yapmalı ve vitamin mineraller bakımından zengin olmalıdır. Kaktüs toprağı her sene değiştirilmelidir. Toprak belli bir süreden sonra içerdiği vitamin ve mineralleri kaybedeceği için toprak değişimine ihtiyaç duyulur. Kaktüs toprağını verimli hale getirmek için gübreleme de oldukça önemlidir. Kaktüs gübresi kaktüs toprağa dikileceği zaman toprakla karıştırılarak uygulandığında fayda sağlayacaktır. Bu şekilde kaktüs toprağı zengin minerallere sahip olarak kaktüsün çoğalmasına da neden olacaktır. Kaktüslerin bakımları iyi yapıldığında yumrular oluşacak ve kaktüsler çoğalarak gelişecektir.
]]>
Kaktüs Çeşitleri https://www.kaktusler.gen.tr/kaktus-cesitleri.html Fri, 07 Dec 2018 23:15:54 +0000 Kaktüs Çeşitleri, Kaktüs, dikenli bir yapıya sahip olan gövdelerinde su depolayan bitkilere verilen genel addır. Kaktüs bitkisi genellikle çöllerde ve tropikal bölgelerde yaygın olarak görülmektedir. Çok fazla su ve yağış is Kaktüs Çeşitleri, Kaktüs, dikenli bir yapıya sahip olan gövdelerinde su depolayan bitkilere verilen genel addır. Kaktüs bitkisi genellikle çöllerde ve tropikal bölgelerde yaygın olarak görülmektedir. Çok fazla su ve yağış istemeyen bir yapıya sahiptir. Evlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Genel olarak zehirli değillerdir ama bazı türleri zehirli olabilmektedir. Genel anlamda zehirli bir bitki olmamasına rağmen dikenleri battığında oldukça can yakıcı bir etki gösterir. Kaktüs çeşitlerinin çoğunda yaprak ve çiçek yoktur. Fazla sulamaya gerek duymazlar ve her bitki gibi kaktüsler de güneşi çok severler. Sıcağı seven bir bitki olduğu için ev şartlarında saksıda yetiştirilen kaktüsler soğuk mevsimlerde özellikle de kış şartlarında dışarıda bırakılmamalıdır. Karanlık ortamları da sevmeyen kaktüsü gün içinde güneş görebilecek bir alana konumlandırmak gerekmektedir.

Kaktüs Çeşitleri

Kaktüs çeşitleri sayısı kesin değildir. Bu nedenle biz ılıman ve soğuk iklim kaktüsleri olarak inceleyeceğiz.

Ilıman İklim Kaktüsleri: Ilıman iklim kaktüsleri, neredeyse sıfıra yakın derecedeki sıcaklıklara kadar dayanabilmektedir. Dayanabilir olmasının yanında ılıman iklim kaktüsleri için en iyi sıcaklık 5 derece ve üstü sıcaklıklardır. Ilıman iklim kaktüsleri için yazın dışarıdaki sıcaklık yeterli olurken kışın içeriye alınmalıdır.

Soğuk İklim Kaktüsleri: Soğuk iklim kaktüsler, nadiren görünen bir çeşittir. Bu kaktüsler -15 dereceye kadar dayanıklılık gösteririrler. Soğuk iklim kaktüsleri genellikle küçük yapılıdır. 
]]>
Kaudupul https://www.kaktusler.gen.tr/kaudupul.html Sat, 08 Dec 2018 12:04:02 +0000 Kaudupul, kadınların parmaklarına takılan zarif yüzükler gibi doğanın yüzükleri de çiçeklerdir. Birbirinden eşsiz, rengarenk olan çiçeklerin önemi özellikle de ülkemizde yadsınamayacak kadar çok fazladır. Her evin bal Kaudupul, kadınların parmaklarına takılan zarif yüzükler gibi doğanın yüzükleri de çiçeklerdir. Birbirinden eşsiz, rengarenk olan çiçeklerin önemi özellikle de ülkemizde yadsınamayacak kadar çok fazladır. Her evin balkonunda ya da camında neredeyse birden fazla çiçek görürüz. Çünkü bu çiçeklerin her biri etrafa huzur ve neşe saçtığına inanılmaktadır. Özellikle de kolay ulaşılamayan çiçekler için. hayatımızı rengarenk süsleyen bu çiçeklere bazen hiç para vermeden ulaşıyoruz bazense milyonları da ortaya koysanız ulaşamıyorsunuz. Bu ulaşamadığımız çiçeklerden biri de Kaudupul çiçeğidir.

Kaudupul, bir kaktüs çeşididir

Doğanın mucizevi çiçeklerinden olan Kaudupul, sadece Orta Amerika ve Güney Amerika'da yetişen kaktüstür. Kaudupul çiçeğini görmeniz bir nevi imkansızdır. Çünkü sadece geceleri açan bit türdür. Budistlere de ruhani bir semboldür.
Bu sebeple Japonlar için özel bir anlamı vardır Kaudupul çiçeğinin. Kaudupul çiçeğine, ayın altındaki güzellik adını verirler.
Kaudupul, pahalı olmasının sebebi ender görülen bitkiler olmasından değildir. Diğer bir sebebi ise çiçeğe zarar vermeden toplanılmasının çok zor hatta imkânsız olmasıdır. Dünyada eşi benzeri olmayan Kaudupul, şafak doğmadan ölür. Yani sadece gece yarısında çiçek açar ve 4 saat sonra geri kapanır. Kaudupul çiçeği, bu sebepten ötürü gecenin kraliçesi olarak bilinmektedir ve yılda sadece bir kez açmaktadır. Kaudupul, yılda sadece bir kez açtığı çiçekler sayesinde etrafa sakinleştirici ve çok güzel bir koku yaymaktadır. Bu nedenle Kaudupul çiçeği, paha biçilemez bir tür olduğunun kanaatine varılmıştır. Hiçbir çiçekçide bulunmayan bu çiçeği, satın alma imkanı yoktur.
]]>